Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

jakie akcje usa

  • Co jest powodem poniedziałkowego załamania notowań Fisker?
  • Czy istnieje jeszcze ratunek dla firmy?
  • Jakie są szanse na uniknięcie upadłości?

 

Bankructwo producenta samochodów elektrycznych coraz bliżej

Fisker, amerykański producent samochodów elektrycznych, ma poważne problemy finansowe po odnotowaniu straty netto w wysokości ponad 463 mln USD w 2023 roku. Spółka nie ma obecnie środków niezbędnych do podtrzymania bieżącej działalności.

Kolejną klapą są świeże informacje przekazane przez Fisker w poniedziałek. Negocjacje z dużym koncernem motoryzacyjnym (według doniesień jest to Nissan) w sprawie potencjalnej inwestycji i współpracy zostały przerwane, co pogarsza fatalną sytuację spółki.

Fisker ujawnił w poniedziałkowym komunikacie, że negocjacje, które miały na celu pozyskanie 400 mln USD zostały zakończone 22 marca. Przyczyna nie została podana. Firma nie była również w stanie spełnić warunku zamknięcia linii ratunkowej w wysokości 150 mln USD poprzez sprzedaż obligacji zamiennych. 

 

Seria niefortunnych zdarzeń w biznesie Fiskera

Reklama

To kolejny cios w kulejący biznes Fiskera, który ma duże trudności ze sprzedażą swojego modelu Ocean i nie osiągnął własnych celów sprzedażowych. Zmusiło to firmę do odejścia od modelu sprzedaży bezpośredniej. 

Pojazdy miały szereg wad i problemów, głównie z jakością podzespołów. Co więcej, Fisker miał poważne kłopoty z ich poprawieniem i naprawą. 

W lutym, Fisker zwolnił 15% pracowników, czyli około 200 osób. Przed tygodniem firma poinformowała o kurczących się zasobach gotówki, której posiada zaledwie 121 mln USD. To niewiele jak na producenta samochodów luksusowych zatrudniającego kilkaset osób.

 

Zobacz również: Eko-samochody pokonały spalinowe w Europie. Sprzedaż diesli i benzyn w mniejszości

 

Przyszłość firmy Fisker wisi na włosku

Firma wstrzymała produkcję i ostrzegła inwestorów, że nie przetrwa roku bez nowego zastrzyku gotówki. Fisker próbował rozmów z innymi producentami samochodów, między innymi z Mazdą, a potem z Nissanem. W komunikacie Fiskera z poniedziałku czytamy o innych rozwiązaniach, które są rozważane przez spółkę.

Reklama

“(Spółka rozważa) restrukturyzacje sądowe lub pozasądowe, transakcje na rynkach kapitałowych (w zależności od warunków rynkowych), odkupy, wykupy, wymiany lub inne refinansowania istniejącego zadłużenia, potencjalną emisję kapitałowych papierów wartościowych, potencjalną sprzedaż aktywów i przedsiębiorstw i/lub inne strategiczne transakcje i/lub inne środki" - czytamy w komunikacie Fisker.

Przed dwoma tygodniami Wall Street Journal poinformował, że Fisker zatrudnił doradcę finansowego i firmę prawniczą do pracy nad potencjalnym wnioskiem o ogłoszenie upadłości (wniosek “Chapter 11”). Jednym z powodów odstąpienia od rozmów w sprawie złożenia wniosku upadłościowego było to, że firma planuje nawiązać współpracę z innym dużym producentem samochodów.

Przed tygodniem Fisker ogłosił, że zawiesza produkcję pojazdów na 6 tygodni w celu “wyrównania poziomów zapasów i postępu inicjatyw strategicznych i finansowych”. Firma ostrzegła, że bankructwo jest nieuchronne i może nastąpić w ciągu kilku tygodni.

 

Kilka faktów o Fisker

Fisker Inc. to amerykańska firma motoryzacyjna założona przez duńskiego projektanta motoryzacyjnego Henrika Fiskera. Została założona w 2016 roku w Kalifornii, jako kontynuacja Fisker Automotive, powstałej wcześniej w 2007 roku.

Fisker oferuje flagowy samochód Ocean, a także pracuje między innymi nad modelami Pear czy Ronin. 

Reklama

Spółka Fisker trafiła na amerykańską giełdę jesienią 2020 roku poprzez fuzję opartą na SPAC. Jej akcje spadły o 99,7% od rekordowego poziomu osiągniętego w lutym 2021 roku.

 

Czytaj również: Stale boisz się, że jesteś biedny? Jesteś ofiarą nowego syndromu

 


 

Nie przegap najciekawszych artykułów! Obserwuj nas w Wiadomościach Google (GOOGLE NEWS)!  Obserwuj FXMAG>>

 


Reklama

 

Czytaj więcej

Artykuły związane z jakie akcje usa