Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

jaka jest Produkcja motoryzacyjna w Niemczech

EUR:

Najnowsze wypowiedzi przedstawicieli EBC sugerują, że grono jastrzębi uzyskało wystarczającą przewagę by w lipcu, lub nawet jeszcze w czerwcu, doprowadzić do podwyżki stopy depozytowej. Po opisanych w piątkowym Dzienniku wypowiedziach P.Lane’a, I.Schnabel oraz F.Panetty, w piątek prezes Banku Francji F.Villeroy de Galhau stwierdził, że spełnione zostały 3 warunki do rozpoczęcia normalizacji i jeszcze w tym roku stopa depozytowa (obecnie -0,5%) powinna zostać podwyższona powyżej zera (bez wskazania konkretnej daty), a skup aktywów netto powinien zakończyć się w czerwcu. Prezes banku centralnego Finlandii O.Rehn powiedział, że EBC powinien relatywnie szybko podnieść stopę depozytową do zera i kontynuować stopniowy proces normalizacji polityki pieniężnej. Jastrzębi prezes Bundesbanku J.Nagel powiedział, że „otwarte okno możliwości na zmiany w polityce pieniężnej powoli się zamyka i EBC musi dostrzec, że powinien wykonać jakiś ruch w tym roku”. Dalsze czekanie oznaczałoby ryzyko odkotwiczenia się oczekiwań inflacyjnych i silniejszych dostosowań w przyszłości. Z kolei według największego jastrzębia w Radzie – prezesa banku centralnego Austrii R.Holzmanna - możliwa jest podwyżka stóp już na czerwcowym posiedzeniu. Ch.Lagarde powtórzyła, że dostosowanie stóp procentowych będzie stopniowe i będzie miało miejsce „jakiś czas” po zakończeniu QE. Szefowa EBC spodziewa się, że program skupu aktywów zakończy się na początku Q3. Ostatnia seria wypowiedzi przedstawicieli EBC skłoniła nas do rewizji prognozy ścieżki stóp EBC. Oczekujemy, że podwyżki stopy depozytowej będą miały miejsce na posiedzeniach w lipcu i wrześniu (po 25pb do 0%), a stopy referencyjnej we wrześniu (o 15pb do 0,15%).

Przegląd wydarzeń ekonomicznych na świecie: Produkcja motoryzacyjna w Niemczech; Zatrudnienie w sektorze pozarolniczym w USA - 1Przegląd wydarzeń ekonomicznych na świecie: Produkcja motoryzacyjna w Niemczech; Zatrudnienie w sektorze pozarolniczym w USA - 1

USA:

Zatrudnienie w sektorze pozarolniczym w USA w kwietniu wzrosło o 428 tys., tyle samo ile wg zrewidowanych danych w marcu. Najbardziej wzrosło zatrudnienie w sektorze rozrywki i HoReCa (78 tys.) oraz w edukacji i usługach zdrowotnych (59 tys.) Stopa bezrobocia zgodnie z oczekiwaniami wyniosła 3,6%, choć rekordowo niskie dane o tygodniowych nowych wnioskach o zasiłek dla bezrobotnych sugerowały spadek nawet do 3,5%. Płace rosną istotnie szybciej niż w okresie przedpandemicznym, ale w ostatnich miesiącach skala wzrostu wynagrodzeń zdecydowanie spowalnia – w kwietniu do 0,3% m/m. Dane niezmiennie potwierdzają rozgrzanie amerykańskiego rynku pracy.

Przegląd wydarzeń ekonomicznych na świecie: Produkcja motoryzacyjna w Niemczech; Zatrudnienie w sektorze pozarolniczym w USA - 2Przegląd wydarzeń ekonomicznych na świecie: Produkcja motoryzacyjna w Niemczech; Zatrudnienie w sektorze pozarolniczym w USA - 2

GER:

Produkcja przemysłowa w Niemczech w marcu spadła o 3,9% m/m, co jest najsilniejszym miesięcznym spadkiem od marca 2020 (-18,1% m/m). Do spadków przyczyniły się przede wszystkim problemy podażowe związane łańcuchami dostaw, które zostały zerwane przez wojnę w Ukrainie i kryzys Covid-19 w Chinach. Produkcja motoryzacyjna (PKD 29) spadła o 14,0% i jest o 36,6% niższa niż przed wybuchem pandemii. Problemy niemieckiego sektora motoryzacyjnego mocno ciążą całemu niemieckiemu przemysłowi.

Reklama

Przegląd wydarzeń ekonomicznych na świecie: Produkcja motoryzacyjna w Niemczech; Zatrudnienie w sektorze pozarolniczym w USA - 3Przegląd wydarzeń ekonomicznych na świecie: Produkcja motoryzacyjna w Niemczech; Zatrudnienie w sektorze pozarolniczym w USA - 3

Przegląd wydarzeń ekonomicznych na świecie: Produkcja motoryzacyjna w Niemczech; Zatrudnienie w sektorze pozarolniczym w USA - 4Przegląd wydarzeń ekonomicznych na świecie: Produkcja motoryzacyjna w Niemczech; Zatrudnienie w sektorze pozarolniczym w USA - 4

EUR:

Z doniesień medialnych wynika, że w projekcie 6. pakietu sankcji KE wobec Rosji znajdować się będą propozycje wydłużenia okresu przejściowego na import rosyjskiej ropy naftowej dla Węgier, Czech i Słowacji do 2024. W środę U.von der Leyen w imieniu KE zaproponowała zakaz importu rosyjskiej ropy w ciągu pół roku.

ŚWIAT:

Przywódcy państw grupy G7 zobowiązali się do stopniowego zmniejszania zależności od rosyjskiej energii, w tym do stopniowego wycofywania lub zakazywania importu rosyjskiej ropy. Operacja ma przebiegać w uporządkowany sposób, który zapewni światu czas na zabezpieczenie alternatywnych dostaw. Szefowie państw i rządów USA, Wielkiej Brytanii, Kanady, Japonii, Włoch, Francji i Niemiec zapowiedzieli również, że podejmą kroki, aby zakazać lub w inny sposób uniemożliwić świadczenie kluczowych usług (m.in. rozliczeniowych i doradczych) dla podmiotów rosyjskich. Ma to wzmocnić izolację Rosji we wszystkich sektorach jej gospodarki.

USA:

Dwaj najbardziej jastrzębi przedstawiciele Rezerwy Federalnej bronili Fed przed zarzutami o spóźnioną reakcję na podwyższoną inflację. Ch.Waller i J.Bullard argumentowali, że krytycy nie biorą w wystarczającym stopniu pod uwagę zaostrzenia warunków finansowych, które było efektem działań Fed, jeszcze zanim zaczął podnosić stopy procentowe w marcu. J.Bullard powiedział, że wiarygodne forward guidance oznacza, że rynkowe stopy procentowe wzrosły przed konkretnymi działaniami Fed. Również Ch.Waller przekonywał, że zmiana retoryki Fed spowodowała, że inwestorzy na rynkach finansowych zaczęli wyceniać podwyżki stóp procentowych we wrześniu, co doprowadziło do wzrostu rentowności 2-letnich obligacji skarbowych równoważnego dwóm podwyżkom stóp o 25pb. Z kolei T.Barkin nie wykluczył podwyżek o 75pb, podkreślił jednak, że obecne tempo podwyżek jest dość szybkie.

Czytaj więcej

Artykuły związane z jaka jest Produkcja motoryzacyjna w Niemczech