Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

jakie nastroje w USA w sierpniu

Po rozczarowujących odczytach PMI dla europejskich gospodarek, w tym przede wszystkim fatalnych nastrojach w Niemczech, przyszedł czas na Stany Zjednoczone. Oba wskaźniki PMI, dla przemysłu i dla usług Stanów Zjednoczonych, okazały się słabsze od oczekiwań, co doprowadziło do osłabienia dolara. Jak dotąd niewielkie szanse na podwyżkę stóp procentowych we wrześniu spadły jeszcze bardziej, w obawie przed spowolnieniem gospodarczym.

 

 

Przemysł i usługi poniżej oczekiwań

W środę poznaliśmy wstępne dane sierpniowych wskaźników PMI dla przemysłu i usług Stanów Zjednoczonych. Nastroje zarówno w sektorze wytwórczym, jak i w usługach okazały się zauważalnie gorsze od tych w lipcu, a także od sierpniowych oczekiwań analityków, co wpisuje się w globalne spowolnienie i zbliża amerykańska gospodarkę do recesji.

Reklama

Wstępny odczyt wskaźnika PMI dla przemysłu USA wyniósł w sierpniu równe 47 pkt., wobec oczekiwanych przez analityków 49,3 pkt. Jest to najsłabszy odczyt od czerwca, kiedy przemysłowy PMI wyniósł zaledwie 46,3 pkt. Dla porównania, w lipcu indeks PMI dla sektora wytwórczego w Stanach Zjednoczonych wyniósł 49 pkt.

Słabiej od oczekiwań wypadł również sierpniowy wstępny odczyt indeksu PMI dla sektora usług - jego wartość spadła do 51 pkt., wobec 52,3 pkt. odnotowanych w lipcu. Analitycy spodziewali się natomiast odczytu na zbliżonym poziomie do tego z poprzedniego miesiąca - konsensus rynkowy oczekiwał wyniku 52,2 pkt.

Czytaj także: Ceny nieruchomości na tym gigantycznym rynku spadają o kilkanaście procent! Według analityków kryzys może jednak “rozejść się po kościach"

 

 

W odpowiedzi na słabsze od oczekiwań dane z amerykańskiego przemysłu i usług kurs dolara nieznacznie się osłabił - kurs EUR/USD wzrósł do poziomu powyżej 1,084, choć na dzisiejszej sesji euro wciąż kontynuuje spadkową passę, wzmocnioną fatalnymi odczytami wstępnych PMI dla Niemiec.

W sierpniu wskaźnik PMI dla przemysłu Niemiec odnotował odczyt na poziomie 39,1 pkt. (Lekko powyżej konsensusu), jednak sporym rozczarowaniem był spadek nastrojów w usługach do 47,3 pkt., wobec oczekiwanych przez rynek 51,5 pkt. oraz 52,3 pkt. w lipcu.

Zobacz także: Czy szef Fed Jerome Powell wstrząśnie rynkiem? Jutro zaczyna się ważne wydarzenie – jak giełda w USA zachowuje się po Jackson Hole?

Czytaj więcej