Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

kiedy dolar zacznie tracić

Wall Street próbuje odreagować załamanie notowań. W piątek kontrakty terminowe na amerykańskie akcje kontynuowały zwyżki z czwartkowej sesji. Długoterminowe prognozy dla giełd wydają się jednak niekorzystne. To samo może wkrótce dotyczyć USD. 

Od poniedziałku do piątku Dow Jones wzrósł o 2,64 proc. S&P 500 zyskał w tym samym czasie 3,29 proc., a Nasdaq Composite 4,02 proc. Tym samym trzy główne indeksy stoją przed szansą, by przerwać trwającą już trzy tygodnie serię strat. 

Obecne odbicie cen akcji może okazać się jednak trudne do utrzymania. Wydaje się, że główne zmartwienie inwestorów, czyli strach przed recesją w kontekście wysokiej inflacji i agresywnych podwyżek stóp procentowych w USA, pozostanie problemem na najbliższe tygodnie i miesiące. Dopóki nie wyłonią się lepsze perspektywy gospodarcze, dopóty giełdy mogą pozostawać pod presją.

Czytaj także: Co dzieje się z kursem euro do złotego, euro do dolara i dolara do złotego?

 

Reklama

 

Kiedy nadejdą lepsze czasy dla giełd?

Jerome Powell, przewodniczący Rezerwy Federalnej, w swoim wystąpieniu przed Kongresem Stanów Zjednoczonych powtórzył, że jego zaangażowanie w ograniczanie wzrostu cen jest bezwarunkowe. Z Fed płyną stwierdzenia, że należy ponownie podnieść stopy procentowe o 75 punktów bazowych w lipcu, a następnie wykonać kilka kolejnych podwyżek po 50 pkt bazowych.

Rynkowe szacunki mówią, że stopa funduszy federalnych może wzrosnąć w tym roku do 3,5-3,75 proc., co miałoby stanowić szczyt bieżącego cyklu. Wycena kolejnych działań Fed w latach 2023-2024 zdaje się wskazywać na możliwość obniżania stóp procentowych do poziomu 2,75 proc. Rozluźnianie polityki monetarnej mogłoby okazać się etapem korzystnym dla obligacji, ale także i ryzykownych aktywów – akcji czy nawet kryptowalut.

Czytaj także: Inflacja w USA mocno zaskoczyła analityków. Indeksy giełdowe ruszyły w dół! Sprawdź, jak zareagował kurs dolara na rekordowe odczyty

 

Dolar straci, gdy inne banki centralne na dobre ruszą z podwyżkami?

Czy zmierzamy do schyłku rekordowych notowań dolara amerykańskiego, którego siła może pochodzić m.in. z oczekiwań na podwyżki stóp procentowych w USA? Wydaje się, że USD może być już nieco „zgrany” przez rynek, zwłaszcza w świetle coraz większych oczekiwań na podwyżki stóp procentowych przez Europejski Bank Centralny, Bank Szwajcarii czy wreszcie Bank Japonii, gdzie inflacja jest najwyższa od 7 lat i przekracza cel Banku na poziomie 2 proc. 

W najbliższej przyszłości inwestorzy mogą zatem odwracać się od dolara. O ile oczywiście spełnią się oczekiwania dotyczące działań wspomnianych wyżej banków centralnych.

Czytaj także: Ekspert ostrzega: może dojść do gigantycznego wystrzału USD, który zdestabilizuje rynki…

Reklama

 

 

....

Powyższa publikacja handlowa nie stanowi rekomendacji inwestycyjnej ani informacji rekomendującej lub sugerującej strategię inwestycyjną w rozumieniu Rozporządzenia (UE) nr 596/2014 z dnia 16 kwietnia 2014 r. Została ona sporządzona w celach informacyjnych i nie powinna stanowić podstawy do podejmowania decyzji inwestycyjnych. Ani autor opracowania, ani Conotoxia Ltd. nie ponoszą odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie informacji zawartych w niniejszej publikacji. Kopiowanie bądź powielanie niniejszego opracowania bez pisemnej zgody Conotoxia Ltd. jest zabronione.

Kontrakty CFD są złożonymi instrumentami i wiążą się z dużym ryzykiem szybkiej utraty środków pieniężnych z powodu dźwigni finansowej. 80,77% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty pieniężne w wyniku handlu kontraktami CFD u niniejszego dostawcy CFD. Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty CFD i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.

Czytaj więcej