Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Jakie prognozy dla USD?

Z artykułu dowiesz się: 

  • Ile kosztuje jeden dolar
  • Co będzie wpływać na rynek Forex w najbliższym czasie
  • Czy kurs dolara wzrośnie w 2024
  • Czy polski złoty się wzmocni

 

Kurs dolara do złotego: USDPLN coraz niżej

Kurs dolara przeżywał trudny okres. Na potwierdzenie tego wystarczy przypomnieć, że jeszcze w połowie czerwca za jednego dolara płaciliśmy niemal 4,09 PLN, podczas gdy obecnie kosztuje on 3,89 PLN. 

Warto dodać, że w październiku 2022 roku media trąbiły, że kluczowa waluta świata może niedługo przekroczyć poziom 5 PLN. 

Od tego czasu obserwujemy systematyczny spadek notowań USD/PLN. Jedynym okresem, kiedy dolar mocniej odreagował spadki, był okres od lipca do października 2023 roku, kiedy to jego wartość wzrosła z około 3,96 do około 4,37 PLN. 

Reklama

Obecnie notowania dolara są najniższe od września 2021 roku. W porównaniu do poziomów z października 2022 dolar jest już tańszy o ponad 110 gr.

 

Wykres. Notowania dolara do złotego.

 grafika numer 1 grafika numer 1

Źródło: TradingView.

 

Reklama

Zobacz również: Znamy odczyt inflacji w USA. Zobacz jak szybko rosną ceny i co się dzieje z kursem dolara

 

Co będzie z dolarem? Jakie prognozy dla USD? 

Zapytaliśmy znanych i lubianych analityków rynku walutowego o prognozę dla dolara. Zobacz, co sądzą o przyszłości USD.

 

 

Filip Nowicki, zarządzający funduszami w SuperFund TFI wskazuje na potencjalne osłabienie dolara i ciekawe perspektywy dla rodzimego złotego. 

Reklama

“W naszej ocenie jest przestrzeń w najbliższych kwartałach do osłabienia dolara. Rozpoczęcie cyklu obniżek stóp procentowych w USA sprawi, że inwestorzy będą spekulować, co do głębokości rozpoczynającego się cyklu obniżek stóp procentowych i tym samym spychać dolara na niższe poziomy. Szczególnie pozytywnie patrzymy na perspektywy polskiego złotego w tym kontekście. W najbliższych kwartałach dysparytet stóp procentowych między USA a Polską będzie się pogłębiał, co daje solidne podstawy do aprecjacji polskie waluty” - mówił w rozmowie z FXMAG Nowicki. 

 

Ładowanie...

 

Z kolei Marcin Kiepas analityk Tickmill Europe uważa, że kurs euro do dolara nie ulegnie istotnym zmianom, ponieważ oba banki centralne będą podejmować zbliżone decyzje dotyczące polityki monetarnej.

"Do końca 2024 roku notowania dolara przede wszystkim będą determinowane przez zmianę polityki monetarnej Fed, w tym początkowo przez oczekiwania odnośnie tempa obniżek stóp procentowych w USA, a później przez rynkowe oczekiwania odnośnie docelowego poziomu, do którego Fed stopy obniży. Lekki wpływ z pewnością będą miały też wybory prezydenckie w USA. Jednak w tym przypadku raczej wpłyną one na wzrost zmienności, niż będą źródłem trwałych impulsów"

"Polityka monetarna będzie też determinowała zachowanie wspólnej waluty. Stąd też kurs EUR/USD przez najbliższych kilka miesięcy będzie zakładnikiem decyzji Fed i ECB. Jako, że oba banki centralne będą podejmować podobne decyzje ws. stóp procentowych, stąd zakłada, że do przynajmniej do końca roku kurs EUR/USD pozostanie w przedziale 1,06-1,13 dolara, w którym porusza się w tym roku" - komentował Kiepas.

Reklama

 

 

Natomiast w opinii Piotra Kuczyńskiego, eksperta rynków finansowych z Xelion, amerykańska waluta powinna być silniejsza, ale istnieje jeden istotny problem.

"FOMC 18. września podejmie decyzję o obniżeniu stóp procentowych w USA, co teoretycznie powinno dolara osłabiać. Teoretycznie, bo już dzisiaj Europejski Bank Centralny (ECB) po raz drugi w tym roku obniży stopy procentowe i najpewniej zapowie kontynuację obniżek do końca roku. Co prawda dla graczy na rynku walutowym większe znaczenie ma to, co robi Fed (FOMC), ale jednym okiem patrzą też na ECB. Z fundamentalnego punktu widzenia wydaje się, że dolar powinien być mocniejszy, ale jest jeszcze jeden problem: wybory prezydenckie i do Kongresu (5.11). Ich wynik jest nie do przewidzenia, więc i zachowanie dolara też w końcu roku nie da się prognozować. Jedno wydaje się być pewne – RPP w tym roku stóp nie obniży, więc z fundamentalnego punktu widzenia złoty skazany jest na umocnienie" - podkreślał Kuczyński.

 

Zobacz także: Czarne chmury nad walutami. Polski złoty w gronie zagrożonych

Czytaj więcej

Artykuły związane z Jakie prognozy dla USD?