Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

jakie są problemy rynku nieruchomości

  • Ceny mieszkań w Polsce nie tylko przestały rosnąć, ale zaczynają nawet spadać.
  • Szczególnie ciężko jest w Krakowie, gzie sprzedaż mieszkań tąpnęła.

 

 

Ceny mieszkań w Polsce: rynek mówi stop

Dane GetHome wskazują, że w lipcu 2024 roku średnia cena metra kwadratowego mieszkań na rynku wtórnym pozostała stabilna we wszystkich dużych miastach. Ostatni raz podobna sytuacja miała miejsce w grudniu 2022 roku. Co więcej, zamiast oczekiwanych wzrostów cen, odnotowano ich spadek. W Warszawie i Katowicach ceny zmniejszyły się o 2%.

 grafika numer 1 grafika numer 1

 

Spadają ceny, spada i sprzedaż

Reklama

Rynek nieruchomości w Krakowie zmaga się z poważnymi problemami. W ostatnim kwartale odnotowano tam rekordowo niski poziom sprzedaży mieszkań. Według informacji z portalsamorzadowy.pl, na sześciu kluczowych rynkach nieruchomości – Warszawie, Krakowie, Wrocławiu, Trójmieście, Poznaniu i Łodzi – deweloperzy sprzedali łącznie 9,8 tys. mieszkań w II kwartale, co stanowi spadek o 11% w porównaniu z poprzednim okresem. Największy spadek sprzedaży miał miejsce w Krakowie, gdzie liczba transakcji zmniejszyła się aż o 27%.

Nawet w pandemii sprzedawaliśmy więcej. To pokazuje, że doszliśmy do pułapu cenowego, kiedy ogromnej ilości ludzi nie stać na zakup mieszkania - wskazywał w rozmowie z TVP3 Kraków Piotr Krochmal z Instytutu Analiz Monitor Rynku Nieruchomości.

 

Zobacz: Znaczące przeceny na rynku nieruchomości komercyjnych. Nawet 70% taniej

 

Ceny nie rosną? Artykuły sponsorowane z odsieczą

Czy presja medialna ma być odpowiedzią na spadający popyt na rynku nieruchomości? Na dawnym Twitterze można znaleźć interesujące przykłady. W momencie, gdy rynek nieruchomości zaczyna zwalniać, następuje wysyp sponsorowanych artykułów. Trudno uznać to za zbieg okoliczności.

- Staw Płaszowski II - Budowa dopiero ruszyła, a już prawie 70% mieszkań sprzedanych. Jak myślicie - jak bardzo jest źle w #Kraków na rynku pierwotnym #nieruchomości? - pisał Krakoski broker.

Reklama

 

Inni podchodzą do tego nieco delikatniej, używając określenia „materiał komercyjny” zamiast „artykuł sponsorowany.” Przykładowo, Wrocław przyciąga uwagę dynamicznym wzrostem, a dane nie pozostawiają wątpliwości co do opłacalności inwestowania w tamtejsze nieruchomości:

 

Bo widzicie kupujący w Polsce ma być jak absolutny jeleń, którego nagle przerzucono na druga półkulę do dżungli i dano przewodników w postaci "branżowych artykułów i ekspertów" których ma się słuchać.

 

Największe patologie rynku nieruchomości w Polsce

Rzeszów również stoi w obliczu ciekawych problemów, jak opisuje serwis nowiny24.pl. Niektórzy nabywcy mieszkań w kompleksie Resovia Sky wyrażają niepokój z powodu wolno postępujących prac budowlanych. Choć deweloper nadal sprzedaje nieruchomości, przesuwa terminy rozpoczęcia budowy. Klienci, którzy zainwestowali swoje oszczędności i wzięli kredyty, są rozczarowani, gdyż na miejscu znajdują jedynie zaniedbany plac porośnięty chwastami. 

Podpisałam umowę w marcu 2022 roku i zgodnie z harmonogramem wpłat wpłaciłam pierwszą transzę w kwietniu w wysokości 135 tys. zł. W związku z tym, że deweloper nie wznosi budynku, kolejnych transz już nie wpłaciłam. - komentowała jedna z niedoszłych lokatorek.

 

Zobacz: Kryzys na rynku nieruchomości dopiero przed nami. Rząd ostrzega

Reklama

 

Znikające daty i brak transparentności: Na portalu FXMAG informowaliśmy już o niepokojącym zdarzeniu na jednej z wiodących platform nieruchomościowych. Z serwisu Otodom usunięto istotną informację dla potencjalnych nabywców – datę dodania ogłoszenia. Data ta jest kluczowa, ponieważ długotrwała obecność oferty może sugerować problemy z nieruchomością, co zachęca kupujących do dokładniejszej analizy i oczekiwania na ewentualne obniżki cen. Otodom wyjaśnił, że zmiana miała na celu poprawę przejrzystości i uniknięcie błędnych interpretacji w przypadku ponownie aktywowanych ofert. Czy takie wyjaśnienie was przekonuje? Wątpliwe. W Danii serwisy mogą być transparentne, a w Polsce jest to problem. Więcej o problemach polskiej mieszkaniówki przeczytasz tutaj: Patologie polskiego rynku nieruchomości. Najdroższe ceny, boty i usunięte daty

 

Czytaj więcej

Artykuły związane z jakie są problemy rynku nieruchomości