Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

jakie notowania chińskich spółek w USA

Chińskie akcje notowane w USA utknęły w martwym punkcie zaledwie kilka dni po publikacji danych dotyczących ożywienia gospodarczego. Jak wskazują eksperci, sytuacja na giełdzie powiązana jest z napiętymi relacjami geopolitycznymi. 

 

  • Akcje chińskich spółek notowanych w USA straciły w kwietniu ponad 100 mld USD wartości rynkowej. 
  • Obawy dotyczące napięć geopolitycznych przysłoniły optymizm wynikający z post-pandemicznego odbicia. 
  • USA mają wkrótce  ogłosić plan ograniczania inwestycji w Państwie Środka. 

 

Akcje chińskich spółek napotykają problemy pomimo ożywienia  

 

Waszyngton przygotowuje kolejną serię obostrzeń gospodarczych, które zostaną nałożone na Pekin. Wskazują na to słowa Janet Yellen. Amerykańska sekretarz skarbu powiedziała, że administracja Bidena na pierwszym miejscu stawia bezpieczeństwo narodowe, nawet kosztem kwestii ekonomicznych. Na te słowa akcje chińskich spółek zareagowały natychmiastowo, fundusz ETF iShares MSCI China spadł o 7% w ciągu jednego tygodnia. 

Reklama

Warto przypomnieć, że niektóre chińskie spółki, szczególnie z branży technologicznej notowane są na giełdach nie tylko w Szanghaju czy Hongkongu, ale również w USA. Miało im to zapewnić lepszy dostęp do finansowania zewnętrznego. Obecnie jednak spółki te stały się głównie tematem politycznym. 

 

Notowania indeksu MCHI na tle NASDAQ Composite 

 grafika numer 1 grafika numer 1

Źródło: Trading View 

 

Reklama

Na uwagę zasługuje również indeks Nasdaq Golden Dragon China, który odnotował szóstą z rzędu sesję spadków. To pierwsza taka sytuacja od roku. Spadek indeksu spowodowany był obniżeniem notowań takich spółek, jak Alibaba Group Holding czy JD.com. 

 

 grafika numer 2 grafika numer 2

Źródło: Bloomberg

 

Jak widać na przykładzie indeksu Nasdaq Golden Dragon China na tle NASDAQ Composite oraz Dow Jones Global, gdy w grudniu pojawiły się pierwsze doniesienia dotyczące zakończenia restrykcji, indeks poszybował w górę. Kolejne odbicie odnotowano w styczniu, gdy informacja o zerwaniu z polityką zero-covid została potwierdzona przez Pekin. Obecny spadek wynika z eskalacji napięć. 

Reklama

 

Notowania Nasdaq Golden Dragon China, NASDAQ Composite i Dow Jones Global

 grafika numer 3 grafika numer 3

Źródło: Trading View 

 

Brak optymizmu obserwuje się także w Hongkongu. Hang Seng China Enterprises Index (HSCE), śledzący akcje chińskich spółek notowanych na hongkońskiej giełdzie również zaliczył spadki. Co więcej, jak informuje Bloomberg, HSCE odnotował jedne z pięciu najgorszych wyników w ciągu ostatniego kwartału, spośród 92 indeksów giełdowych śledzonych przez amerykańską agencję prasową. 

Reklama

 

Indeks Hang Seng China Enterprises 

 grafika numer 4 grafika numer 4

Źródło: Investing.com

 

Zobacz również: Pierwsza europejska firma osiągnęła wartość rynkową 500 mld USD. Za ten wzrost odpowiedzialni są… Chińczycy

 

Geopolityka powodem słabych wyników giełdowych? 

Reklama

 

W połowie maja odbędzie się spotkanie członków G7. Przypuszcza się, że wówczas Stany zdecydują się na podjęcie dalszych działań mających na celu izolację Chin. Prawdopodobnie będą one dotyczyły wstrzymania inwestycji oraz powiązań gospodarczych z Państwem Środka. Punktem zapalnym są urządzenia wykorzystujące zaawansowane osiągnięcia technologiczne, które, według przypuszczeń Waszyngtonu, mogą być wykorzystywane do zbierania informacji na tematy polityczne. Analitycy przypuszczają, że ograniczeniami mają zostać objęte inwestycje korporacyjne, private equity i venture capital. 

 

Paul Triolo, starszy wiceprezes ds. Chin i szef polityki technologicznej w Albright Stonebridge Group, powiedział w wypowiedzi dla Barron’s, że obarczone zostaną przedsiębiorstwa zajmujące się produkcją półprzewodników, rozwojem sztucznej inteligencji oraz informatyki kwantowej. Jego zdaniem z czasem zakres ograniczeń ma ulec rozszerzeniu na segment kontrolowany obecnie przez Chiny, a więc produkcję akumulatorów do pojazdów elektrycznych. 

 

Podjęcie bardziej drastycznych kroków wydawało się oczywiste po wprowadzeniu w 2022 r. przez administrację Bidena ustawy IRA (ang. Inflaton Reducion Act). Obejmowała ona szereg grantów o wartości 300 mln USD na rozwój firm zajmujących się produkcją m.in. akumulatorów do samochodów elektrycznych i miała na celu skrócenie łańcuchów dostaw. Ponadto w minionym roku wskutek ustawy CHIPS (ang. Chips and Science Act) ogłoszono kilka znaczących inwestycji w USA we współpracy ze stroną tajwańską. IRA oraz CHIPS są krokiem ku zwiększeniu samowystarczalności amerykańskiej gospodarki. Ustawy nazywane są historycznymi, gdyż dotychczas Stany dążyły raczej do zwiększenia outsourcingu w skali własnej gospodarki. Nowe działania jednoznacznie wskazują na obranie przeciwnego kursu i są wynikiem konfliktu geopolitycznego z Pekinem, któremu już wielokrotnie zarzucano “szpiegowanie” amerykańskich obywateli za pomocą urządzeń technologicznych. 

Reklama

 

 

Zobacz również: Najwięksi inwestorzy wracają na ten rynek! Azjatycki kraj korzysta na problemach Chin, jego giełda może zaskoczyć

 

Chińskie ożywienie? Warto podchodzić z rozwagą do danych makroekonomicznych

 

Jak już informowaliśmy wcześniej, wiadomości dotyczące dynamicznego wzrostu gospodarki chińskiej należy przyjmować z pewną rezerw. Po pierwsze, w gospodarce utrzymuje się najwyższa od dekad stopa bezrobocia w przedziale wiekowym 18-25. Po drugie, prawdopodobnie występuje zjawisko „backloadingu”, a więc dynamicznego wzrostu sektorów, które przez kilka lat były obciążone wskutek nałożonych restrykcji. 

Jak wskazuje Raymond Yeung analityk rynku chińskiego z ANZ Research, wprowadzenie korekt uwzględniających opóźnioną aktywność gospodarczą doprowadzi do sporej rewizji. 

Reklama

 

Zobacz również: O co tutaj chodzi? Druga gospodarka świata zaskakuje danymi o PKB, ale rynek nie cieszy się!

 

Czytaj więcej

Artykuły związane z jakie notowania chińskich spółek w USA