Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

jaki odczyt CPI w Chinach

Po raz kolejny dane dotyczące Państwa Środka wymykają się oczekiwaniom analityków. Inflacja CPI jest niebezpiecznie niska, a notowania miedzi gwałtownie spadły.  

 

  • Kwietniowy wskaźnik CPI w Chinach wyniósł 0,1% r/r, a to oznacza, że jest na najniższym poziomie od dwóch lat. 
  • Taki odczyt daje podstawę Ludowemu Banku Chin do obniżki stóp, co może wspierać notowania złota i miedzi.
  • Ceny miedzi poszybowały w dół, zmieniając perspektywę wzrostu w II połowie roku. 
  • Złoto ustabilizowało się po wczorajszych danych dotyczących inflacji z USA. 

 

Chiny zaskakują inflacją - nadchodzi stagnacja? 

Narodowe Biuro Statystyki Chin opublikowało dane dotyczące kwietniowej inflacji. Roczna stopa inflacji spadła do 0,1% względem 0,7% w marcu. To najniższy wynik od deflacji obserwowanej na początku 2021 r.  

Reklama

Bazowa inflacja CPI (nieuwzględniająca żywności i energii) utrzymała się na poziomie 0,7% r/r. Jak wskazuje Christophe Barraud, to już 13. miesiąc, gdy wskaźnik utrzymuje się na poziomie 1% lub poniżej, co dowodzi słabej presji cenowej. PPI spadł w ujęciu rocznym o 1,1% do -3,6% (konsensus -3,3%)

 

Stopa inflacji w Chinach

 grafika numer 1 grafika numer 1

Źródło: Trading Economics 

 

Reklama

Inflacja spowalnia bardziej, niż przewidywano. Analitycy oczekiwali 0,3% r/r (CPI) oraz -3,3% r/r (PPI). Dane te są pozytywne w perspektywie konsumpcji, jednak nadmierna deflacja może być problematyczna dla firm i rynku pracy, gdyż przyczynia się do mniejszych zysków i wolniejszego tworzenia nowych etatów. Niska inflacja w warunkach chińskich może zatem stać się prawdziwą zmorą producentów i w konsekwencji prowadzić do stagnacji. 

“Krótko mówiąc, jasne jest, że sektor usług szybko się normalizuje od początku roku, ale na tym etapie nadal obserwuje się rozszerzenie ożywienia związanego z ponownym otwarciem wraz z ryzykiem związanym ze spowolnieniem eksportu, powolnym ożywieniem na rynku nieruchomości, wciąż słabym zaufaniem. Napędzany usługami charakter tego ożywienia oznacza również, że w tym roku mniej jest skutków ubocznych inflacji dla reszty świata” - Michelle Lam i Wei Yao, ekonomiści Societe Generale napisali w notatce dla klientów. 

Zobacz również: Słynny miliarder i inwestor ostrzega przed wojną USA - Chiny i radzi jak się przygotować na nowy ład światowy

 

Jak na dane z Chin reagują złoto i miedź? 

Miedź jest notowana najniżej od czterech miesięcy. Dane makroekonomiczne z Chin osłabiły nadzieję na wzrost popytu. Trzymiesięczna cena miedzi na Londyńskiej Giełdzie Metali spadła o 0,1% do 8 470 USD/t. 

 

  

Rozczarowały dane dotyczące importu miedzi rafinowanej do Państwa Środka. Wolumen był znacznie poniżej oczekiwań. Według ekspertów świadczy to o mniejszym odbiciu po zerwaniu z polityką zero-covid. Dane dotyczące miedzi są dowodem na niższą dynamikę inwestycyjną, zwłaszcza w sektorze budownictwa. W skali całej gospodarki eksport rósł w wolniejszym tempie, wzmacniając oznaki słabego popytu krajowego pomimo zniesienia ograniczeń związanych z pandemią. Analitycy obawiają się, że dane dotyczące czerwonego metalu oznaczają poważne zmniejszenie wzrostu i konsumpcji na świecie w drugiej połowie 2023 r. 

Zobacz również: Ile złota naprawdę mają Chiny?

 

Import miedzi rafinowanej do Chin 

Reklama

 grafika numer 2 grafika numer 2

Źródło: Refinitiv 

 

Złoto zyskało po kwietniowych odczytach ze Stanów Zjednoczonych. Po opublikowaniu danych kurs wzrósł o 0,7%. W czwartek po publikacji danych nastąpiła stonowana reakcja, poziom cen się ustabilizował. Ceny są jednak wciąż wspierane przez słabszego dolara oraz obawy gospodarcze. 

“Złoto prawdopodobnie nadal będzie znajdować się w przedziale z ostatnich dni​​, o ile poziomy wsparcia i oporu pozostaną nienaruszone” - Deveya Gaglani, analityk ds. towarów w Axis Securities.

Zobacz również: Chiny idące na wzrost mają globalne implikacje

Reklama

 

Kontrakty terminowe na złoto 

 grafika numer 3 grafika numer 3

Źródło: Investing.com 

 

 

Reklama

Jak zauważa Michał Stajniak, analityk X-Trade Brokers, odczyty mogą jednak stwarzać podstawy do luzowania ze strony Ludowego Banku Chin. Gdyby rzeczywiście podjęto decyzję o cięciu stóp, wówczas może to wspierać zarówno złoto, jak i miedź. 

 

 

Reklama

Ceny metali na Londyńskiej Giełdzie Metali zostały złagodzone przez słabszego dolara. Spadek waluty nastąpił do publikacji danych dotyczących kwietniowej inflacji w USA, która była niższa, niż zakładano (CPI 4,9% r/r wobec konsensusu 5% r/r).  

Po publikacji danych z Chin większość azjatyckich walut również zaliczyła spadki. Większe obawy dotyczące wzrostu nie zaszkodziły jednak samemu dolarowi. Chiński juan spadł do najniższego poziomu od dwóch miesięcy. To źle wróży również innym regionalnym walutom, które mają dużą ekspozycję handlową na Pekin. 

Czytaj więcej