Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

jakie notowania USD/CNY

Chiny zaczęły rok słabszym od oczekiwań odbiciem gospodarczym po pandemii. Krajowa produkcja przemysłowa, sprzedaż detaliczna i inwestycje w środki trwałe były w kwietniu poniżej prognoz, co wskazuje na trudną ścieżkę ożywienia. Rozczarowujące dane skutecznie osłabiły juana.

 

  • Chiny rozwijają się wolniej, niż oczekiwano w prognozach analitycznych. 
  • Juan (CNY) osłabił się po wynikach dotyczących kondycji chińskiej gospodarki. 
  • Ludowy Bank Chin utrzymał stopy procentowe na niezmienionym poziomie, podstawowa stopa oprocentowania kredytu jednorocznego wynosi 3,65%. 

 

Dalsza część artykułu znajduje się pod materiałem wideo

Reklama

 

Jakie perspektywy ma przed sobą chiński juan?

China Securities Journal (CSJ), cytując Guana Tao, głównego ekonomistę w BOC International przewiduje miarowy, ale nie dynamiczny wzrost wartości chińskiej waluty. Według Tao perspektywy dla renminbi (RMB, tak też zwany jest juan) pozostają stabilne, a krajowa relacja podaży i popytu walutowego jest zasadniczo zrównoważona. Analityk zastrzega, że na ewentualne wahania bezpośredni wpływ będą mieć fundamenty krajowej gospodarki. 

“Chociaż na rynku występują pewne różnice co do konkretnego trendu przyszłego ożywienia gospodarczego w kraju, podstawowy konsensus jest taki, że światowa gospodarka stoi w obliczu ryzyka pogorszenia koniunktury, a chińska gospodarka ma się ogólnie ożywić. Kurs RMB nie będzie liniowym jednostronnym trendem, ale dwukierunkową fluktuacją, stale rosnącą” - dodaje Tao. 

Zobacz również: Legendarny inwestor pozbywa się akcji chińskich i tajwańskich spółek

 

Notowania CNY/USD

Reklama

_grafika_1_grafika_1

Źródło: Trading View 

 

Analitycy Credit Agricole zauważają, że choć chińskie dane dotyczące eksportu pozostają dobre, jednak słabszy popyt zewnętrzny ze strony USA i UE może stanowić istotną przeszkodę w nadrabianiu gospodarczych zaległości, m.in. z tego względu prognozują osłabienie juana względem amerykańskiej waluty.  

“Słabszy od wcześniejszych oczekiwań wzrost gospodarczy w Chinach będzie oddziaływał w kierunku osłabienia kursu juana względem dolara. Z tego powodu podnieśliśmy nasza prognozę kursu USDCNY. Prognozujemy, że na koniec 2023 r. kurs USDCNY wyniesie 6,70, a na koniec 2024 r. 6,5. Uwzględniając naszą prognozę kursu USDPLN, oznacza to, że na koniec 2023 r. kurs PLNCNY wyniesie 1,62, a na koniec 2024 r. zmniejszy się do 1,53” - piszą analitycy w najnowszej Markomapie. 

Zobacz również: Druga gospodarka świata ma duży problem z klasą średnią – zobacz jak to wpływa na giełdę i rynek nieruchomości

Reklama

 

Notowania PLN/CNYUSD/CNY

_grafika_2_grafika_2

Źródło: Makromapa Credit Agricole 

 

Według ekspertów portalu Pound Sterling Live według bieżących cen rynkowych za miesiąc kurs wymiany dolara amerykańskiego do juana chińskiego może wynieść 7,0076. Szacunki wskazują, że w perspektywie trzech miesięcy wyniesie 7,0073, natomiast w perspektywie sześciu - 7,0077. 

Reklama

 

Prognozy dla USD/CNY

_grafika_3_grafika_3

Źródło: Pound Sterling Live 

 

RMB z coraz większą rolą w światowej gospodarce? 

Pomimo że Pekin ma ambicje, aby zdetronizować amerykańską walutę i pozbawić ją statusu globalnej rezerwy (GWR), słabe prognozy i rozczarowujące dane nie sprzyjają umacnianiu się juana względem dolara.  

Reklama

Niemniej na uwagę zasługuje fakt, że CNY zaczyna odgrywać coraz ważniejszą rolę w międzynarodowych płatnościach, szczególnie  na rynku surowcowym w ramach inicjatywy BRICS. Według danych Międzynarodowego Funduszu Walutowego za IV kw. 2022 r. dolar amerykański odpowiadał za 58,36% światowych rezerw, euro 20,47%, natomiast RMB 2,69%. 

Czy zatem wzrost RMB na tak bezprecedensową skalę byłby możliwy w najbliższej przyszłości? Według Kristaliny Georgievy dyrektor zarządzającej w MFW jest to raczej niemożliwe, gdyż śledząc udział walut, mogłoby się wydawać, że obecnie głównym konkurentem dolara jest euro. UE i USA są ze sobą zbyt związane, aby bezpośrednio konkurować w tej kategorii. Chińska waluta ma wciąż znaczenie marginalne, a jej udział w światowych rezerwach pozostaje jednocyfrowy. 

Zobacz również: Słynny miliarder i inwestor ostrzega przed wojną USA - Chiny i radzi jak się przygotować na nowy ład światowy

 

Światowe rezerwy walutowe z podziałem na poszczególne waluty 

_grafika_4_grafika_4

Źródło: MFW

Reklama

 

Niesprzyjające warunki geopolityczne oraz ekonomiczne osłabiają chińską walutę. Trudna ścieżka ożywienia przesądzi o pozycji waluty Państwa Środka w kolejnych latach. Działania sojuszników w ramach grupy BRICS nieustannie jednak dążą do dedolaryzacji światowej gospodarki.

Czytaj więcej