Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

jakie notowania jena

Japonia nie zmienia ultra-gołębiego stanowiska, utrzymując stopy procentowe na niskim poziomie. Nowy prezes banku centralnego planuje jednak dokonać rewizji bieżącej polityki, badając jej skuteczność. 

 

  • Bank Japonii zdecydował się na kontynuację „gołębiej” polityki pieniężnej, utrzymując ujemne stopy procentowe. 
  • Po decyzji rynki akcji się umocniły, natomiast jen widocznie osłabł. 
  • Rentowność 10-letnich obligacji rządowych będzie utrzymywana w okolicach zera. 

 

Bank Japonii podtrzymuje stanowisko ws. polityki monetarnej

 

Bank Japonii (BoJ) zakończył pierwsze posiedzenie pod przewodnictwem Kazuo Uedy, nowego prezesa banku centralnego. Jen spadł, natomiast kontrakty futures na obligacje rządowe odrobiły straty. Wzrost zaliczył indeks Nikkei 225. Po posiedzeniu BoJ również wszystkie chińskie rynki odnotowały wzrosty. Japonia jest obecnie jedyną gospodarką kraju rozwiniętego, która utrzymuje ujemne stopy procentowe.

W przypadku Japonii nawet najmniejszy sygnał zmiany polityki wpływa na rynki kapitałowe. Podczas kadencji poprzednika Uedy, Haruhiko Kurody, bank rozpoczął program skupu ponad połowy obligacji rządowych oraz lokalnie notowanych aktywów funduszy giełdowych.

Reklama

Kurs skoczył do góry, gdy ogłoszono brak zmian w prowadzonej polityce. Jednak to, czy wzrost będzie stały, będzie zależeć od decyzji po posiedzeniu Fed w przyszłym tygodniu.

 

Notowania USD/JPY

 grafika numer 1 grafika numer 1

Źródło: Trading View 

 

Reklama

Obecnie wskaźnik CPI w Japonii wynosi 3,8%, co jest 40-letnim maksimum. W kwietniu inflacja bazowa w regionie Tokio wyniosła 3,5% r/r, po poprzednim szczycie na poziomie 3,2% r/r. Wobec danych makroekonomicznych można przypuszczać, że wkrótce dojdzie do zmiany polityki pieniężnej.Analitycy, prognozując datę takich działań, mówią o końcu II kwartału. Tina Teng, analityczka rynku w CMC Markets przypomina o rosnącej presji, która jest wywierana na BoJ, żeby podjąć bardziej drastyczne działania w kolejnych miesiącach. Tymczasem poziom, który został ustanowiony jeszcze w 2016 r., został podtrzymany. Decyzja BoJ nie była zaskakująca. 

 

Poziom stóp procentowych w Japonii

 grafika numer 2 grafika numer 2

Źródło: Fxstreet.com

 

Zobacz również: Najwięksi inwestorzy wracają na ten rynek! Azjatycki kraj korzysta na problemach Chin, jego giełda może zaskoczyć

Reklama

 

 

Zobacz również: Czy Polacy boją się inwestowania? Zwykły Kowalski zadaje sobie pytanie - czy moje oszczędności są bezpieczne

 

Nowy prezes z nową narracją?

 

W Japonii, w związku z objęciem stanowiska prezesa banku centralnego przez Kazuo Uedę, widać zmianę narracji. Ueda zdecydowanie ostrożniej podchodzi do publicznych wypowiedzi, nie zdradzając przyszłych posunięć. To zdecydowanie różni go od poprzednika.

BoJ przekazał, że wciąż będzie „cierpliwie” kontynuował środki kontroli krzywej dochodowości w najbliższym czasie, podwyższając prognozę inflacji na 2023 r. w obliczu rosnących płac. 

Reklama

Pierwsze posiedzenie nowego gubernatora przyniosło kilka wartych odnotowania zmian. Po pierwsze BoJ unikał zapewnień, że gołębie podejście będzie utrzymywane w kolejnych miesiącach. Po drugie, zasygnalizowano nowe perspektywy makroekonomiczne, z których wynika, że inflacja w roku budżetowym 2024 ma osiągnąć 2%, a następnie spaść do 1,6% w roku budżetowym 2025. Zapowiedziano także weryfikację skutków prowadzonej dotychczas polityki, która ma potrwać nawet półtora roku. 

 

 

Hiromi Yamaoka, były urzędnik BoJ i szef Future Institute of Research w „Squawk Box” powiedział dla CNBC Asia, że w gospodarce wciąż utrzymuje się niepewność. Stabilna sytuacja Japonii obserwowana przez ostatnie dekady traci balans. Według eksperta Bank Japonii musi skupić się obecnie na zapewnieniu stabilności cen, co powinno być głównym celem instytucji. 

“Od późnych lat 90., kiedy gospodarka Japonii wpadła w deflację, osiągnięcie stabilności cen było wyzwaniem przez długi okres 25 lat” - napisano w komunikacie BoJ, potwierdzając słowa analityka. 

Reklama

W marcu produkcja przemysłowa w Japonii spadła o 0,7%. W poprzednim miesiącu było to 0,5%. W analogicznym okresie wzrosła jednak sprzedaż detaliczna (7,2% wobec prognozy na poziomie 5,8%), co może wskazywać na ożywienie. 

Zobacz również: Inflacja w tym azjatyckim kraju jest najwyższa od 40 lat! Co zrobi bank centralny? 

Czytaj więcej