Reklama

Masz ciekawy temat? Napisz do nas

twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

jakie prognozy dla amerykańskich akcji w 2023

Jak do tej pory, to był znakomity rok dla inwestorów na amerykańskiej giełdzie. Od początku stycznia notowania indeksu S&P 500 zyskały ponad 13%. Co będzie dalej? Eksperci z dużego banku inwestycyjnego obstawiają przebicie tego wyniku. Jednak inni studzą tak pozytywne nastroje.

 

  • W przyszłym roku szykuje się ważne polityczne wydarzenie, które może zdeterminować losy rynków na całym świecie
  • Historia pokazuje, że giełda w USA traci w oczekiwaniu na to wydarzenie
  • Jakie są prognozy dla giełd akcji w 2024 roku?

 

Reklama

 

Hossa czy bessa? Prognoza dla giełd akcji

Według HSBC, rynki giełdowe na całym świecie mają szansę na znaczący wzrost notowań w nadchodzącym roku. Stałoby się tak, gdy banki centralne zaczęły łagodzić politykę pieniężną, czyli m.in. obniżały stopy procentowe.

Choć w Polsce mieliśmy już do czynienia ze zmniejszeniem wysokości stopy procentowej, to większość znaczących banków centralnych jeszcze nie rozpoczęła cyklu luzowania polityki.

 

Stopy procentowe wybranych banków centralnych

TradingView ChartTradingView Chart  

Reklama

Źródło: tradingview.com

 

Przede wszystkim, nie zrobił tego jeszcze amerykański Fed. Oczekiwania ekonomistów i prognostów wskazują, że na takie działania poczekamy zapewne jeszcze kilka miesięcy.

Działania Rezerwy Federalnej są kluczowym czynnikiem wymienianym przez HSBC w prognozie dotyczącej zwyżki giełdowych indeksów w 2024 rok. Kwestia tego, czy bank centralny USA poradzi sobie z “miękkim lądowaniem” gospodarki.

"Oczekujemy, że globalne rynki akcji wzrosną w przyszłym roku. Prognozujemy wzrost o 15% do końca 2024 roku" - stwierdzili analitycy HSBC.

Reklama

 

Czytaj również: Kiedy obniżki stóp w USA? Konferencja prasowa Jerome Powella

 

 

Kurs indeksu MSCI World odzwierciedlającego zachowanie rynków akcji w skali globalnej

 

Źródło: Stooq.pl

Reklama

 

"Jednak w kontekście spowalniającego wzrostu gospodarczego i spadających stóp procentowych uważamy, że szerokość rynku będzie się coraz bardziej zawężać, a duża część rynku będzie dreptać w miejscu, podczas gdy dominacja Stanów Zjednoczonych prawdopodobnie się utrzyma" - dodali eksperci rynku giełdowego z HSBC.

Analitycy HSBC zwrócili uwagę, że w ostatnich przypadkach, gdy Fed doprowadził gospodarkę do “miękkiego lądowania”, to amerykański indeks S&P 500 wzrósł średnio o 22%. Miało to zwykle miejsce między przerwą w podwyżkach a sześcioma miesiącami po rozpoczęciu cięć przez bank.

W kontekście prognozowanego solidnego wzrostu notowań giełd w przyszłym roku, HSBC faworyzuje sektory technologiczne i konsumenckie. Według analityków banku, czynniki ryzyka wyglądają tam na lepiej wycenione po niedawnym spadkach.

 

Zobacz również: Inwestowanie w spółki z GPW "musi boleć". Jak zarabiać na giełdzie - radzi znany ekspert

Reklama

 

Rok wyborów prezydenckich w USA

Według danych Goldman Sachs, S&P 500 osiągał stopę wzrostu na poziomie 7% w ciągu 12 miesięcy przed wyborami prezydenckimi. Choć wydaje się to całkiem niezłym rezultatem, to należy pamiętać, że to wyraźnie mniej w porównaniu z 9% w innych latach.

Co więcej, jeśli spojrzymy tylko na ostatnie 40 lat, to od 1984 roku wyniki te były jeszcze gorsze. Analizują tylko lata wybór prezydenckich, to średnia stopa wzrostu wyniosła zaledwie 4%.

Trzeba pamiętać jednak, że stało się tak częściowo z uwagi na recesję, które miały miejsce w pobliżu wyborów w 2000, 2008 i 2020 roku. Istotne jest także to, że wyniki te mają niewiele wspólnego z kandydatami.

Wspomniane 4% to znacznie mniej w porównaniu z 11% w latach bez wyborów prezydenckich. Nawet wyłączając wspomniane recesje, stopa zwrotu w latach wyborów prezydenckich w USA to 6%. To nadal o 2 punkty procentowe mniej.

Reklama

 

Stopa zwrotu z indeksu S&P500 w poszczególnych latach. Wybory prezydenckie odbywały się w latach 1980, 1984, 1988, 1992, 1996, 2000, 2004, 2008, 2012, 2016, 2020.

 

Źródło: macrotrends.net

 

Jak zauważyli ekonomiści banku inwestycyjnego Raymond James, w okresie od stycznia do wyborczych “primaries” w marcu, indeks S&P 500 odnotował średnią stratę w wysokości 0,44%. Natomiast w miesiącu poprzedzającym dzień wyborów przeciętna miesięczna strata wyniosła 1,27%.

Reklama

Ulga przychodzi dopiero po wyborach: S&P 500 średnio zyskiwał 1,28% w miesiącu po informacji o zwycięstwie kandydata.

 

Zobacz również: Notowania DataWalk runęły! Co dalej? Prognozy dla spółki z GPW

Czytaj więcej

Artykuły związane z jakie prognozy dla amerykańskich akcji w 2023