Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Jakie mam prawa jako najemca?

Z artykułu dowiesz się:

  • Czym zajmuje się firma DESEO
  • O co chodzi z biurowcem Suwak 3
  • Czy tak ma wyglądać ochrona najemcy w Polsce 

 

DESEO Patisserie & Chocolaterie to luksusowa warszawska cukiernia specjalizująca się w ciastkach typu petit gateau, tortach, rzemieślnicznych lodach i czekoladowych pralinach. Założycielami DESEO Patisserie & Chocolaterie są Łukasz Smoliński i Natalia Sitarska.

 

Dalsza część artykułu znajduje się pod materiałem wideo:

Reklama

 

Duży może więcej? Suwak 3 opustoszał 

Wczoraj w godzinach porannych prezes DESEO Łukasz Smoliński opisał na Facebooku historię swojej kawiarnia. Jego firma w 2020 roku zawarła umowę najmu lokalu w biurowcu przy ul. Suwak 3 w Warszawie na 9 lat z globalną marką Cromwell Property Group (CGP)

16 lipca 2020 roku podpisaliśmy umowę z Cromwell na najem prawie 700 m² pod naszą przyszłą pracownię, biuro, magazyny… dla nas to infrastruktura krytyczna! To tu miało się wszystko odbywać. Umowę zawarliśmy do maja 2029 roku.

Ta, jedna z najważniejszych decyzji biznesowych w naszej historii, wiązała się również z inwestycją na poziomie ponad 3 mln zł, aby wynajętą powierzchnię dostosować do naszych potrzeb i wymogów formalnych wynikających z prowadzenia produkcji cukierniczej.- czytamy we wpisie.

Podczas podpisywania umowy nieruchomość była w około 40 procentach pusta. Mimo to Cromwell Property Group zapewniał, że „budynek będzie tętnił życiem”. Jak się później okazało„na koniec maja na Suwak 3 zostaliśmy już sami. PGNiG, ostatni najemca poza nami, również się wyprowadził”. - Dostałem przemiłego maila z informacją, że jak byśmy chcieli, to możemy wszystkie umowy, w tym te notarialne, zobowiązujące obie strony do współpracy do maja 2029 roku, rozwiązać wcześniej. - czytamy.

Jak zauważa prezes, taki e-mail może sugerować, że jeśli nie zgodzimy się na rozwiązanie umowy w sposób ugodowy, zostaniemy delikatnie, mówiąc, "zachęcani" do jej zakończenia.

Reklama

Na razie powyłączali windy, zlikwidowali ochronę, zwolnili recepcjonistkę, nie włączyli fontanny przed kawiarnią, zostawiając zasyfiałe po zimie zagłębienie… czekamy tylko, jak zaczną być problemy z prądem, pojawi się jakaś awaria wody trudna do usunięcia… - napisał w oświadczeniu prezes.

 

Zobacz również: Polacy oszukani nawet na kilkaset milionów złotych. Największa afera na rynku złota od Amber Gold?

 

Skąd te działania Cromwell Property Group?

Prezes wskazuje, że CPG, czyli firma notowana na australijskiej giełdzie planuje wycofać się z polskiego rynku i sprzedać wszystkie swoje aktywa. - Spółka, która widniała jako „właściciel” Suwak 3, została z końcem 2023 roku wykreślona z KRS. Ostatnio sprzedali 6 ostatnich centrów handlowych, a od niedawna już wiemy, że nasz budynek ma zostać sprzedany w sierpniu 2024, a potem wyburzony i jakiś patodeweloper będzie budował patokawalerki.- napisał.

Jednocześnie wskazuje, że przeniesienie kawiarni jest niemożliwe: - Możemy się przenieść, ale budowa nowej infrastruktury krytycznej zajmie wiele miesięcy i pochłonie według naszych szacunków ponad 6 mln zł. Nawet jeżeli znajdziemy na to sposób, to kto nam pokryje straty wynikające z poniesionych nakładów na Suwak 3? Nasz wspaniały globalny partner zajęty jest uciekaniem z Polski i na rozmowy z nami nie znalazł nawet czasu - oświadczył prezes.

Reklama

 

Zachęcamy do zapoznania się z całym wpisem tutaj.

 grafika numer 1 grafika numer 1

 grafika numer 2 grafika numer 2

Kim jest Cromwell Property Group?

Na stronie internetowej Cromwell Property Group możemy przeczytać, że firma ta zarządza funduszami nieruchomości, swoją działalność prowadzi w Australii, Nowej Zelandii oraz Europie. Na dzień 31 grudnia 2023 roku, Cromwell miał kapitalizację rynkową wynoszącą około 1,1 miliarda USD. Portfel inwestycyjny w Australii był wyceniany na 2,4 miliarda USD, a łączne aktywa zarządzane firmy, obejmujące Australię, Nową Zelandię i Europę, wyniosły 11,4 miliarda dolarów. 

Jak zauważył Łukasz w swoim wpisie, Cromwell już w tym roku zrealizował dużą transakcję sprzedaż nieruchomości w Polsce. W maju CPG sprzedała sześć obiektów handlowych zlokalizowanych w Warszawie, Szczecinie, Wrocławiu, Łodzi, Toruniu i Bydgoszczy. Całkowita wartość transakcji wyniosła 285 milionów złotych, a nabywcą była firma Star Capital Finance.

Reklama

 

Zobacz również: Oczekiwania sprzedających są nierealne. Przeceny mieszkań sięgają 150 tysięcy złotych

 

Co chroni najemcę? Ochrona praw najemców w Polsce

Skontaktowaliśmy się z prezesem DESEO, Łukaszem Smolińskim. Poniżej przedstawiamy odpowiedź, w której koncentruje się na problemach związanych z ochroną praw najemców w Polsce.


W kontekście naszego obecnego sporu z Cromwell Property Group, nasza sytuacja rzuca światło na poważny problem dotyczący ochrony praw najemcy w umowach długoletnich. Pomimo naszych starań o stabilność i bezpieczeństwo inwestycji poprzez podpisanie długoletniej umowy, obecne działania wynajmującego, zmierzające do wcześniejszego rozwiązania kontraktu, podważają zaufanie do takich umów.

Nasza historia pokazuje, że nawet globalni partnerzy mogą podjąć kroki mające na celu wypchnięcie najemców bez uzasadnionych powodów, co stawia pod znakiem zapytania skuteczność mechanizmów ochrony najemców w Polsce. Brak realnych sankcji i środków egzekwujących przestrzeganie umów sprawia, że najemcy mogą znaleźć się w trudnej sytuacji, mimo spełniania wszystkich warunków kontraktu.

Reklama

Przypadek DESEO może być impulsem do dyskusji na temat konieczności wzmocnienia regulacji prawnych, które zabezpieczałyby interesy najemców przed jednostronnymi i nieuczciwymi działaniami wynajmujących. Apeluje o większą uwagę mediów oraz wsparcie społeczne w nagłośnieniu tego problemu, aby stworzyć bardziej sprawiedliwe warunki funkcjonowania dla wszystkich przedsiębiorców wynajmujących powierzchnie komercyjne.


 

Zobacz również: Naprawa w wynajętym mieszkaniu – co opłaca najemca, a co właściciel?

Czytaj więcej

Artykuły związane z Jakie mam prawa jako najemca?