Reklama

Masz ciekawy temat? Napisz do nas

twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

jaki kurs EURCHF

Rynek walutowy

Złoty umacniał się przez większość ubiegłego tygodnia a kurs EUR/PLN obniżył się przejściowo do nawet 4,48 (7-miesięczne minimum). Sytuacja gwałtownie zmieniła się w piątek, gdy polska waluta straciła około siedem groszy. Była to ucieczka inwestorów od bardziej ryzykownych aktywów, którzy przed weekendem – w obliczu dużej niepewności co do losów Ukrainy – decydowali o ograniczaniu pozycji w niektóre aktywa.

Tego dnia wraz ze złotym traciły na wartości także inne waluty regionu Europy ŚrodkowoWschodniej, lecz – podobnie jak w połowie stycznia, gdy doszło do nasilenia ryzyka geopolitycznego – to polska waluta traciła najmocniej. Decydowało o tym większe niż w przypadku innych państw powiązanie gospodarki z Rosją, czy położenie geograficzne.

Na globalnym forexie nastąpił zaś typowy dla okresów wzmożonego ryzyka odpływ kapitału w kierunku amerykańskiego dolara i szwajcarskiego franka. W rezultacie kurs EUR/USD, który jeszcze w czwartek sięgną poziomu 1,1495 (3-miesięczny szczyt) obniżył się o dwa centy. Wyraźny spadek towarzyszył ponadto notowaniom EUR/CHF.

Gwałtowne zmiany na rynku walutowym: kurs euro (EUR/PLN) poszybował w dół na 7-miesięczne minimum; dolar (USD/PLN) frunie w kierunku maksimów! Frank szwajcarski (CHF) mocno w górę - zobacz komentarz  - 1Gwałtowne zmiany na rynku walutowym: kurs euro (EUR/PLN) poszybował w dół na 7-miesięczne minimum; dolar (USD/PLN) frunie w kierunku maksimów! Frank szwajcarski (CHF) mocno w górę - zobacz komentarz  - 1

Nasze oczekiwania na nadchodzący tydzień

EUR/PLN

Reklama

Złoty pozostaje pod dominującym wpływem sytuacji na Ukrainie. Narastająca groźba konfliktu zbrojnego z Rosją determinuje ucieczkę kapitału z bardziej ryzykownych aktywów, zwłaszcza (walutowo) z polskiego złotego. W rezultacie kurs EUR/PLN pozostaje na ścieżce wzrostowej z docelowym poziomem 4,60 za EUR. Co więcej, w tym tygodniu „odgrzaniu” mogą ulec czynniki ryzyka, które ciążyły polskiej walucie w poprzednich miesiącach (ryzyko polityczne w relacjach z Unią Europejską).

W środę zapadnie bowiem wyrok Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej w sprawie powiązania funduszy UE z praworządnością, a w piątek podczas możliwego przeglądu ratingu Polski przez agencję Fitch akcentowane mogą zostać ryzyka dla oceny wiarygodności kredytowej w związku z przedłużającym się brakiem akceptacji dla Krajowego Planu Odbudowy. P

rzeciwwagą, choć jedynie do pewnego stopnia w procesie osłabienia złotego będą w tym tygodniu wtorkowe dane o inflacji CPI, która w przypadku dwucyfrowego wzrostu w styczniu (tj. powyżej konsensusu) mogłaby nasilić – i tak już nieco zbyt agresywne według naszej prognozy – oczekiwania na podwyżki stóp procentowych w Polsce.

