Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

jakie notowania Equinix

 

  • Jaką spółkę zaatakował tym razem Hindenburg Research?
  • Na czym mają polegać manipulacje i oszustwa tej spółki?
  • W jaki sposób jest ona powiązana z GPW?

 

Equinix obnażony: poważne manipulacje księgowe, upadek podstawowej działalności i sprzedaż marzenia o podboju rynku AI, tymczasem kierownictwo wyjmuje ze spółki setki milionów”. Tak brzmi tytuł najnowszego raportu Hindenburg Research.

Co ciekawe, z usług Equinix korzysta GPW. Equinix jest dostawcą centrum danych dla nowego systemu transakcyjnego WATS stosowanego przez warszawską spółkę.

W notowaniach pre-market kurs Equinix spada o -5%.

Reklama

 

 

„Equinix manipuluje swoją rachunkowością”

Equinix to REIT centrów danych o kapitalizacji rynkowej 80 mld USD, posiadający ponad 260 obiektów na całym świecie. Ma ponad 10 000 klientów, począwszy od małych firm po dużych dostawców działających w chmurze, takich jak Amazon, Microsoft i Google. Tak opisuje spółkę Equinix na swojej stronie www firma Hindenburg Research.

„Nasze dochodzenie, które obejmowało przegląd dokumentacji finansowej i sądowej oraz wywiady z 37 byłymi pracownikami Equinix, ekspertami branżowymi i konkurentami, ujawniło, że Equinix manipuluje swoją rachunkowością, w tym kluczowym wskaźnikiem rentowności dla REIT-ów. Szacujemy, że wskaźnik ten został zawyżony o co najmniej 22% tylko w 2023 roku” – przekonuje Hindenburg Research.

„Nawet jeśli zignoruje się wyniki naszego dochodzenia i przyjmie dane finansowe Equinix za dobrą monetę, spółka jest handlowana na podwyższonych poziomach. Widać około 86% premii w stosunku do konkurentów, biorąc pod uwagę cenę akcji w relacji do skorygowanych terminowych wpływów z działalności operacyjnej (AFFO) i około 59% premii, gdy patrzymy na relację ceny akcji do terminowych środków z działalności operacyjnej (FFO)” – piszą eksperci Hindenburg Research.

 

Reklama

Wyniki finansowe Equinix

 grafika numer 2 grafika numer 2

Źródło: Barron's

 

Notowania Equinix na tle Nasdaq Composite - 5 lat

 grafika numer 3 grafika numer 3

Reklama

Źródło: Trading View

 

Wszystkie sztuczki firmy Equinix

Zdaniem ekspertów Hindenburg Research, najważniejszą sztuczką księgową Equinix mającą na celu zwiększenie AFFO jest błędne zaklasyfikowanie "nakładów na utrzymanie" jako "nakładów na rozwój", co sprawia wrażenie, że koszty utrzymania bazy przychodów spółki są niższe niż w rzeczywistości, dzięki czemu spółka wydaje się bardziej rentowna.

„Kiedy Equinix przekształcił się w REIT w 2015 r., zaczął wykorzystywać AFFO jako kluczowy wskaźnik przy ustalaniu premii dla kadry kierowniczej. W tym samym roku Equinix zgłosił nagły spadek nakładów inwestycyjnych na utrzymanie o 47%, co doprowadziło do szacunkowego wzrostu AFFO o 19%” – zwracają uwagę eksperci Hindenburg Research.

Equinix pokazuje dynamiczny wzrost nakładów inwestycyjnych na rozwój od 10 lat. „Wspomniana zmiana księgowa przyczyniła się do osiągnięcia przez Equinix znakomitych wskaźników AFFO poza GAAP, dzięki temu wzbogaciła się kadra kierownicza” – podkreślają eksperci wywiadowni.

Hindenburg Research zapewnia, że w trakcie dochodzenia byli pracownicy Equinix przedstawili szereg przykładów oczywistych wydatków na utrzymanie, które zostały sklasyfikowane jako wydatki na rozwój w celu zwiększenia raportowanych wskaźników AFFO. Wedle informatorów, ta manipulacyjna praktyka ma swoje źródło w zarządzie. Hindenburg przypomina, że w grudniu 2023 r. główny księgowy Equinix Simon Miller mówił o presji na zespoły projektowe oraz przywoływał proceder klasyfikowania wydatków na restaurację sprzętu jako wydatków na zakup nowego sprzętu. Wedle Millera, spółka klasyfikowała nawet wydatki na żarówki LED jako wydatki na rozwój.

Reklama

Wedle Hindenburg Research, manipulacje księgowe Equinix mogą ukrywać fakt, że nakłady inwestycyjne w I kwartale 2024 r. mogą być niższe niż 14 lat temu, mimo że Equinix ma obecnie 5-krotnie większą liczbę centrów danych i 8,6-krotnie wyższe przychody.

„Szacujemy, że manipulowanie przez Equinix liczbami odnośnie wydatków na rozwój spowodowało skumulowany wzrost AFFO o 3 mld USD od 2015 roku. Wątpliwa rachunkowość AFFO Equinix przyczyniła się do przyznania nagród w wysokości 295,8 mln USD członkom kadry kierowniczej” – pisze Hindenburg Research.

Wywiadownia wskazuje, że w 2023 r. Equinix odnotował marżę operacyjną na poziomie 17,6%, prawie dwukrotnie wyższą niż marża 9,5% ujawniona przez konkurenta – firmę Digital Reality.

