Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

jaki kurs korony norweskiej

Wczorajsze wystąpienie szefa FED przed Kongresem nie przyniosło odpowiedzi na pytanie, czy USA unikną recesji. Ba, Powell dał do zrozumienia, że nie można jej wykluczyć, gdyż bank centralny pozostanie zdeterminowany do walki z inflacją. Zapytany o ruch o 100 p.b. na posiedzeniu stwierdził, że taki scenariusz jest na stole. Generalnie jednak decydenci będą dość elastyczni, a konkretne decyzje będą zapadać z posiedzenia na posiedzenie. Bardziej agresywne ruchy są jednak mniej prawdopodobne, gdyż w kontekście szybko zmieniającego się otoczenia makro FED zauważa tzw. destrukcję popytu. Reasumując, nie jest łatwo i nie będzie łatwo, ale Rezerwa będzie chciała podejmować najbardziej optymalne na dany moment rozwiązania, aby zrównoważyć wszystkie ryzyk.

Zobacz także: Co dzieje się z kursem euro do złotego, euro do dolara i dolara do złotego?

 

Co na to rynek?

Dolar, który zyskiwał przed wystąpieniem Powella, po nim zaczął tracić, ale później wymazał ten ruch. W czwartek rano ponownie amerykańska waluta zwycięża na szerokim rynku. Wygląda na to, że w sytuacji niepewności gospodarczej, ale i też politycznej na świecie, to amerykańska waluta pozostaje najlepszą alternatywą.

W gronie najsłabszych walut wśród G-10 jest dzisiaj korona szwedzka, co można wiązać z utrzymującą się awersją do ryzyka. Dalej plasują się waluty Antypodów, oraz brytyjski funtZaskoczeniem jest ruch Norges Banku, który podniósł dzisiaj stopy procentowe o 50 pb do 1,25 proc. - to jednak tylko trochę ograniczyło skalę spadku notowań korony norweskiej. Dzisiaj traci też euro, któremu nie pomagają dzisiejsze szacunki dla indeksów PMI za czerwiec ze strefy euro- wskaźnik dla niemieckiego przemysłu znalazł się na najniższym poziomie od 23 miesięcy (52,0 pkt.). To woda na młyn dla tych członków EBC, którzy optują za symbolicznymi podwyżkami stóp procentowych w tym kwartale. Dzisiaj poznamy też szacunki PMI dla Wielkiej Brytanii, decyzję Banku Turcji ws. stóp procentowych i szacunki PMI także dla USA. Będzie to także dzień z kolejnym wystąpieniem szefa FED - tym razem przed Komisją ds. usług finansowych Izby Reprezentantów. 

Zobacz także: Kursy walut 20.06.: potężne zaskoczenia na walutach! Euro i dolar spadły w dół, frank mocno w górę

Reklama

 

 

 

EURUSD - PMI na korzyść gołębi

Opublikowane dzisiaj czerwcowe szacunki indeksów PMI dla przemysłu i usług, pokazują, że spowolnienie w gospodarce strefy euro może pojawić się szybciej, niż sądzono. Wskaźnik dla przemysłu spadł do 52,0 pkt., a dla usług do 52,8 pkt.

Co na to Europejski Bank Centralny?

Reklama

Zrobi to, co obiecał - dwie podwyżki stóp w tym kwartale, ale raczej w skali 25 pb. na posiedzenie. Ten symboliczny ruch raczej nie poprawi pozycji euro.

Sytuacja na rynkach 23 czerwca - dolar skorzysta na recesji? - 1Sytuacja na rynkach 23 czerwca - dolar skorzysta na recesji? - 1

Wykres dzienny EURUSD

Technicznie linia trendu spadkowego nadal obowiązuje. To sprawia, że perspektywa ponownego testowania okolic 1,0350 znów stała się możliwa.

 

Zobacz także: PILNE: najnowsze dane PMI mocno rozczarowały! Dzieje się: sprawdź, jak zareagował kurs euro oraz giełdowe indeksy

Reklama

 

 

Nota prawna

 

Czytaj więcej