Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Jakie czynniki napędziły hossę sektora bankowego?

  • Które spółki bankowe zdobywają szczyty notowań?
  • Czy problemy nieruchomości są zagrożeniem dla amerykańskich banków?
  • Jakie czynniki napędziły hossę sektora?

 

Giełdowa hossa wielkich banków

Wielkie banki z Wall Street mają się naprawdę dobrze. Sektor amerykańskich dużych instytucji finansowych notuje solidne zyski, a akcje spółek z tego obszaru pną się w górę.

Akcje banku inwestycyjnego JPMorgan Chase osiągnęły nowe rekordowe szczyty notowań. We wtorek, kurs JP Morgan wspiął się na 189,84 USD na zamknięciu sesji. To maksima wszechczasów.

Od początku roku notowania banku zyskały 11,6% po zwyżce o blisko 27% w 2023 roku. Zatem, w nieco ponad 14 miesięcy kurs banku wzbił się w górę o niecałe 42%.

 

Zobacz także: Nowe rekordy akcji giganta! Fala wysokich rekomendacji - potencjał wzrostu kursu spółki o 25%

Reklama

 

Wykres: Kurs akcji JP Morgan Chase na przestrzeni ostatnich kilku lat

BATS:JPM Chart Image by FXMAG-CHARTBATS:JPM Chart Image by FXMAG-CHART

Źródło: tradingview.com

 

Inne duże banki, takie jak Bank of America, Citigroup czy Wells Fargo notowane są na rocznych maksimach. Kurs Bank of America w tym roku wzrósł o niecałe 7%, Citi o 11,7%, a Wells Fargo o 17%.

Reklama

Akcje tego ostatniego wymienionego banku zyskały 41% od początku 2023 roku, czyli w nieco ponad 14 miesięcy.

Tymczasem, zewsząd spływają informacje o problemach sektora bankowego w USA związanych z kulejącym rynkiem nieruchomości komercyjnych (CRE). Jednak kłopoty te dotyczą tylko wybranych małych banków regionalnych, które posiadały zbyt dużą ekspozycję na pożyczki związane z budynkami biurowymi.

Zawirowania wokół banków takich jak np. New York Community Bancorp, nie szkodzą największym instytucjom finansowym w kraju. Wręcz przeciwnie.

Eksperci zwracają uwagę, że problemy na rynku nieruchomości komercyjnych nie są oznaką zarażenia całego sektora. Choć na pierwszy rzut oka wyczuleni inwestorzy mogą dostrzegać podobieństwa do 2008 roku, ranga problemu jest zdecydowanie znacznie mniejsza. Pisaliśmy o tym między innymi tutaj: Kryzys sektora nieruchomości w USA - czy ta korekta to okazja inwestycyjna?

 

Czytaj również: Akcje LPP mocno w górę! Świetne wyniki na tle blamażu w Rosji

 

Cały sektor bankowy w USA ma się świetnie

Reklama

Wzrasta cały segment bankowości i dużych finansów w Stanach Zjednoczonych. Widać to po zachowaniu indeksu ETF Financial Select Sector oznaczonego tickerem XLF. Obejmuje on duże amerykańskie banki, a także gigantów takich jak American Express, Mastercard i Visa. Wzrósł on w tym roku o prawie 9%.

"Duże banki są teraz lepiej skapitalizowane niż przed Wielkim Kryzysem Finansowym. Istnieją jednak pewne specyficzne obawy" - skomentowali analitycy Makena Capital.

“Kolosy bankowe powinny być w stanie uniknąć poważnych kłopotów, nawet jeśli w przyszłości wystąpią większe napięcia finansowe” - dodał.

Szanse na obniżkę stóp przez Rezerwę Federalną są w tym roku coraz mniejsze. A gdy stopy procentowe są wysokie, dochody banków rosną. 

Banki notują wyższe zyski w warunkach wysokich stóp procentowych, ponieważ mogą udzielać kredytów klientom po wyższych stopach procentowych, co zwiększa ich marże odsetkowe. Ponadto, banki mogą inwestować w instrumenty finansowe o wysokim oprocentowaniu, co również przyczynia się do wzrostu ich zysków.

Stopy procentowe Fed w USA są najwyższe od 23 lat. To pomaga w utrzymaniu wysokich marż na kredytach. 

Reklama

Co więcej, wielkie banki inwestycyjne korzystają z ogólnej hossy na giełdzie. Korzystne warunki na rynku akcji prowadzą większej liczby fuzji i IPO. Rynek byka może również pomóc w zwiększeniu przychodów z tytułu zarządzania aktywami.

Wygląda na to, że duże amerykańskie banki będą mogły jeszcze przez jakiś czas korzystać na większej liczbie transakcji giełdowych, a także na popycie na kredyty konsumenckie i biznesowe.

“Akcje banków w ujęciu ogólnym również mogą dalej rosnąć, ponieważ wyceny są atrakcyjne” - skomentowali ekonomiści Parrish Capital. - “Sektor usług finansowych jest obecnie notowany na poziomie około 15-krotności szacunków zysków na 2024 rok, w porównaniu z wielokrotnością około 21-krotności prognoz dla indeksu S&P 500”

“Połączenie rozsądnych wycen i zdrowych dywidend sprawia, że duże spółki finansowe mogą być atrakcyjnym zakupem” - dodali eksperci z Parish.

"Spółki finansowe będą miały swój dzień. Nawet jeśli Fed obniży stopy procentowe nieco później w tym roku, co uderzy w marże odsetkowe netto, nadal są one w dobrej sytuacji” - zaznaczyli ekonomiści Parish Capital.

 

Zobacz również: Krytyczny błąd Warrena Buffetta. Przez niego stracił okazję na miliardy USD

Czytaj więcej

Artykuły związane z Jakie czynniki napędziły hossę sektora bankowego?