Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

jakie są fundusze ETF na BTC

 

  • Dziś zadebiutowały kolejne fundusze ETF kupujące BTC i ETH.
  • Czemu debiut rozczarował inwestorów?
  • Czemu wpłaty do funduszy BTC ETF spadają?
  • Czy w USA pojawi się w końcu fundusz ETF na ethereum?

 

Dziś zadebiutowały na giełdzie w Hong Kongu fundusze ETF z ekspozycją na bitcoin i ethereum. Jednak nie wywołało to wzrostów, a wręcz przeciwnie. Bitcoin tanieje o -3%, a ethereum o -5%.

 

Hongkoński falstart kryptowalutowych ETF-ów

Reklama

Hong Kong chce być postrzegany jako nowoczesny ośrodek finansowy oraz globalne centrum aktywów cyfrowych. Otwiera się na kryptowaluty. Dziś na tamtejszej giełdzie zadebiutowały fundusze ETF na BTC i ETH. ETF-y są oferowane przez firmy: China Asset Management, Harvest Global, Bosera i HashKey.

Komisja Papierów Wartościowych i Kontraktów Terminowych (SFC) stwierdziła, że zezwolenie na ich notowania to „kamień milowy”, ale podkreśliła jednocześnie nieodłączne ryzyko związane z aktywami kryptograficznymi.

 

 

Początek notowań funduszy ETF był pomyślny, notowania rosły o 3%. Jednak wolumen obrotu jednostkami 6 ETF-ów hongkońskich sięgnął ledwie 87,5 mln HKD (11,2 mln USD) – mówią dane Hong Kong Stock Exchange (HKEX). Był on spory, ale jednak znacznie niższy niż inauguracyjny wolumen 11 spotowych ETF-ów na bitcoina w USA (4,6 mld USD). W poniedziałek wolumen obrotu na amerykańskich ETF-ach bitcoinowych wyniósł 1,5 mld USD.

Reklama

Rozwiązanie hongkońskie ma pewne przewagi nad np. amerykańskim. Otóż w USa nie ma jeszcze funduszy ETF na ethereum. Poza tym, w Hong Kongu można kupować jednostki ETF-ów za tokeny, na giełdzie w USA można tylko za elektroniczną gotówkę. Jednak hongkońskie ETF-y pobierają znacznie wyższe opłaty, niż amerykańskie.

Robert Zhan, szef KPMG China, uważa, że najbardziej optymistyczna prognoza dla hongkońskich ETF-ów zakłada 3 mld USD napływów do końca 2024 roku. Do 11 amerykańskich od momentu uruchomienia napłynęło 12 mld USD – podaje firma Farside Investors.

 

Zobacz także: Inwestorzy stracili miliardy w 4 sesje – postawili pieniądze przeciwko Elonowi Muskowi

 

Pieniądz już nie płynie szerokim strumieniem

Tymczasem bitcoin nie zareagował zbyt pomyślnie na start hongkońskich ETF-ów. Tanieje dziś o 3%. Kurs BTC spadł poniżej 61 000 USD po raz pierwszy od 11 dni, po tym jak odbił się od poziomu 67 000 USD. Rynek jak widać zagrał na zasadzie „kupuj plotki, sprzedaj fakty”. Z pewnością nieco się także rozczarował nikłymi obrotami na jednostkach hongkońskich kryptowalutowych Etf-ów.

Reklama

Z pewnością rynek jest rozczarowany również spowolnieniem napływu środków do amerykańskich bitcoinowych funduszy ETF. Dni z dodatnim saldem powyżej 300 mln USD są rzadkością już od połowy marca. Coraz częściej pojawiają się za to dni z przewagą wypłat nad wpłatami.

 

Czytaj także: Kryptowaluty meme coin wystrzelą? Eksperci: „Robi się jak w kasynie, to szkodliwe”

 

 

Jednak analitycy Bernstein nie wpadają w panikę. W najnowszym raporcie postrzegają spowolnienie wpłat jako tymczasową ciszę przed burzą. Podtrzymali swoją prognozę 150 000 USD za BTC do końca 2025 roku.

Reklama

„Przepływy Bitcoin ETF spowolniły, wraz z halvingiem. Inwestorzy realizują zyski po udanym I kwartale 2024. Potrzebna jest dalsza integracja nowych instrumentów inwestycyjnych z tradycyjnymi platformami finansowymi. Podczas gdy początkowe uruchomienie spotowych funduszy ETF Bitcoin wywołało znaczne podekscytowanie, ich powszechne przyjęcie wymaga dalszego rozwoju infrastruktury. Napływy osiągnęły najwyższy dzienny poziom netto w wysokości 1,05 mld USD 12 marca, co zbiegło się z niemal rekordowym poziomem Bitcoina wynoszącym 73 836 USD” – zwracają uwagę w swoim raporcie Gautam Chhugani i Mahika Sapra, analitycy Bernstein.

Na nastroje rynkowe z pewnością negatywny wpływ ma także przedłużająca się epopeja zatwierdzenia przez SEC funduszy ETF z ekspozycją na ethereum. Amerykańska Komisja Papierów Wartościowych i Giełd ma czas do 23 maja. Analitycy Bernstein przewidują, że będzie z tym problem, i SEC albo nie podejmie takiej decyzji ujawniając obawy dotyczące braku korelacji między rynkami spot i futures, albo sklasyfikuje ETH jako papier wartościowy, tworząc konflikt regulacyjny z Commodity Futures Trading Commission (CFTC), która to agencja obecnie postrzega ETH jako towar.

 

Zobacz również: Spółki Big Tech zaczynają płacić dywidendy. Czy Amazon też podzieli się zyskiem?

Czytaj więcej

Artykuły związane z jakie są fundusze ETF na BTC