Reklama

Masz ciekawy temat? Napisz do nas

twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

jaka sytuacja niemieckiego rynku nieruchomości w 2023

Ceny nieruchomości w Niemczech spadły o ponad 10% od szczytu. W mediach pojawiają się przypuszczenia, że mogło dojść do pęknięcia bańki. Analitycy alarmują również o problemach firm z sektora budowlanego. 

 

  • Ceny gotowych domów w Niemczech spadły o ponad 10% od szczytu. 
  • W zachodnich mediach pojawiają się pierwsze opinie sugerujące pęknięcie bańki na rynku nieruchomości.
  • W niektórych miastach ceny są przewartościowane nawet o 40%.

 

Dalsza część artykułu znajduje się pod materiałem wideo

Reklama

 

Ceny nieruchomości w Niemczech - niepokojące spadki 

Po latach boomu na rynku, w ostatnich miesiącach można było zaobserwować spadki w dużych niemieckich miastach. Federalny Urząd Statystyczny (StBA) ogłosił, że w ostatnim kwartale 2022 r. odnotowano największy kwartalny spadek od 16 lat, a więc od ostatniego globalnego kryzysu. Podwyżki stóp procentowych osłabiły entuzjazm inwestorów, a także wyeliminowały inwestorów indywidualnych z rynku nieruchomości.

Zobacz również: Polacy rzucą się na nieruchomości? Kontrowersyjny program mieszkaniowy da zastrzyk gotówki deweloperom

 

Reklama

 

Nawet 33 lata po upadku muru berlińskiego ceny nieruchomości w Niemczech są silnie zróżnicowane pod względem regionu. Obecnie najdrożej jest w Monachium, gdzie ceny wynoszą ok. 10 tys. euro za metr kwadratowy. W południowych Niemczech stawki wciąż utrzymują się na wysokim poziomie, jednak również widać pierwsze spadki. Według analityków mogą utrzymywać się w kolejnych miesiącach. 

W przewidywaniu przyszłości na rynku może pomóc Indeks cen domów Europace (EPX) obliczany na podstawie danych transakcyjnych dotyczących finansowania nieruchomości prywatnych. Szacuje się, że obecnie ok. 20% finansowania nieruchomości dla klientów prywatnych w Niemczech jest obsługiwane za pośrednictwem Europace. 

Zobacz również: Amerykański rynek nieruchomości stoi nad przepaścią – alarmuje znana agencja ratingowa

 

Indeks cen domów Europace w Niemczech 

Reklama

Źródło: Trading Economics 

  

Co wpływa na sytuację na niemieckim rynku nieruchomości? 

Niemiecki rynek nieruchomości jest pod presją. Nałożenie się na siebie kilku czynników wywołało nieobserwowany od lat spadek cen. Wojna w Ukrainie wywołała nie tylko napływ imigrantów i problemy z podążą, ale bezpośrednio oddziaływała na gospodarkę poprzez wzrost cen energii. 

Ceny zaczęły widocznie spadać już pod koniec 2022 roku. Od października do grudnia odnotowano średni spadek na poziomie 3,6% w porównaniu do analogicznego okresu roku ubiegłego. Była to pierwsza taka sytuacja od końca 2010 roku, kiedy ceny obniżyły się o 0,5%.  

Zobacz również: Niemcy wobec przyszłości samochodów spalinowych – wewnątrzpolityczny kontekst zmiany

 

Dlaczego jest aż tak źle? 

Reklama

Według Bundesbanku głównym problemem na niemieckim rynku nieruchomości pozostaje przewartościowanie cen nieruchomości mieszkaniowych. W miastach ceny domów w 2022 r. nadal były od 25 do 40% powyżej ekonomicznie uzasadnionego poziomu. Sztucznie zawyżone ceny to problem m.in. Berlina. Niemców po prostu nie stać na mieszkania, zarówno z rynku pierwotnego, jak i wtórnego. 

O nadchodzącym kryzysie świadczy jednak nie tylko patowa sytuacja w największych miastach. Problemem jest również niska podaż. Z uwagi na drastyczny cen energii oraz surowców, część firm od początku roku selekcjonuje oraz ogranicza przyjmowanie zleceń, których również jest mniej na rynku. Dynamika nie pozwala im podjąć pracy, gdyż niepewne prognozy gospodarcze poddają pod wątpliwość ceny surowców w przyszłości. 

​​

Reklama

 

Według niektórych źródeł Niemcy mają być początkiem, a za nimi podążą inne europejskie gospodarki. Ograniczony popyt, rosnące koszty, oraz mniejsza aktywność firm z sektora budowlanego mogą istotnie wpłynąć na kondycję rynku w kolejnych kwartałach roku. 

Zobacz również: Wyższy popyt już przynosi wyższe ceny ofertowe na rynku wtórnym

Czytaj więcej