Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

jakie nastroje w Niemczech

Wstępne odczyty nastrojów w przemyśle i usługach strefy euro oraz najważniejszej gospodarki UE po raz kolejny rozczarowują. Niemiecki przemysł po raz kolejny notuje najsłabszy odczyt PMI od czasów pandemii, a dane dla strefy euro rozczarowały zarówno w sektorze usług, jak i w przemyśle. Kurs euro zareagował spadkami na słabe odczyty PMI.

 

Na skróty:

  • Odczyty PMI dla przemysłu Niemiec za czerwiec po raz kolejny rozczarowały
  • Czerwcowe PMI dla sektora wytwórczego Niemiec wyniosło 41 pkt., co jest najgorszym odczytem od maja 2020 roku
  • Poniżej oczekiwań wypadły również wstępne odczyty PMI dla usług (54,1 pkt.)
  • Słabsze od oczekiwań analityków okazały się także odczyty PMI dla strefy euro
  • Po publikacji odczytów PMI kurs euro osłabił się w stosunku do dolara
  • Więcej ważnych informacji znajdziesz na stronie głównej FXMAG

 

Dalsza część artykułu znajduje się pod materiałem wideo

Reklama

 

Coraz gorsze nastroje w strefie euro i u naszych sąsiadów

W piątek poznaliśmy wstępne odczyty indeksów PMI dla przemysłu i usług Niemiec za czerwiec. Po raz kolejny spore rozczarowanie przyniósł odczyt wskaźnika nastrojów w niemieckim przemyśle - czerwcowe PMI dla sektora wytwórczego wyniosło zaledwie 41 pkt., co jest odczytem zauważalnie poniżej i tak niewygórowanych oczekiwań na poziomie 43,5 pkt. Tak słabych odczytów przemysłowych PMI w Niemczech nie było od maja 2020 roku, czyli od czasów pandemicznych lockdownów i niespotykanej wcześniej skali niepewności w sektorze wytwórczym.

Warto przypomnieć, że majowe PMI dla przemysłu naszych zachodnich sąsiadów również okazały się fatalne - finalna wartość indeksu wyniosła 43,2 pkt. (choć wstępne dane wskazywały na 42,9 pkt.), zaś trend spadkowy nastrojów w niemieckim przemyśle utrzymuje się konsekwentnie w zasadzie od drugiej połowy 2021 roku. Od lipca zeszłego roku przemysłowe PMI Niemiec znajdują się poniżej granicy 50 pkt, oznaczającej dekoniunkturę w sektorze.

Reklama

Znacznie słabsze od oczekiwań odczyty indeksu nastrojów w przemyśle naszego zachodniego sąsiada są również niepokojącym sygnałem dla polskiej gospodarki. Przede wszystkim dlatego, że Niemcy są naszym największym partnerem handlowym, a koniunktura w przemyśle największej gospodarki UE ma również wpływ na nasz rodzimy sektor wytwórczy. W maju indeks PMI dla polskiego przemysłu osiągnął 47 pkt. (wobec oczekiwań na poziomie 45,9 pkt.), co oznacza że był nieznacznie lepszy od kwietniowego rezultatu (46,6 pkt.). Był to jednak trzynasty z rzędu odczyt poniżej 50 pkt. dla polskiego przemysłu i nic nie wskazuje na to, by czerwcowy odczyt miał przełamać ten trend.

Słabiej od oczekiwań wypadły również odczyty PMI dla usług Niemiec - wstępny wynik za czerwiec to 54,1 pkt., wobec oczekiwanych przez analityków na poziomie 56,2 pkt. W maju usługowe PMI dla Niemiec wyniosły 57,2 pkt.

Sprawdź również: Kurs dolara amerykańskiego (USD) spada po przesłuchaniu Powella

 

W piątek poznaliśmy również odczyty wskaźników PMI dla przemysłu i usług całej strefy euro. I tutaj również szacunkowe dane okazały się słabsze od oczekiwań analityków i gorsze od odczytów z maja.

Czerwcowy PMI dla przemysłu strefy euro wyniósł 43,6 pkt., wobec oczekiwanych przez analityków 44,8 pkt. W maju przemysłowy PMI wyniósł 44,8 pkt.

Reklama

Wstępny odczyt za czerwiec, to podanie jak w przypadku Niemiec, najgorszy wynik od maja 2020 roku. Jednocześnie odczyty przemysłowego PMI dla strefy euro znajdują się poniżej poziomu 50 pkt. już od lipca zeszłego roku.

W przypadku PMI dla usług, pogorszenie nastrojów jest podobne do tego w Niemczech: usługowy PMI dla strefy euro wyniósł 52,4 pkt., wobec 55,1 pkt. w maju. To spory spadek, znacznie większy od oczekiwań analityków, którzy spodziewali się odczytu na poziomie 54,5 pkt. Jednocześnie nastroje w usługach strefy euro spadają już drugi miesiąc z rzędu.

Publikacja słabych odczytów PMI ze strefy euro i z czołowej gospodarki UE znacząco osłabiła euro. Po publikacji danych kurs EUR/USD zanotował spadek do poziomu 1,086, z wcześniejszych 1,10.

Sprawdź również: Kurs franka - dobre wieści dla frankowiczów, niedobre dla posiadaczy franka

 

O godz. 10:30 opublikowane zostały także szacunkowe dane na temat czerwcowych PMI dla usług i przemysłu Wielkiej Brytanii. Oba indeksy okazały się słabsze od oczekiwań - przemysłowy PMI wyniósł 46,2 pkt. (konsensus: 46,9 pkt.), wobec 47,1 pkt. w maju. Jest to najsłabszy odczyt od grudnia zeszłego roku.

Reklama

W przypadku usługowego PMI, wstępny czerwcowy odczyt to 53,7 pkt., wobec oczekiwanych przez analityków 54,7 pkt. i 55,2 pkt. odnotowanych w maju.

 

Jak interpretować odczyty PMI?

Odczyty PMI powstają na podstawie ankiet managerów logistyki, osobno dla sektora produkcyjnego oraz usług. Wynik zawsze podawany jest w punktach, które mieszczą się w zakresie od 0 do 100. Odczyt na poziomie 50 punktów to umowna granica pomiędzy rosnącą, a słabnącą koniunkturą - powyżej 50 pkt. oznacza ogólną poprawę i ekspansję, a poniżej 50 pkt. osłabienie aktywności i regres. Odczyty PMI są publikowane każdego miesiąca, a konkretny wynik zawsze odnosi się do miesiąca poprzedniego.

Sprawdź również: Wielka Brytania – dane o sprzedaży detalicznej i indeks PMI dla przemysłu i usług

Czytaj więcej