Reklama

Masz ciekawy temat? Napisz do nas

twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

jaki jest kurs USD/PLN

Wtorkowa sesja przyniosła lekkie umocnienie złotego zarówno w relacji do euro jak i dolara, co zepchnęło pary EUR/PLN oraz USD/PLN odpowiednio w pobliże 4,60 oraz 3,97.

Kalendarz publikacji danych na minionej sesji był relatywnie pusty, a najwięcej uwagi przyciągały dane o indeksach PMI

Dla Polski wskaźnik przemysłowy wzrósł w październiku do 53,8 pkt z 53,4 we wrześniu (wbrew oczekiwaniom na 53,0). Wzrost zanotował również PMI na Węgrzech wynosząc 53,1 pkt wobec 52,0 miesiąc wcześniej. Umocnienie złotego i forinta nie należy w pełni wiązać z tymi danymi. Pomimo iż wskazują one na utrzymanie solidnej aktywności ekonomicznej, to uwaga skupia się na polityce pieniężnej. Środowe posiedzenie RPP będzie ważne z punktu widzenia PLN, gdyż rynek oczekuje, że w tym roku dojdzie do podwyżek stóp procentowych. Presja inflacyjna nie ustępuje, a od ostatniego posiedzenia Rady wskaźnik CPI po raz kolejny zdecydowanie wzrósł i okazał się istotnie wyższy od konsensusu ekonomistów. Podwyżka stóp o 50 pb w listopadzie i podkreślenie o przeciwdziałaniu odkotwiczenia inflacji powinny stanowić wsparcie dla PLN.

Na zacieśnianie polityki monetarnej decydują się również kraje rozwinięte, a pierwsze w tym celu kroki już w środę może podjąć amerykański FOMC. Przed prawdopodobnym ogłoszeniem o ograniczeniu skupu aktywów w USA kurs EUR/USD zszedł poniżej 1,16. Wskazówki Fedu co do dalszych kroków w polityce pieniężnej oraz odniesienia do inflacji i aktualnej sytuacji gospodarczej będą istotne dla dalszego kształtowania dolara. Zakładamy, że dolar będzie w najbliższym czasie nieco mocniejszy od euro, gdzie EBC wciąż nie daje jasnego sygnału na temat ewentualnego zaostrzenia swojej polityki.

Na krajowym rynku stopy procentowej obserwujemy mocny wzrost dochodowości w przypadku krótkich instrumentów

Reklama

Notowania 2-letnich papierów wzrosły do 2,25%, czyli poziomów notowanych w 2017 r. Dla porównania w miesiącach wakacyjnych dochodowości „dwulatek” stabilizowały się na poziomach o blisko 200 pb. niższych. Tak silnych wzrostów dochodowości nie było od początku wieku. Notowania dłuższych instrumentów też rosną ale w wolniejszym tempie. W kontekście zmian rynkowych ciekawym wydarzeniem będzie czwartkowa aukcja zamiany, którą potwierdziło Ministerstwo Finansów. Oferowane będą OK0724, PS1026, WZ1126, WZ1131 i DS0432 w zamian za odkupowane PS0422, OK0722 i WS0922. W październiku jedna aukcja została odwołana, a na drugiej popyt okazał się relatywnie mocny.

O perspektywach rynku zadecyduje środowa decyzja RPP i ton komentarza

Konsensus wśród ekonomistów przesunął się po ostatniej publikacji danych nt. inflacji w kierunku podwyżki o 50 pb. do 1,00% dla stopy referencyjnej. Dla porównania rynek wycenia wzrost podstawowej stopy NBP o 75 pb. w listopadzie i o kolejne 50 pb. w grudniu. Gdyby ten scenariusz się zmaterializował, bank centralny powróciłby do poziomu sprzed pandemii już w 2021 r. Brak podwyżki lub podwyżka stóp w listopadzie o 25 pb. jedynie krótkoterminowo wzmocni rynek, podwyżka o 50 pb. będzie neutralna i przesunie oczekiwania na podwyżkę o 75 pb. w grudniu, a większy ruch przyniósłbym ruch krzywych dochodowości w górę. W dłuższej perspektywie wzrosty krzywych zahamować mogą sygnały świadczące o spadku presji inflacyjnej, których można oczekiwać dopiero na początku 2022 r. Wieczorne posiedzenie Fed powinno mieć zdecydowanie mniejsze znaczenie, chociaż wycofywanie luzowania ilościowego sprzyjać będzie globalnemu wzrostowi krzywych dochodowości.

Czytaj więcej