Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

kantory wrocław kurs dolara

Podczas czwartkowej sesji dolar osłabił się wobec euro (EUR/USD wzrósł bliżej 1,17). Z kolei na krajowym rynku pary EUR/PLN oraz USD/PLN zakończyły handel w pobliżu 4,62 oraz 3,96.

 

Sentyment wokół złotego pozostaje negatywny

Impuls do wyprzedaży PLN stanowią obawy o pogłębienie politycznego sporu Polski z organami unijnymi oraz wzrost liczby zachorowań na SARS-CoV-2 (zarówno lokalnie jak i globalnie). W czwartek notowania EUR/PLN wzrosły powyżej poziomu 4,63, jednak w skali dnia złoty odrobił część poniesionych strat. Bodźcem do wymazania słabości okazały się jastrzębie wypowiedzi członków RPP uczestniczących w webinarium Instytutu Nauk Ekonomicznych PAN. Ł. Hardt klarownie wyraził determinację w dążeniu do kontynuowania normalizacji polityki pieniężnej. Spotkanie podbiło znaczenie piątkowej publikacji inflacji CPI za październik, która może ,,przypieczętować” drugą podwyżkę stóp procentowych na posiedzeniu RPP 3 listopada. W przypadku wysokiego odczytu inflacji, przewyższającego konsensus rynkowy, zakładamy wzrost notowań krzywej FRA (odzwierciedlający oczekiwania rynkowe), co powinno przełożyć się na wzrost wartości wyceny złotego.

 

 

Reklama

Europejski Bank Centralny, zgodnie z oczekiwaniami, nie zmienił parametrów prowadzonej polityki pieniężnej, chociaż zakomunikował dalszy zakup aktywów w ,,umiarkowanie niższym” tempie. Retoryka zmierzała w stronę walki z ryzykiem odkotwiczenia się oczekiwań inflacyjnych (inflacja w strefie euro wyniosła 3,4% r/r we wrześniu - najwyżej od 13 lat). Uczestnicy rynku oczekują rozpoczęcia taperingu przez amerykański Fed 3 listopada, co jest już w pełni zdyskontowane w notowaniach pary EUR/USD. Prodolarowe powinny okazać się rynkowe spekulacje odnośnie terminu pierwszej podwyżki stóp procentowych w USA, które dla części inwestorów naturalnie powinny mieć miejsce w momencie całkowitego wygaszenia skupu aktywów.

 

Na rynku stopy procentowej czwartkowa sesja przyniosła wzrost krzywych dochodowości

Negatywny wpływ na notowania mogła mieć w kraju wypowiedź Ł. Hardta z RPP sygnalizująca kontynuację cyklu podwyżek stóp procentowych w Polsce i pojawienie się wniosku o podwyżkę już podczas listopadowego posiedzenia Rady. Dodatkowo podczas czwartkowego posiedzenia, EBC nie udało się schłodzić obaw rynkowych przed rosnącą presją inflacyjną i ewentualnym szybszym zaostrzeniem polityki pieniężnej. Mimo, że podkreślane były przejściowe i podażowo/regulacyjne czynniki kształtujące inflację, to jednak rentowności w Europie kończyły dzień wyżej niż w środę. Najwyraźniej inwestorzy zwrócili większą uwagę na publikacje danych nt. inflacji w Niemczech (4,6% r/r wobec prognozowanych 4,5%) i Hiszpanii (5,5% r/r wobec oczekiwanych 4,5%).

 

Głównym wydarzeniem piątkowej sesji będzie krajowa publikacja wstępnych danych nt. inflacji w październiku

Oczekujemy, że ostatecznie wzrośnie ona do 6,5% r/r w październiku wobec 5,9% miesiąc wcześniej. Poza samym bardzo silnym wzrostem ścieżki inflacji negatywny wpływ na notowania obligacji skarbowych może mieć fakt, że odczyt prawdopodobnie będzie miał materialny wpływ już na listopadową decyzję RPP. Wynika to z ostatnich minutes RPP, które sygnalizują, że przyszłe decyzje będą uzależnione od napływających danych makroekonomicznych. Krótkoterminowo publikacja może negatywnie wpływać na rynek długu.

 

Częściowo ten negatywy wpływ danych powinien być łagodzony poprzez publikację kalendarza aukcji obligacji skarbowych w listopadzie

Reklama

Zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami, Ministerstwo Finansów powinno zorganizować dwie aukcje zamiany. Łączna wartość sprzedaży w przyszłym miesiącu powinna być zbliżona do 8-9 mld PLN. Warto wspomnieć, że informacje o bardzo dobrym wykonaniu budżetu po sierpniu (nadwyżka w wysokości 47,6 mld PLN) sygnalizują możliwość ograniczenia podaży papierów skarbowych również w perspektywie I kw. 2022 r.

Czytaj więcej