Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

jaki podatek płacą wynajmujący

  • Ostatnie wyroki NSA są ważnymi wyjątkami na tle orzecznictwa. 
  • Jaka stawka podatku obowiązuje przy najmie nieruchomości? 
  • Kiedy można zapłacić mniej?

 

Mieszkanie na wynajem a podatek - ile się płaci?

Osoby, które posiadają lokum na wynajem, mogą mieć spore wątpliwości dotyczące rzeczywistej wysokości podatku. To bardzo istotna informacja, ponieważ stawki są różne. W większości przypadków obowiązują kwoty 33,10 zł/mkw lub 1,15 zł/mkw. Dotychczas zajęcie mieszkania na cele działalności gospodarczej oznaczało naliczenie wyższej stawki podatkowej. 

Temat jest stosunkowo rzadko poruszany przez media. Wątpliwości wzbudził dopiero niedawny wyrok Naczelnego Sądu Administracyjnego. Ten był korzystny dla wynajmujących. Orzeczenia jednoznacznie wskazują, że w przypadku najmu firmowego podatek powinien być naliczany z uwzględnieniem niższej stawki. 

 

Zobacz również: Ceny mieszkań w Polsce - o ile wzrosną stawki za mkw w 2024 roku?

Reklama

 

Jak wskazują analitycy portalu Nieruchomości-Szybko.pl, wyrok Naczelnego Sądu Administracyjnego z dnia 22 listopada 2023 r. (sygnatura akt: III FSK 4897/21) poddał pod wątpliwość bieżącą metodę opodatkowania. Orzeczenie NSA to kilka tez, które są korzystne dla przedsiębiorców. Jedna z nich wskazuje, że z punktu widzenia stawki podatku od nieruchomości „istotne jest, aby w budynku (lokalu) mieszkalnym realizowany był cel polegający na zaspokajaniu potrzeb mieszkaniowych”. Oznacza to, że w przypadku mieszkań wynajmowanych przez firmy na dłuższy czas, zastosowanie powinna mieć stawka mieszkaniowa. W przypadku najmu krótkoterminowego powinna być zatem mowa o stawce komercyjnej. 

Osoby prowadzące działalność gospodarczą pozytywnie przyjęły również Wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z dnia 15 listopada 2023 r. Jak tłumaczą eksperci portalu Nieruchomości-Szybko.pl, orzeczenie to wskazuje, że w kontekście stawki, jaką powinien posiadać podatek od nieruchomości, bez znaczenia będzie to „czy funkcja mieszkaniowa realizowana jest przez podatnika, czy jego najemcę”. Obydwa listopadowe wyroki NSA mogą być uznane za przełom, ponieważ wyroki w ostatnich latach były raczej niekorzystne dla podatników wynajmujących mieszkania, prowadzących jednocześnie firmę.

“Czas pokaże, czy ten wyłom będzie się powiększał dzięki kolejnym orzeczeniom sądów” - komentuje Magdalena Markiewicz, ekspertka portalu NieruchomosciSzybko.pl.

 

Zobacz również: Czy warto teraz kupić mieszkanie? Kto powinien poczekać na „Mieszkanie na Start”

Reklama

 

Jak naliczać podatek od nieruchomości? Problem przedsiębiorców 

W skali kraju problemem staje się różna polityka realizowana przez samorządy. W zależności od lokalizacji obowiązują inne opłaty. O ile w przypadku najmu prywatnego nie ma wątpliwości, sporne opinie pojawiają się w przypadku przedsiębiorców. 

“Mowa o różnicach, które w przypadku mieszkania o powierzchni 55 mkw. oznaczają dla przedsiębiorcy dodatkowy wydatek na poziomie około 1757 zł ((33,10 zł/mkw. - 1,15 zł/mkw.)) x 55 mkw.). Właśnie dlatego ustawodawca powinien zastanowić się nad odpowiednią nowelizacją ustawy o podatkach i opłatach lokalnych” - podsumowuje Magdalena Markiewicz, ekspertka portalu NieruchomosciSzybko.pl.

W dyskursie publicznym ostatnio po raz kolejny pojawił się temat podatku katastralnego, jako dodatkowych kosztów, które mogą być przenoszone na konsumentów. Obecnie jednak istnieje niewielkie prawdopodobieństwo, że rzeczywiście zostanie wprowadzony. Wynika to nie tylko ze względów politycznych, ale również administracyjnych. Eksperci rynku nieruchomości wskazują, że jego ewentualna obecność w przyszłości powinna być traktowana raczej jako realizacja celów, a nie “represja”. 

“Jeżeli chodzi o cele podatkowe, to można mieć wątpliwości, czy proponowany „kataster” od trzeciego lub czwartego mieszkania na wynajem faktycznie osłabiłby mocno popyt inwestycyjny, biorąc pod uwagę możliwość przynajmniej częściowego przerzucenia kosztów podatkowych na najemców. „Przerzucalność” podatku katastralnego prawdopodobnie byłaby największa w tych lokalizacjach, które są najbardziej atrakcyjne dla młodych Polaków. Oczywiście, można osłabić efekt przerzucalności podatku poprzez bardziej restrykcyjną kontrolę czynszów. Takie rozwiązanie ma jednak efekty podażowe” - komentował dla nas w lutym Andrzej Prajsnar, ekspert portalu rynekpierwotny.pl.

Reklama

 

Zobacz również: Czy warto kupić mieszkanie poza miastem? Ceny mogą być prawie o połowę niższe!

Czytaj więcej

Artykuły związane z jaki podatek płacą wynajmujący