Gwałtowne zmiany na rynku walutowym: kurs euro (EUR/PLN) poszybował w dół na 7-miesięczne minimum; dolar (USD/PLN) frunie w kierunku maksimów! Frank szwajcarski (CHF) mocno w górę - zobacz komentarz  - 2Gwałtowne zmiany na rynku walutowym: kurs euro (EUR/PLN) poszybował w dół na 7-miesięczne minimum; dolar (USD/PLN) frunie w kierunku maksimów! Frank szwajcarski (CHF) mocno w górę - zobacz komentarz  - 2

USD/PLN

Oczekiwane osłabienie złotego i umocnienie dolara – jako efekt dalszego wzrostu awersji do ryzyka na rynkach finansowych – zadecydują o kontynuacji ruchu wzrostowego w notowaniach USD/PLN do bariery 4,11, a więc tegorocznego maksimum. EUR/USD Rynek w coraz większym stopniu przerzuca swoją koncentrację z perspektyw polityki pieniężnej na świecie na rosnące ryzyko konfliktu militarnego. W naturalny sposób – kanałem ucieczki do bardziej bezpiecznych aktywów – wspiera to siłę amerykańskiej waluty. Uważamy zatem, iż kurs

Reklama

Gwałtowne zmiany na rynku walutowym: kurs euro (EUR/PLN) poszybował w dół na 7-miesięczne minimum; dolar (USD/PLN) frunie w kierunku maksimów! Frank szwajcarski (CHF) mocno w górę - zobacz komentarz  - 4Gwałtowne zmiany na rynku walutowym: kurs euro (EUR/PLN) poszybował w dół na 7-miesięczne minimum; dolar (USD/PLN) frunie w kierunku maksimów! Frank szwajcarski (CHF) mocno w górę - zobacz komentarz  - 4

EUR/USD

będzie zniżkował w tym tygodniu dyskontując możliwą eskalacje napięcia geopolitycznego. Czynniki makroekonomiczne zejdą zaś na drugi plan, choć publikacja opisu z ostatniego posiedzenia Fed (środa) powinna i tak wspierać oczekiwania podwyżki stóp procentowych podczas marcowego posiedzenia Rezerwy Federalnej.

 

 

Rynek obligacji

Reklama

Zgodnie z naszymi oczekiwaniami w ubiegłym tygodniu dochodowość polskiej 10-latki powróciła powyżej psychologicznej bariery 4% zwyżkując o 12 bps. Źródłem przeceny długiego końca krajowej krzywej były czynniki zewnętrzne tj. dalszy wzrost oczekiwań na normalizację światowej polityki pieniężnej. Przełożenie decyzji Rady Polityki Pieniężnej (wzrost stóp procentowych o 50 bps) i utrzymanie w dotychczasowym jastrzębim tonie komentarzy prezesa Narodowego Banku Polskiego było zaś niewielkie.

Wydarzeniem tygodnia na rynku wtórnym był przetarg zamiany, na którym Ministerstwo Finansów sprzedało obligacje OK0724, WZ1126, PS0527, WZ1131 i DS0432 za łącznie 3,35 mld PLN, a odkupiło obligacje PS0422, OK0722, WS0922, WZ1122 i PS0123 za 3,07 mld PLN (z czego najwięcej, bo ok. 0,92 mld PLN przypadło na serię PS0422). Obligacje rynków bazowych przez większość omawianego okresu rosły w rentowności – w szczególności na wrażliwym na potencjalne zmiany stóp procentowych krótkim końcu.

Dopiero koniec tygodnia – w przypadku 10-latki USA i Niemiec – zanegował trend wzrostu rentowności z poprzednich dni, gdy inwestorzy zwiększyli swoje zainteresowanie bezpiecznymi papierami dłużnymi w obliczu rosnącego ryzyka konfliktu militarnego.

Gwałtowne zmiany na rynku walutowym: kurs euro (EUR/PLN) poszybował w dół na 7-miesięczne minimum; dolar (USD/PLN) frunie w kierunku maksimów! Frank szwajcarski (CHF) mocno w górę - zobacz komentarz  - 3Gwałtowne zmiany na rynku walutowym: kurs euro (EUR/PLN) poszybował w dół na 7-miesięczne minimum; dolar (USD/PLN) frunie w kierunku maksimów! Frank szwajcarski (CHF) mocno w górę - zobacz komentarz  - 3

Nasze oczekiwania na nadchodzący tydzień

10Y PL (%)

Uważamy, iż w tym tygodniu dochodowość polskiej 10- latki pozostanie zmienna reagując na sentyment inwestycyjny związany z rosnącym ryzykiem konfliktu militarnego. Prawdopodobny spadek dochodowości Bunda (strategia risk-off) nie będzie wystarczającym argumentem by i polski dług mógł zyskiwać na wartości.

