Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

jaki deflator PKB z USA w lipcu

Na wczorajszej konferencji prasowej prezes Fed Jerome Powell przyznał, że żaden z członków Komitetu Otwartego Rynku nie bierze już pod uwagę scenariusza recesji w USA. Dziś poznaliśmy pierwszy odczyt dynamiki wzrostu gospodarczego Stanów Zjednoczonych za drugi kwartał. I rzeczywiście, po tym jak w zeszłym roku największa gospodarka świata wyszła z technicznej recesji, o powrocie „pod kreskę” na razie nie ma mowy. Wstępne dane za drugi kwartał są bardzo optymistyczne.

 

Na skróty:

  • Pierwsze szacunkowe dane na temat wzrostu gospodarczego USA w drugim kwartale znacząco przebiły oczekiwania analityków
  • Dynamika PKB miała być niższa niż w pierwszym kwartale, a okazała się wyższa
  • Annualizowany PKB wyniósł 2,4% w drugim kwartale
  • Deflator PKB spadł do poziomu 2,2% w ujęciu kwartalnym
  • Wskaźnik bazowych wydatków konsumentów wyniósł 3,8% k/k i był niższy od oczekiwań
  • Więcej ważnych informacji znajdziesz na stronie głównej FXMAG

 

Reklama

 

Amerykańska gospodarka ma się lepiej niż oczekiwano

W czwartek Biuro Analiz Ekonomicznych opublikowało pierwszy szacunkowy odczyt wskaźnika PKB dla Stanów Zjednoczonych za drugi kwartał 2023 roku. Tempo wzrostu gospodarczego USA wyniosło 2,4% w ujęciu annualizowanym, wobec oczekiwanych przez analityków 1,7%. Jest to więc wynik zauważalnie wyższy od założeń rynkowego konsensusu i wyższy niż w poprzednim kwartale.

Opublikowane zostały również szacunkowe dane na temat deflatora PKB, czyli wskaźnika pokazującego jak duża część wzrostu gospodarczego bierze się z samego wzrostu cen. Wyniósł on w drugim kwartale 2,2% w porównaniu do poprzedniego kwartału, wobec oczekiwanych przez analityków 3% k/k. To również dobry znak, pokazujący, że inflacja ma coraz niższy wpływ na wzrost gospodarczy. Dynamika deflatora PKB w drugim kwartale spadła z wcześniejszych 4,1% k/k, odnotowanych w trzech pierwszych miesiącach 2023 roku.

Biuro Analiz Ekonomicznych podało również wstępne dane na temat wskaźników wydatków konsumenckich PCE za drugi kwartał. Bazowy PCE, czyli wskaźnik zmiany wydatków konsumentów, z wyłączeniem nakładów na żywność i paliwa, który jest szczególnie uważnie obserwowany przez rezerwę federalną, wyniósł w drugim kwartale 3,8% w porównaniu do pierwszego kwartału, wobec oczekiwanych przez analityków 4% k/k. Jest to więc znaczne wyhamowanie tempa wydatków Amerykanów, ponieważ Core PCE wyniósł w poprzednim kwartale 4,9% w ujęciu kwartalnym.

Konsumpcja prywatna w ujęciu annualizowanym wyniosła w drugim kwartale 1,6%.

Zobacz także: Stopy procentowe w USA - FOMC podjął decyzję. Sprawdź jak reaguje kurs dolara (USD)

Reklama

 

Wzrost realnego PKB odzwierciedlał wzrost wydatków konsumpcyjnych, inwestycji w środki trwałe w budynkach niemieszkalnych, wydatków władz stanowych i lokalnych, prywatnych inwestycji w zapasy oraz wydatków rządu federalnego, które zostały częściowo zrównoważone przez spadki eksportu i inwestycji w środki trwałe w budynkach mieszkalnych. Import, który jest odejmowany przy obliczaniu PKB, uległ zmniejszeniu.

W drugim kwartale wzrost wydatków konsumpcyjnych (PCE) odzwierciedlał wzrost zarówno usług, jak i towarów. W ramach usług, głównymi czynnikami wzrostu były mieszkania i usługi komunalne, opieka zdrowotna, usługi finansowe i ubezpieczeniowe oraz usługi transportowe. W przypadku towarów, wzrostowi przewodziły towary rekreacyjne i pojazdy, a także benzyna i inne towary energetyczne. Wzrost nakładów na środki trwałe w sektorze niemieszkaniowym odzwierciedlał wzrost nakładów na sprzęt, konstrukcje i produkty własności intelektualnej. Wzrost wydatków państwowych i lokalnych odzwierciedlał wzrost wynagrodzeń pracowników administracji państwowej i lokalnej oraz inwestycji brutto w budowle. Wzrost prywatnych inwestycji w zapasy odzwierciedlał wzrost zarówno zapasów rolnych, jak i pozarolniczych.

W porównaniu z pierwszym kwartałem, przyspieszenie PKB w drugim kwartale odzwierciedlało przede wszystkim wzrost prywatnych inwestycji w zapasy oraz przyspieszenie inwestycji w środki trwałe w sektorze niemieszkaniowym. Zmiany te zostały częściowo skompensowane spadkiem eksportu oraz spowolnieniem wydatków konsumpcyjnych, wydatków rządu federalnego oraz wydatków władz stanowych i lokalnych. Import spadł.

 

Reklama

Znacznie lepsze od oczekiwań szacunkowe dane na temat tempa wzrostu gospodarczego USA w drugim kwartale doprowadził do gwałtownego umocnienia dolara. Kurs EUR/USD zanotował dynamiczny spadek o ponad 0,6%, poniżej poziomu 1,08, choć warto dodać, że wpływ na podwyższoną zmienność ma również opublikowana kwadrans wcześniej decyzja Europejskiego Banku Centralnego o podwyżce stóp procentowych w strefie euro o 25 punktów bazowych, a także konferencja prezes EBC Christine Lagarde, która rozpoczęła się o godz. 14:45.

 

Warto przypomnieć, że finalnie dynamika PKB w ujęciu annualizowanym wyniosła w pierwszym kwartale 2%, wobec wcześniejszych szacunków na poziomie 1,4% i pierwszego odczytu na poziomie 1,1%. Deflator PKB w pierwszym kwartale wyniósł natomiast 4,1% w porównaniu do wcześniejszego kwartału i był wyższy od oczekiwań analityków, którzy początkowo spodziewali się odczytu na poziomie 3,7% w skali kwartału. Bazowy wskaźnik PCE w pierwszym kwartale ostatecznie wyniósł 4,9% w skali kwartału, natomiast wskaźnika annualizowanej konsumpcji prywatnej wyniósł 4,2% k/k w pierwszym kwartale 2023 roku.

Oprócz tego wzrost PKB Stanów Zjednoczonych w czwartym kwartale 2022 roku wyniósł 2,6% (annualizowany) i 0,65% w ujęciu kwartalnym. Deflator PKB wyniósł wówczas 3,9% w ujęciu kwartalnym, wskaźnik PCE Core 4,4% w skali kwartału, zaś konsumpcja prywatna zanotowała wzrost o 1%.

W całym 2022 roku gospodarka Stanów Zjednoczonych zanotowała wzrost o 2,1% r/r, wobec wzrostu PKB o 5,9% r/r w 2021 roku i spadku o -2,8% w pandemicznym 2022 roku.

Czytaj także: Konferencja prezesa Fed - podniesiemy stopy procentowe w USA, albo nie podniesiemy. Dolar traci po słowach Powella

Reklama

 

Czytaj więcej