Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

jakie są rezerwy walutowe

Mówiąc o dedolaryzacji w skali światowej, oczywistym kandydatem wydaje się chiński juan, który teoretycznie w przyszłości mógłby zrównoważyć amerykańską walutę. Biorąc pod uwagę rosnące znaczenie Chin w gospodarce, doprowadziłoby to do stworzenia dwóch biegunów polityki światowej. 

 

  • Chiny dążą do dominacji, zwiększając znaczenie RMB w skali globalnej. 
  • Grupa BRICS gromadzi rezerwy w złocie, odrzucając USD. 
  • Znany ekspert mówi o koniecznych warunkach, które muszą zaistnieć, aby Chiny mogły zrównoważyć dolara za pomocą RMB w przyszłości. 

 

Reklama

 

Dwubiegunowy świat a transformacja systemu finansowego 

Utworzenie dwubiegunowego systemu wiązałoby się nie tylko ze skutkami ekonomicznymi, ale przede wszystkim politycznymi. Pierwszy z ośrodków znajdowałby się na Zachodzie i obejmował zasięgiem przede wszystkim Stany Zjednoczone, Europę oraz Japonię. Drugi natomiast składałby się m.in. z Chin, Brazylii, Rosji i Indii. 

Według danych Międzynarodowego Funduszu Walutowego za IV kw. 2022 r. dolar amerykański odpowiadał za prawie 60% światowych rezerw, euro ok. 20%, natomiast RMB 2,8%. Jak widać, obecnie chińska waluta ma raczej znaczenie marginalne. Wobec tego, czy w kolejnych latach byłby możliwy wzrost na aż tak bezprecedensową skalę, aby wyprzeć dolara? 

 

Światowe rezerwy walutowe 

 grafika numer 1 grafika numer 1

Reklama

Źródło: Visual Capitalist 

 

W podcaście Odd Lots wystąpił Karthik Sankaran, słynny ekonomista i strateg rynkowy w Corpay. Dziennikarze Bloomberga, Joe Weisenthal i Tracy Alloway pytali o możliwe ścieżki, jakimi podążą Chiny, aby maksymalizować znaczenie RMB w perspektywie globalnej.   

Według Sankarana nie powinno mówić się o “zastępowaniu” waluty, ale raczej o wzroście znaczenia, szczególnie w ujęciu regionalnym. Jako przykład podaje wzrost znaczenia euro nie tylko w krajach, które przyjęły walutę Wspólnoty, ale również w regionie Europy Środkowo-Wschodniej. Jeszcze 20 lat temu alternatywą dla lokalnej waluty był dolar, obecnie coraz więcej mieszkańców regionu skłania się ku EUR, które jest im bliższe. Podobnie może być w Azji, w krajach z dużą ekspozycją handlową na Chiny, m.in. ASEAN.  

Chiny dążą do internacjonalizacji własnej waluty, co wpisuje się w ich dążenia do odgrywania coraz większej roli w światowej gospodarce. Ekspert mówi, że najważniejszym krokiem, jaki powinien wykonać Pekin, jest udostępnienie własnej waluty reszcie świata. Można to zrobić zasadniczo na dwa sposoby, w zamian za towary (jak obecnie Waszyngton) lub za aktywa (historycznie Londyn). 

Zobacz również: Prognozy dla kursów walut: jakie perspektywy ma przed sobą chiński juan?

 

Eksport kapitału czy może deficyt na rachunku bieżącym?

Reklama

Według Sankarana Chiny mogą wprowadzić RMB poza granice kraju poprzez deficyty zewnętrzne lub do krajów, które będą je denominować. Według niego kraj z nadwyżką powinien znaleźć efektywny sposób na eksport kapitału. 

 

 

Reklama

Zdaniem eksperta niektórzy godzą się na zbyt duże uproszczenie, mówiąc, że idealnym rozwiązaniem dla Chin jest deficyt na rachunku obrotów bieżących. Przywołując Dylemat Triffina, zbyt mały deficyt jest niewystarczający dla globalnej płynności, natomiast zbyt duży rodzi obawy o jakość aktywów rezerwowych. Z tego względu istotne jest uregulowanie systemu finansowego, aby eksport był możliwy na znacznie szerszą skalę, niż obecnie. 

 

 

Inicjatywa BRICS w obliczu dedolaryzacji 

Reklama

Grupa BRICS (Brazylia, Rosja, Indie, Chiny, RPA) rozwija szereg inicjatyw zmierzających do dedolaryzowania światowej gospodarki. Głównym projektem jest infrastruktura krytyczna dla przyszłego globalnego alternatywnego systemu finansowego nieuwzględniającego USD. W ramach BRICS Chiny dążą przede wszystkim do supremacji własnej waluty. Wymienione kraje zwiększają swoje zasoby złota, co jest znaczącym ruch w świecie, w którym systemy finansowe były mocno skoncentrowane na USD.

Zobacz również: Legendarny inwestor pozbywa się akcji chińskich i tajwańskich spółek

 

 grafika numer 2 grafika numer 2

Źródło: Visual Capitalist 

 

Reklama

Dolar amerykański wciąż pozostaje kluczową walutą z perspektywy chińskiej gospodarki. Po pierwsze, ChRL posiada 50-60% własnych rezerw denominowanych w USD. Wydaje się zatem, że postęp samej dedolaryzacji będzie możliwy na podstawie trzech głównych filarów. Po pierwsze, regulacje muszą zachęcać do korzystania z waluty krajowej (rozmowy dotyczące ropy naftowej na linii Chiny-Arabia Saudyjska). Pekin od lat szuka dostawcy, który zapewni odpowiednią podaż ropy i zgodzi się na prowadzenie transakcji w RMB. Po drugie, konieczne jest promowanie stosowania waluty lokalnej lub przynajmniej instrumentów indeksowanych. Po trzecie, struktura instytucjonalna Ludowego Banku Chin oraz sama strategia prowadzenia polityki pieniężnej powinny być nakierowane na zmniejszenie niepewności co do lokalnej waluty (przede wszystkim zapewnienie stabilności cen). 

Zobacz również: Druga gospodarka świata ma duży problem z klasą średnią – zobacz jak to wpływa na giełdę i rynek nieruchomości

Czytaj więcej