Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

jaką wiedzę mają polacy o inwestowaniu

  • Polacy mają sporo do nadrobienia, jeśli chodzi o wiedzę z zakresu finansów. 
  • Jedynie 28% wie, czym dokładnie są akcje. 
  • Czym kierują się rodacy przy wyborze spółek? 

 

Jak oceniamy własną wiedzę z zakresu finansów? 

Nieco ponad 1 na 4 Polaków pozytywnie ocenia zasób wiedzy finansowej. Badanie “Poziom wiedzy finansowej Polaków 2024”  opracowane przez CBM Indicator na zlecenie Warszawskiego Instytutu Bankowości (WIB) i Fundacji GPW dostarcza informacji na temat obaw oraz poziomu wiedzy z zakresu rynków finansowych. 

Rodacy w większości oceniają, że ich wiedza na temat finansów i ekonomii jest bardzo i raczej mała (37%) lub na przeciętnym poziomie (34%). Co ciekawe, największe braki dotyczą inwestowania (32%) oraz podatków (25%). Jedynie co 5. Polak chce zgłębiać wiedzę inwestycyjną. Jak tłumaczą autorzy badania, może to wynikać z przeświadczenia o złożoności tematu oraz wymogu poznania również innych zagadnień ekonomicznych. 

“Średnia ocena własnej wiedzy ekonomicznej badanych wynosi 2,85, przy czym 38% ocenia swoją wiedzę jako bardzo i raczej małą, zaś 29% jako dużą i bardzo dużą. Płeć nie różnicuje poziomu tej wiedzy, natomiast obserwujemy istotne różnice u respondentów w różnym wieku i o różnym poziomie wykształcenia – niżej swoją wiedzę oceniają najmłodsi, najstarsi i najsłabiej wykształceni, wyżej – osoby z wykształceniem wyższym” - dodano. 

 

Zobacz również: Stale boisz się, że jesteś biedny? Jesteś ofiarą nowego syndromu

Reklama

 

Wiedzę ekonomiczną Polacy czerpią najczęściej z blogów i portali internetowych (59%), to źródło najczęściej wskazywane przez młodszych.

 

Lęk przed inwestowaniem 

Badanie zrealizowane przez Warszawski Instytut Bankowości i Fundację GPW unaoczniło problem, jakim jest brak wiedzy dotyczącej rynków finansowych. Jedynie 12% badanych oceniło swoją wiedzę na temat giełdy jako dużą i raczej dużą. 55% uważa, że ich wiedza jest z kolei mała lub raczej mała. 

“Nie jest zaskoczeniem, że najbardziej znanym instrumentem finansowym związanym z giełdą są akcje. Słyszało o nich aż 98% respondentów, ale tylko 28% wie, czym dokładnie one są” - zwraca uwagę przewodniczący rady nadzorczej Fundacji GPW Wojciech Nagel.

Ponadto aż 62% badanych nie wie, czym są obligacje. ¾ badanych nie potrafi wskazać, czym są opcje, a ⅘ nie słyszało o ETF-ach czy kontraktach terminowych. 

Reklama

 

Znajomość instrumentów finansowych na GPW

 grafika numer 1 grafika numer 1

Źródło: Badanie “Poziom wiedzy finansowej Polaków 2024”  

 

W trakcie tej edycji zadawano pytania dotyczące praktycznego aspektu inwestowania. Niestety rodacy również z nimi nie poradzili sobie najlepiej. Badani odpowiadali poprawnie średnio na 1/3 z 8 pytań. 2% nie udzieliło jednak żadnej poprawnej odpowiedzi, nie ma też badanego z wynikiem 8/8.

Warto również spojrzeć na grafikę pokazującą, czym kierują się Polacy, wybierając spółkę do portfela. Dla 91% podstawą jest sytuacja biznesowa, 76% zwraca uwagę na możliwość otrzymania dywidendy, z kolei 55% ceni sobie opinię innych uczestników rynku. 

Reklama

 

Inwestowanie w spółki - czym się kierują Polacy?

 grafika numer 2 grafika numer 2

Źródło: Badanie “Poziom wiedzy finansowej Polaków 2024”  

 

Zobacz również: Czy wojna cenowa rzeczywiście pozwala zaoszczędzić? Ekspert: „To rozwiązanie krótkoterminowe”

 

Wciąż niewielki odsetek rynku wskazuje na zainteresowanie instrumentami finansowymi w kontekście inwestowania obecnego, jak i planowego. 

Reklama

“Spośród sposobów długookresowego oszczędzania na emeryturę respondenci najczęściej znają Pracownicze Plany Kapitałowe (36%) oraz IKE (28%). Również tutaj wszystkie sposoby istotnie częściej znają osoby z wyższym wykształceniem” - zwracają uwagę autorzy badania. 

“Ukształtowanie nawyku świadomego, długoterminowego oszczędzania i inwestowania na rynkach GPW to proces złożony i długotrwały.  Chcemy, aby dzięki naszym działaniom coraz więcej Polaków zdobywało podstawy edukacji finansowej i poznawało mechanizmy inwestowania indywidualnego przy wykorzystaniu możliwości oferowanych przez GPW” - zwraca uwagę dr Wojciech Nagel, przewodniczący Rady Nadzorczej Fundacji GPW.
 

Zobacz również: Wielkanoc 2024 - ile zapłacimy za najpopularniejsze produkty?
 

Czytaj więcej

Artykuły związane z jaką wiedzę mają polacy o inwestowaniu