Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

jaka sytuacja gospodarcza Polski

W styczniu bieżącego roku Wskaźnik Dobrobytu (WD) wzrósł 10. raz z rzędu. Czy to oznacza, że Polakom żyje się coraz lepiej pomimo wysokiej inflacji? 

 

  • Które czynniki są zagrożeniem dla wysokiego poziomu inflacji? 
  • Jak wygląda obecnie sytuacja na rynku pracy? 
  • Czy Polakom rzeczywiście żyje się lepiej? 

 

 

Wzrost wynagrodzeń zagraża inflacji

Reklama

Według ekonomistów Biura Inwestycji i Cykli Ekonomicznych (BIEC) podwójne podniesienie płacy minimalnej może stać się zagrożeniem dla starań zmierzających do opanowania inflacji.  

Co najmniej od maja ubiegłego roku główną przyczyną poprawy Wskaźnika Dobrobytu są rosnące wynagrodzenia, przy stabilizacji wielkości zatrudnienia” - komentują ekonomiści BIEC. 

 

 grafika numer 1 grafika numer 1

Źródło: BIEC 

 

Zobacz również: Oszczędności Polaków: Jak długo jesteśmy w stanie „przeżyć” bez pracy? Dane są zaskakujące

 

Reklama

Od września ubiegłego roku tempo wzrostu wynagrodzeń wyprzedza tempo wzrostu cen wyrażone wskaźnikiem CPI. Ma to znaczenie dwutorowe. Po pierwsze szybki wzrost sprzyja pracownikom i ich rodzinom, zwiększając satysfakcję konsumpcyjną. Może to w pewnym stopniu zrekompensować ostatnie podwyżki cen, a jednocześnie podtrzymując popyt, co jest z kolei niezwykle ważne w skali całej gospodarki.  

Z drugiej strony to spore zagrożenie dla redukcji inflacji, gdyż wzmacnia jej rynkowy wpływ. Ekonomiści BIEC zwracają uwagę, że jest to niebezpieczne, ponieważ  wysokiej dynamice wzrostu wynagrodzeń nie towarzyszy jednocześnie równie wysoki wzrost wydajności pracy. Aby unaocznić problem, przywołuje się przykład sektora przedsiębiorstw przetwórstwa przemysłowego, gdzie od blisko dwóch lat obserwujemy spadek wydajności.

 

Zobacz również: Co dalej z WIRON? Banki lekceważą ten wskaźnik

 

Słabnie aktywność rekrutacyjna w gospodarce 

Ekonomiści przypominają, że pomimo rekordowo niskiego poziomu bezrobocia, w ostatnim roku widoczną tendencją było ograniczanie aktywności rekrutacyjnej. 

“Przeciętne zatrudnienie w sektorze przedsiębiorstw w ciągu całego roku nieco spadło. Aktywność rekrutacyjna pracodawców była z kolei systematycznie ograniczana. Niemal we wszystkich kategoriach liczba ofert pracy ogłoszonych w ostatnim kwartale 2023 r. zmalała. Największe spadki notujemy w przypadku zawodów wysokotechnologicznych. Rynkowi wakatów na początku 2024 r. nie będzie sprzyjał sezon zimowy, podniesienie płacy minimalnej oraz waloryzacja rządowego programu „500 plus”. Ostatnie dwa działania mogą przyczynić się do zwiększenia presji płacowej i to nie tylko wśród beneficjentów podwyżek. A to z kolei zwiększy koszty przedsiębiorców i zniechęci ich do nasilania akcji rekrutacyjnej” - komentują eksperci. 

Reklama

 

 grafika numer 2 grafika numer 2

Źródło: BIEC 

  

Według ostatniego odczytu Wskaźnika Przyszłej Inflacji oczekiwania przedstawicieli gospodarstw domowych nieznacznie zmalały w stosunku do ubiegłego miesiąca. Niemniej, 82% badanych spodziewa się dalszego wzrostu cen. Wciąż wartość ta jest niemal 2-krotnie wyższa niż w krajach Unii Europejskiej. W naszym regionie to jednak norma, jeszcze większe odczyty prezentuje się w Słowenii czy na Węgrzech.

 

Zobacz również: Podatek Belki do zmiany! Ministerstwo rozpoczyna prace

Czytaj więcej

Artykuły związane z jaka sytuacja gospodarcza Polski