Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

jakie są kryteria udzielania kredytów

W badaniu ankietowym dotyczącym kredytów bankowych (BLS) przeprowadzonym w styczniu 2024 r. banki strefy euro umiarkowanie zaostrzyły kryteria udzielania kredytów lub linii kredytowych dla przedsiębiorstw w czwartym kwartale 2023 r.

 

 

[Wyniki badania ankiety dotyczącej kredytów bankowych (BLS) ze stycznia 2024 r. dotyczą zmian zaobserwowanych w IV kwartale 2023 r. oraz oczekiwań na I kwartał 2024 r. Badanie przeprowadzono w okresie od 8 grudnia 2023 r. do 2 stycznia 2024 r. Łącznie 157 banków ankietowanych w tej rundzie, a odsetek odpowiedzi wyniósł 100%. Oprócz wyników dla całej strefy euro, niniejszy raport zawiera wyniki dla czterech największych krajów strefy euro pod względem PKB (tj. Niemiec, Francji, Włoch, Hiszpanii)]

 

Reklama

Zaostrzenie stanowi uzupełnienie znacznego skumulowanego zaostrzenia polityki pieniężnej od 2022 r., co – wraz ze słabym popytem – przyczyniło się do silnego spadku dynamiki kredytów dla przedsiębiorstw. Postrzeganie przez banki ryzyka związanego z perspektywami gospodarczymi i sytuacją przedsiębiorstw w dalszym ciągu wywierało wpływ na zaostrzenie polityki pieniężnej, podczas gdy wpływ kosztów funduszy i sytuacji bilansowej, konkurencji i tolerancji ryzyka przez banki w czwartym kwartale był zasadniczo neutralny na poziomie strefy euro kwartale 2023 r. Podczas gdy banki w trzech z czterech największych krajów strefy euro odnotowały niezmienione standardy udzielania kredytów, banki w większości tych krajów zgłosiły postrzeganie większego ryzyka.

Wpływ poprzedniego zaostrzenia będzie w dalszym ciągu ograniczał dynamikę kredytów w nadchodzących kwartałach, zgodnie z właściwościami wiodących wskaźników standardów kredytowych (około 5–6 kwartałów przed faktycznym rozwojem kredytów), tak że można oczekiwać, że faktyczna akcja kredytowa dla przedsiębiorstw pozostanie słaby w 2024 r. Odsetek netto banków, które zgłosiły zaostrzenie w porównaniu z poprzednim kwartałem (12% w III kwartale 2023 r.), był niższy od oczekiwań banków (7%) i niższy od średniej historycznej (9%) . Jednocześnie banki spodziewają się dalszego zaostrzenia polityki pieniężnej w I kwartale 2024 r. (9%).

Banki odnotowały w IV kwartale 2023 r. dalsze zaostrzenie kryteriów netto kredytów dla gospodarstw domowych, niewielkie w przypadku kredytów mieszkaniowych i bardziej widoczne w przypadku kredytów konsumenckich (procent netto odpowiednio 2% i 11%; zob. tabela przeglądowa).

Postrzeganie ryzyka było główną przyczyną zaostrzenia standardów kredytowych w obu kategoriach, przy czym niższa tolerancja banków na ryzyko również przyczyniła się do zaostrzenia standardów kredytowych w zakresie kredytów konsumenckich. O ile za nieznaczne zaostrzenie w segmencie kredytów mieszkaniowych odpowiedzialne były mniejsze kraje strefy euro, o tyle standardy kredytowe w zakresie kredytów konsumenckich zaostrzyły się w czterech największych gospodarkach strefy euro. W przypadku obu kategorii kredytów zaostrzenie polityki netto było mniejsze w porównaniu z trzecim kwartałem (11% w przypadku kredytów mieszkaniowych i 16% w przypadku kredytów konsumenckich), ale było zasadniczo zgodne z oczekiwaniami. Banki spodziewają się dalszego zaostrzenia kryteriów udzielania kredytów netto w obu kategoriach kredytów.

 

Zobacz także: Banki podwyższyły kapitały w odpowiedzi na wymogi regulacyjne i nadzorcze

 

Reklama

Banki strefy euro umiarkowanie zaostrzyły kryteria udzielania kredytów - 1Banki strefy euro umiarkowanie zaostrzyły kryteria udzielania kredytów - 1

Źródło: https://www.ecb.europa.eu/

Czytaj więcej

Artykuły związane z jakie są kryteria udzielania kredytów