„Nasze ustalenia wskazują, że marże operacyjne Equinix są napędzane przez inżynierię finansową. Equinix manipuluje rachunkowością kosztów operacyjnych, kluczowym wskaźnikiem GAAP, co skutkuje zawyżoną rentownością i AFFO. Byli pracownicy Equinix mówią, że firma chce ponosić jak najniższe koszty, by raporty finansowe wyglądały jak najlepiej. Właśnie temu służy przesuwanie kosztów operacyjnych do kategorii CAPEX” – piszą eksperci Hindenburg Research w raporcie.

 

Zobacz także: Kurs spółki w 4 lata urósł o 2 000%, potem spadł o 87%. Czy to jest okazja inwestycyjna?

 

Jaką moc naprawdę ma Equinix?

Reklama

Pojawia się pytanie, jaką naprawdę moc i jakie możliwości rozwoju ma naprawdę Equinix. Eksperci Hindenburg Research przekonują bowiem, że firma zgłasza 79% "wykorzystania" swoich centrów danych, co sugeruje, że ma znaczne możliwości rozwoju dzięki istniejącej infrastrukturze. „Jednak ten komunikat dotyczy wykorzystania przestrzeni w szafach, a nie mocy, która jest krytycznym ograniczeniem w wielu obiektach Equinix” – uważają eksperci wywiadowni.

Hindenburg Research twierdzi, że Equinix nie ujawnia realnych danych co do wykorzystania mocy w centrach danych. Podczas telekonferencji w IV kwartale 2023 r. dyrektor finansowy Equinix wyraźnie powiedział, że moc "nie wydaje się właściwą miarą do udostępniania, biorąc pod uwagę charakter naszego modelu biznesowego".

Eksperci Hindenburg Research twierdzą, że były dyrektor Equinix zdradził, iż centra danych tej firmy mogą mieć wyprzedane nawet 175% mocy. „Ryzyko związane z nadmierną sprzedażą energii obejmuje przestoje i niewywiązanie się ze zobowiązań umownych, co stanowi bardzo poważne wyzwanie dla reputacji” – uważają eksperci wywiadowni.

Z raportu wynika, że byli pracownicy Equinix wątpią, czy firma może w znaczący sposób zmodernizować swoje starsze obiekty, aby spełnić nowe wymagania rynkowe dotyczące zasilania w dobie dynamicznego rozwoju AI. Equinix traci biznes kolokacyjny na rzecz hiperskalerów, takich jak np. Google – uważają byli pracownicy tej spółki.

 

Czytaj również: Oszukańcze platformy inwestycyjne – zjawisko nabiera dużych rozmiarów

 

Największe giełdy uciekają od Equinix w chmurę

Reklama

Hindenburg Research zwraca uwagę, że 4 największe giełdy na świecie, które są obecnymi klientami Equinix, ogłosiły plany przeniesienia się do chmury: Nasdaq, CME Group, Deutsche Boerse i London Stock Exchange.

I tutaj dochodzimy do niezmiernie ważnego faktu. Otóż z usług Equinix korzysta warszawska GPW! Pod koniec lutego 2024 GPW pochwaliła się, że testowa wersja nowego systemu transakcyjnego GPW WATS w centrum danych Equinix została uruchomiona i udostępniona dla klientów.

„Jesteśmy przekonani, że wdrożenie nowego systemu transakcyjnego znacząco poprawi jakość świadczonych usług przez całą Grupę Kapitałową Giełdy Papierów Wartościowych w Warszawie. Jest to niezbędne dla zachowania konkurencyjności. Chcąc być tak dobrym, jak inne giełdy i oferować podobną jakość usług musimy mieć technologię najwyższej jakości. System GPW WATS jest systemem najwyższej klasy, porównywalny z czołowymi rozwiązaniami na rynku. […] Testy obciążeniowe pokazujące wydajność systemu, realizowane w oparciu o 19 różnych scenariuszy biznesowych wykazały, że system jest stabilny oraz może przetworzyć i przyjąć 100 tys. zleceń na sekundę. Oznacza to, że jest to pięć razy więcej niż w przypadku obecnie wykorzystywanego rozwiązania” – mówił Adam Młodkowski, członek zarządu GPW.

GPW przyznawało, że istotne znaczenie ma uruchomienie wersji testowej systemu w centrum danych Equinix. „Data Center Equinix pozwala nam na zwinne i sprawne podłączanie klientów, dużo bardziej niż w dotychczasowym rozwiązaniu. Mamy już podłączonych kilku klientów z rynku polskiego, którzy będą testować to rozwiązanie” – przekonywał Arkadiusz Gronek, dyrektor zarządzający IT GPW.

„Decyzja o instalacji GPW WATS w Equinix spowodowała, że system WATS jest obecnie bardziej eksponowany na międzynarodowym rynku finansowym. Sieć Equinix Fabric umożliwia łatwiejsze dołączenie i zmniejsza koszty wejścia dla nowych klientów” – mówił Piotr Stasiak, wicedyrektor Działu Infrastruktury GPW.

Czy postawienie GPW WATS na centrum danych Equinix to był dobry ruch? Zapytaliśmy GPW o współpracę z Equinix oraz o pewność kontrahenta. Jak tylko otrzymamy odpowiedzi, zamieścimy je w tekście.

Reklama

 

Zobacz również: Dolar amerykański (USD) słabnie – broń ekonomiczna USA traci moc

Czytaj więcej

Artykuły związane z jakie notowania Equinix