Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

jakie będzie pkb w polsce

  • Czy inflacja wzrośnie w 2024 roku?
  • Jakie będzie PKB w Polsce?
  • Co z obniżkami stóp procentowych?

 

Rada Polityki Pięniężnej zdecydowała wczoraj o wysokości stóp procentowych w Polsce. Gremium postanowiło utrzymać stopy na niezmienionym poziomie (więcej o decyzji RPP przeczytasz tutaj: Stopy procentowe w Polsce – znamy decyzję RPP! Raty kredytów rosną). Jednocześnie Adam Glapiński i „spółka” pokazali najnowsze prognozy inflacji i PKB. Niestety, przewidywania na 2024 i 2025 są bardziej pesymistyczne niż te przedstawione w marcu.

 


 

Czy inflacja jeszcze wzrośnie?

Reklama

Zgodnie z najnowszą projekcją NBP inflacja w Polsce z 50-proc. prawdopodobieństwem ukształtuje się w 2024 roku w przedziale 3,1–4,3 proc., w 2025 r. w przedziale 3,9–6,6 proc., a w 2026 r. w przedziale 1,3–4,1 proc. 

Tabela. Marcowa vs lipcowa projekcja inflacji

 

Projekcja lipiec*

 

I

Projekcja marzec**

   
 

2024

2025

2026

I

2023

2024

2025

CPI

3,70

5,25

2,70

I

5,7

3,5

2,7

PKB

3,00

3,80

3,10

I

3,2

3,6

3,2

Źródło: PAP *Prognoza ścieżki centralnej lipcowa NBP została obliczona jako środek przedziału prognoz podanego przez Radę Polityki Pieniężnej i może różnić się od faktycznej ścieżki centralnej opublikowanej przez NBP. Te różnice mogą wynikać z niesymetrycznego rozkładu prawdopodobieństwa dotyczącego prognozowanej ścieżki Produktu Krajowego Brutto (PKB) oraz inflacji w analizowanym okresie.**W marcowym scenariuszu projekcji uwzględniono wycofanie antyinflacyjnych działań osłonowych dotyczących cen żywności i energii.

 

PKB w Polsce: wzrost będzie słabszy

Reklama

Narodowy Bank Polski podał, że tempo wzrostu PKB znajdzie się z 50-procentowym prawdopodobieństwem w przedziale 2,3–3,7 proc. w 2024 r. (wobec 2,7–4,3 proc. w projekcji z marca br.), 2,8–4,8 proc. w 2025 r. (wobec 3,2–5,3 proc.) oraz 1,9–4,3 proc. w 2026 r. (wobec 2,0–4,5 proc.).

 

Sprawdź też: Akcje Mentzen SA są już na giełdzie! Polityk wszedł na parkiet z hukiem

 

Wyższa inflacja: analitycy komentują 

“W najbliższych kwartałach dynamika cen konsumpcyjnych prawdopodobnie wzrośnie i będzie wyższa od celu inflacyjnego NBP, do czego przyczyni się podwyższenie cen energii” - przekazali w raporcie analitycy z NBP.

RPP zakomunikowała również, że po wygaśnięciu wpływu wzrostu cen energii, inflacja powinna powrócić celu NBP (przy obecnym poziomie stóp procentowych). 

Analityk rynków finansowych Jakub Borowski również kierunkował na rosnące ceny energii. "Naszym zdaniem zmiana była spowodowana głównie uwzględnieniem przez NBP ograniczenia działań osłonowych w zakresie cen energii od lipca br. do końca horyzontu projekcji. Spodziewany w projekcji silny wzrost inflacji w 2025 r. jest – w świetle efektów wysokiej bazy dla cen energii – zaskakujący i wymaga pogłębionej analizy po opublikowaniu przez NBP szczegółowych wyników projekcji" - napisał w raporcie MAKROpuls ekpert. 

Reklama

Jakie będą stopy procentowe w Polsce? Analitycy Biura Analiz Makroekonomicznych podtrzymują oczekiwania pierwszych cięć dopiero w 2025 r. "Przestrzeń do obniżek stóp w 2025 r. zapewne nie będzie duża, naszym zdaniem nie większa niż 100 pkt baz., z powodu oczekiwanego przyspieszenia wzrostu gospodarczego i nadal luźnej polityki fiskalnej" - dodali.

Sprawdź też: Spółka Skarbu Państwa w fatalnej kondycji. Akcje szorują po dnie, słabe wyniki i kontrowersyjne decyzje

 

Piotr Kuczyński dla FXMAG

Ostatnia projekcja inflacyjna NBP wygląda dość dziwnie. Centralna prognoza (prawdopodobieństwo 50%) mówi o tym, że w tym roku inflacja zmieści się w przedziale 3,1 - 4,3% (większość analityków oczekuje wzrostu dobrze ponad 4%), a w roku przyszłym wzrośnie do 3,9 - 6,6%. Szczególnie ten górny zakres w roku 2025 może podnosić brwi ze zdziwienia.


Co miałoby tak mocno pobudzić inflację?

Zapewne w pierwszej połowie 2025 może być wysoka ze względu na stosunkowo niską bazę z obecnego roku, ale potem powinna szybko spadać. Mówi się, że w 2025 roku po pełnym zniesieniu mechanizmów osłonowych w zakresie cen energii inflacja mocno odbije, ale uważam, że tak być nie powinno. Ceny gazu i węgla szorują po dnie, udział OZE będzie się zwiększał.

Ceny energii na rynkach światowych dalekie są od rekordów z poprzednich lat. Producenci energii będą zwierali kontrakty na przyszłe dostawy surowców i energii w oparciu o obecne poziomy i przewidywania, co powinno sprowadzić w 2025 roku ceny energii dla konsumentów do zbliżonych do obecnych poziomów. To inflacji znacznie nie podniesie. Nie ulega jednak wątpliwości, że kierując się tą prognozą RPP w tym roku stóp nie obniży. 

Reklama

 

 Czytaj także: Masz dolary lub euro? Sprawdź jak mogą kształtować się kursy w najbliższych miesiącach

Czytaj więcej

Artykuły związane z jakie będzie pkb w polsce