Reklama

Sądzimy, iż podobnie jak polski złoty może on być nieznacznie wyprzedawany w obliczu ryzyka geopolitycznego. W rezultacie dochodowości ma szansę kierować się w stronę poziomu 4,10%. Tym bardziej, iż mini-argumentem będzie ponadto możliwe nasilenie oczekiwań dotyczących perspektyw polityki pieniężnej w Polsce w sytuacji, gdyby inflacja CPI za styczeń (publikacja we wtorek) okazała się dwucyfrowa.

Gwałtowne zmiany na rynku walutowym: kurs euro (EUR/PLN) poszybował w dół na 7-miesięczne minimum; dolar (USD/PLN) frunie w kierunku maksimów! Frank szwajcarski (CHF) mocno w górę - zobacz komentarz  - 5Gwałtowne zmiany na rynku walutowym: kurs euro (EUR/PLN) poszybował w dół na 7-miesięczne minimum; dolar (USD/PLN) frunie w kierunku maksimów! Frank szwajcarski (CHF) mocno w górę - zobacz komentarz  - 5

10Y DE (%)

Dochodowość Bunda powinna w naszej ocenie negować wzrost zainicjowany niedawnym zwrotem w narracji Europejskiego Banku Centralnego z uwagi na dalsze możliwe nasilenie ucieczki kapitału w kierunku bezpiecznych aktywów. Wzrost ryzyka militarnego bowiem postępuje a kapitał przesuwa się w przyspieszonym tempie do tzw. bezpiecznych przystani. Ryzyko powrotu rentowności niemieckiej 10-latki poniżej 0% uważamy obecnie za niewielkie. W naszej ocenie przedział wahań tego tygodnia dla Bunda to poziomy 0,11% - 0,29%.

Gwałtowne zmiany na rynku walutowym: kurs euro (EUR/PLN) poszybował w dół na 7-miesięczne minimum; dolar (USD/PLN) frunie w kierunku maksimów! Frank szwajcarski (CHF) mocno w górę - zobacz komentarz  - 6Gwałtowne zmiany na rynku walutowym: kurs euro (EUR/PLN) poszybował w dół na 7-miesięczne minimum; dolar (USD/PLN) frunie w kierunku maksimów! Frank szwajcarski (CHF) mocno w górę - zobacz komentarz  - 6

10Y US (%)

Pobyt dochodowości amerykańskiej 10-latki powyżej poziomu 2% nie trwał długo a nasze oczekiwania na najbliższe dni zakładają, iż rentowność pogłębi nieco zniżkę. Będzie to typowa reakcja na trwający systematyczny wzrost awersji do ryzyka, który premiuje bezpieczne aktywa kosztem tych bardziej ryzykownych.

Reklama

Mimo, iż zaplanowany na ten tydzień opis styczniowe posiedzenia Fed powinien utrzymywać rynki w oczekiwaniu podwyżki stóp procentowych w marcu (być może nawet w wariancie 50 pkt. baz.), to kluczowe w najbliższych dniach będą oczekiwania co do rozwoju sytuacji geopolitycznej. Z tego powodu uważamy, iż rentowność 10-latki amerykańskiej może powrócić w okolice bariery 1,85%.

Gwałtowne zmiany na rynku walutowym: kurs euro (EUR/PLN) poszybował w dół na 7-miesięczne minimum; dolar (USD/PLN) frunie w kierunku maksimów! Frank szwajcarski (CHF) mocno w górę - zobacz komentarz  - 7Gwałtowne zmiany na rynku walutowym: kurs euro (EUR/PLN) poszybował w dół na 7-miesięczne minimum; dolar (USD/PLN) frunie w kierunku maksimów! Frank szwajcarski (CHF) mocno w górę - zobacz komentarz  - 7

Czytaj więcej