Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

jakie prognozy dla gospodarki niemiec

Inflacja w Niemczech nie odpuszcza. Najnowsze dane wskazują na przyspieszenie tempa wzrostu, co ma swoje podłoże w rządowych środkach pomocowych. Wstępne szacunki Destatis nie pozostawiają złudzeń. 

 

  • Inflacja w Niemczech w czerwcu wyniosła 6,4% r/r. 
  • Kraj czeka “wyboista droga”, inflacja istotnie wzrosła w pięciu ważnych gospodarczo regionach. 
  • Dane z Niemczech prawdopodobnie przesądzą o kolejnej podwyżce stóp procentowych przez EBC. 

 

Inflacja w Niemczech 2023 - znamy najnowsze dane!

Inflacja  w Niemczech w czerwcu wyniosła 6,4% r/r. Ekonomiści ankietowani przez agencję Reutera przewidywali wzrost do 6,3% r/r, wobec 6,1% w maju. Dynamika miesięczna wyniosła 0,3% (oczekiwano 0,2% m/m). 

 

Inflacja w Niemczech 2022-2023

Reklama

 grafika numer 1 grafika numer 1

Źródło: Trading Economics 

 

Jednym z kluczowych czynników są ceny usług, a te ponownie przyspieszyły do poziomu 5,3% wobec 4,5% w maju. Wysoka dynamika obejmuje również ceny żywności (13,7% r/r). Co istotne, ceny energii były wyższe "zaledwie" o 3% niż w analogicznym okresie roku ubiegłego.  

Wcześniej opublikowano indeksy stanowe. Te wskazywały na regioanlne przyspieszenie inflacji. W Nadrenii Północnej-Westfalii odnotowano wzrost o 0,3% w ujęciu miesięcznym. W ujęciu r/r inflacja wyniosła natomiast 6,2% w porównaniu do 5,7% w maju br. Wzrost odnotowano również w przypadku Bawarii (6,2%), Brandenburgii (6,7%), Hesji (6,1%) i Badenii-Wirtembergii (6,9%).

W czerwcu minionego roku w Niemczech wprowadzono m.in. “bilet za 9 euro”  (czerwiec-sierpień 2022) oraz dodatek paliwowy. To istotnie wpłynęło na redukcję kosztów transportu. Z tego powodu przyspieszenie inflacji utożsamiane jest z efektami bazowymi.   

Reklama

To właśnie obniżenie inflacji bazowej (która nie obejmuje cen żywności, paliw i energii) będzie największym wyzwaniem dla naszych zachodnich sąsiadów. Bazowy wskaźnik CPI wyniósł w czerwcu 5,8% (wobec 5,4% w maju), zrównując się z poziomami z marca i kwietnia. 

Zobacz również: Inflacja w Polsce - kampania wyborcza może doprowadzić do ponownego wzrostu cen?

 

Prognozy dla Niemiec nie napawają optymizmem

Nie najlepsze prognozy opublikował Międzynarodowy Fundusz Walutowy. Instytucja podaje, że Niemcy zyskają miano najwolniej rozwijającej się spośród najbardziej zaawansowanych gospodarek świata. 

Bundesbank oczekuje jednak, że wzrost aktywności w przemyśle zostanie zrównoważony przez spadek konsumpcji. 

"Będziemy teraz świadkami wysokiej inflacji na poziomie ok. 6% przez kolejne dwa miesiące. Dopiero we wrześniu stopa inflacji będzie mniej zniekształcona i prawdopodobnie będzie nieco niższa niż obecnie" - ocenia ekonomista LBBW Jens-Oliver Niklasch.

W wypowiedzi dla serwisu Zeit ekonomista Bayerische Landesbank, Jürgen Michels, mówił o prognozowanych spadkach cen energii elektrycznej wskutek obniżek cen gazu i ropy. Co więcej, jego zdaniem już w lecie będzie można zaobserwować pozytywne zmiany w cenach produktów spożywczych. 

Zobacz również: Koniunktura w strefie euro - kolejne spadki! Co dalej ze stopami procentowymi?

 

Jak reaguje kurs euro (EUR)?

Reklama

Kurs euro sporo zyskał po porannych danych dotyczących inflacji w Hiszpanii. Spadek indeksu sprawił, że para EUR/USD powróciła w okolice 1,09. Dane z Niemiec pozwoliły na kontynuację odbicia. Według analityków XTB lipcowa podwyżka stóp przez EBC jest już przesądzona. 

 

Notowania EUR/USD - YTD

 grafika numer 2 grafika numer 2Źródło: TradingView 

 

W piątek opublikowane zostaną dane dotyczące inflacji w Polsce.

Sprawdź nasze prognozy: Inflacja w czerwcu 2023 w Polsce - dezinflacja na pełnej…

Czytaj więcej