Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

jaka różnica między ETF na bitcoina a akcyjnymi ETF

 

  • Jaka jest niezwykła cecha amerykańskich funduszy BTC ETF?
  • W czym różnią się one mocno od akcyjnych ETF-ów?
  • Czemu ta cecha może podnosić koszty transakcyjne?
  • Dlaczego może również wpływać na zmienność na rynku?

 

Amerykańskie fundusze bitcoinowe ETF, które kupują monety na rynku spot, mocno się różnią zasadami działania do akcyjnych funduszy ETF. Różnica tkwi w procesie wykupu aktywa bazowego. I jest to różnica która podnosi koszty transakcyjne, a także może przyczyniać się do generowania większej zmienności na rynku kasowym.

 

Fundusze BTC ETF muszą sprzedawać bitcoiny…

Fundusze BTC ETF uruchomione niedawno w USA wykorzystują proces wykupu, który zamienia bazową kryptowalutę w gotówkę. Większość funduszy ETF – szczególnie akcyjnych - stosuje proces umorzenia, w którym aktywa bazowe nie muszą być faktycznie sprzedawane. Zasada ta dotycząca umarzania udziałów nie ma bezpośredniego wpływu na mniejsze transakcje dokonywane przez inwestorów detalicznych na rachunkach maklerskich, ale ma wpływ na realizację większych transakcji dokonywanych przez instytucje.

Reklama

Tę podstawową różnicę między bitcoinowymi a akcyjnymi ETF-ami wyjaśnia dla FXMAG Kazimierz Szpak, ekspert firmy BETA Securities, która emituje fundusze notowane na GPW:

„Co do zasady fundusze typu ETF na indeksy akcji mają możliwość dokonywania rozliczenia za nowo kreowane tytuły uczestnictwa, czyli na rynku pierwotnym, zarówno środkami pieniężnymi, jak i poprzez przekazanie odpowiedniego pakietu aktywów tzw. rozliczenie za papiery, który strukturą odpowiada replikowanemu indeksowi. Pierwszy sposób rozliczania się jest oczywisty: fundusz ETF otrzymuje w ramach rozliczenia środki pieniężne, natomiast inwestor otrzymuje od funduszu nowo wykreowane tytuły uczestnictwa tego ETF. Dla akcyjnych funduszy ETF z dużymi aktywami i obrotami ten drugi sposób rozliczania się jest znacznie częściej stosowany, ponieważ w związku z kreacją nowych tytułów uczestnictwa zarządzający tym funduszem nie muszą dokonywać żadnych istotnych transakcji na rynku akcji, gdyż nabywca w ramach zapłaty przekaże funduszowi już gotowy pakiet akcji. Można więc powiedzieć, że w pewnym sensie to nabywca nowych tytułów uczestnictwa ETF zainwestował swoje środki w akcje z danego indeksu a potem wymienił je na ETF. Oczywiście, w przypadku umarzania tytułów uczestnictwa ETF proces przebiega analogicznie, z tym, że tym razem fundusz wypłaca uczestnikowi równowartość umarzanych tytułów uczestnictwa, przekazując mu odpowiedni portfel akcji będący repliką struktury indeksu. Tego rodzaju transakcje nie mają bezpośredniego wpływu na rynek akcji, ponieważ w sposób bezpośredni nie towarzyszą im żadne transakcje na tym rynku.”

Szpak potwierdza, że fundusze ETF na BTC, które pojawiły się w USA, i które faktycznie fizycznie inwestują bezpośrednio w kryptowaluty, nie mają możliwości rozliczania transakcji kreowania/umarzania tytułów uczestnictwa poprzez rozliczanie ich w samej kryptowalucie, czyli w trybie stanowiącym odpowiednik rozliczenia „za papiery" dla ETF akcyjnych.

 

Czytaj również: Obligacje indeksowane inflacją - czy warto je kupić? Ostatnie dni z wyższym oprocentowaniem!

 

Notowania WisdomTree Bitcoin Fund na tle BTC/USD i S&P500

Reklama

 grafika numer 1 grafika numer 1

Źródło: TradingView

 

…a to podnosi koszty i wpływa mocno na cenę

Ta cecha bitcoinowych ETF-ów powoduje, że z czasem będzie ona miała wpływ na sposób handlu jednostkami. Może się bowiem zdarzyć, że niektóre fundusze będą w stanie uzyskać lepsze ceny realizacji transakcji sprzedaży monet BTC, niż inne. Korzystanie z wykupu wyłącznie w gotówce może skutkować pogorszeniem płynności i szerszymi spreadami bid-ask. Poza tym, w tym modelu koszty transakcyjne są ponoszone przez inwestorów.

„Pole działania BTC ETF jest nieco ograniczone w porównaniu z funduszami ETF replikującymi indeksy akcji. Rozliczenia mogą być dokonywane wyłącznie w środkach pieniężnych, co zdaniem niektórych analityków, w przypadku większych transakcji na rynku pierwotnym, będzie prowadzić do wyższych kosztów transakcyjnych i wpływu na ceny transakcyjne. W takim przypadku konieczność dokonywania dużych transakcji w krótkim czasie na rynku cryptos może też przełożyć się na wzrost zmienności samych kryptowalut albo spowodować zwiększenie błędu odwzorowania dla takiego funduszu, jeśli płynność na rynku kasowym okaże się niewystarczająca. Oczywiście, dla mniejszych transakcji na rynku pierwotnym nie powinno to mieć żadnego znaczenia” – wskazuje Kazimierz Szpak, ekspert BETA Securities.

 

Czytaj również: Dywidendy GPW - atrakcyjne wypłaty w przyszłym tygodniu!

Reklama

 

Jeśli chodzi o proces wykupu gotówkowego, jest on powszechny wśród funduszy dłużnych. Podmioty działające na rynku obligacji czują się w tym procesie pewniej.

Czy są jakieś zalety wykupu gotówkowego? Z perspektywy regulacyjnej decyzja o zezwoleniu jedynie na wykupy gotówkowe upraszcza łańcuch przechowywania bitcoinów i usuwa brokerów-dealerów z tego procesu.

Dobrą wiadomością dla inwestorów jest także to, że proces wykupu gotówkowego nie powinien zmieniać statusu podatkowego funduszy. Wielu inwestorów i doradców finansowych decyduje się na korzystanie z funduszy ETF, ponieważ dają im one większą kontrolę nad tworzeniem w wybranych momentach zdarzeń podatkowych.

 

Zobacz również: Wielki Reset jeszcze potrwa, obniżka stóp napompuje bańkę – uważa ekonomista

Czytaj więcej

Artykuły związane z jaka różnica między ETF na bitcoina a akcyjnymi ETF