Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Jakie są wskaźniki wyprzedzające koniunktury?

Gospodarka Polski wciąż pogrążona jest w stagnacji, jak wynika z najnowszej analizy przedstawionej przez ekonomistów z Biura Inwestycji i Cykli Ekonomicznych (BIEC). Niestety, ich komentarz sugeruje, że perspektywy gospodarcze naszego kraju nie wyglądają korzystnie.


  • Ekonomiści z BIEC stwierdzili, że polska gospodarka “szoruje po dnie”
  • Poważnym problemem jest spadek zamówień krajowych i eksportowych w przemyśle: to problem wielu sektorów, w rezultacie rosną zapasy
  • Marnie wygląda także sytuacja na warszawskiej giełdzie, gdzie dominują spadki

 

Reklama

 

Stagnacja w polskiej gospodarce

Wskaźnik Wyprzedzający Koniunktury (WWK), który dostarcza wczesnych informacji na temat przyszłych kierunków w gospodarce, w wrześniu 2023 roku po raz dziewiąty z rzędu utrzymuje się na podobnym poziomie, jak w poprzednim miesiącu. Na chwilę obecną nie ma sygnałów wskazujących na możliwość zmiany tej tendencji.

We wrześniu wskaźnik WWK przyjął wartość 155,7 punktów wobec 155,4 punktów w sierpniu oraz 154,7 punktów w lipcu.


Wskaźnik Wyprzedzający Koniunktury - wrzesień 2023

  grafika numer 1 grafika numer 1

Źródło: BIEC

Reklama

 

“Doświadczenia ostatnich lat pokazują, jak słabym motorem wzrostu jest wyłącznie konsumpcja. Jej ciągłe stymulowanie prowadzi jedynie do nadmiernej i uporczywej inflacji, która z kolei hamuje aktywność całej gospodarki, a co gorsza oddala perspektywę ożywienia po stronie inwestycji” - zaznaczyli ekonomiści z Biura Inwestycji i Cykli Ekonomicznych.

 

Czytaj również: Fatalna sytuacja w dużej gospodarce europejskiej. Jak reaguje kurs euro (EUR)?                                            

 

 

Polski przemysł w coraz gorszym stanie

Reklama

“W przedsiębiorstwach przemysłu przetwórczego nieznacznie poprawiło się tempo napływu nowych zamówień. Dotyczy to przede wszystkim zamówień w wybranych branżach, realizujących zamówienia eksportowe. Zamówienia krajowe kurczą się w dalszym ciągu. Nie dotyczy to jedynie przemysłu energetycznego, gdzie poprawa ma zapewne związek z sezonowością zjawiska oraz ingerencją państwa w proces ustalania cen detalicznych” -  czytamy w najnowszej analizie przygotowanej przez BIEC.

Potwierdzeniem słów ekonomistów BIEC jest ostatni odczyt wskaźnika nowych zamówień w przemyśle, który w sierpniu 2023 roku pokazał spadek o 19,2% w ujęciu rocznym. Sytuacja nie wyglądała na dobrą też miesiąc wcześniej, bowiem w lipcu była to zniżka o 18,1% rdr.

 

Czytaj również: NBP znów to zrobił! W najnowszym spocie ceny spadają, a zagranica nam niestraszna                                             

 

Reklama

 

 “Utrzymująca się od początku roku dekoniunktura w przedsiębiorstwach przemysłu przetwórczego powoduje odkładanie się nadmiernych zapasów w magazynach przedsiębiorstw. Pomimo ograniczania skali produkcji, zapasy rosną systematycznie od początku roku. Dopóki ich poziom nie dostosuje się do zmniejszonego popytu, należy spodziewać się dalszego ograniczania produkcji przemysłowej” - głosi wrześniowy raport BIEC.

W przedsiębiorstwach produkcyjnych od marca br. spada wydajność pracy, co jest bezpośrednią przyczyną utraty konkurencyjności polskiej oferty handlowej na rynkach międzynarodowych. Tłumaczy to zarówno spadek tempa napływu zamówień eksportowych, jak również wzrost konkurencyjności towarów importowanych na rynku krajowym” - dodali eksperci BIEC.

 

Zobacz nowe prognozy wzrostu gospodarczego: Wzrost gospodarczy w Polsce - najnowsze prognozy. Nasz kraj niechlubnym wyjątkiem

 

Giełda zalana czerwienią we wrześniu

Reklama

“We wrześniu br. na warszawskiej giełdzie przeważały spadki, do czego w znacznym stopniu przyczyniła się decyzja RPP o obniżce podstawowych stóp procentowych” - zaznaczyli.

Od początku września polskie indeksy zanotowały następujące stopy wzrostu (stan przed sesją 28.09.2023):

  • WIG: -5,18%
  • WIG20: -6,34%
  • mWIG40: -5,75%
  • sWIG80: -1,72%

  

 


Drogi Czytelniku!
Zapraszamy do wzięcia udziału w 21 edycji Ogólnopolskiego Badania Inwestorów (OBI) przeprowadzanego przez Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych (SII). Wypełniając ankietę prosimy - nie zapomnij o FXMAG.pl!

WEŹ UDZIAŁ W BADANIU


 

Czytaj więcej

Artykuły związane z Jakie są wskaźniki wyprzedzające koniunktury?