Reklama

Masz ciekawy temat? Napisz do nas

twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

jaka jest inflacja w szwecji

POL:

Wzrost PKB w 3q22 wyniósł 3,5% r/r (kons.: 3,0%; PKO: 3,3%) wobec 5,8% r/r w 2q22. W ujęciu odsezonowanym PKB wzrósł o 0,9% q/q po spadku o 2,3% q/q w 2q22. Nie ma więc dwóch kwartałów z rzędu spadku PKB, czyli technicznej recesji. Po okresie rekordowych przyrostów zapasów, przyszedł czas na odwrócenie tego cyklu, co pogłębia spowolnienie, w które weszła krajowa gospodarka. Więcej na ten temat w Makro Flash: Na huśtawce zapasów.

Przegląd wydarzeń ekonomicznych: D.Trump ogłosił start w wyborach prezydenckich 2024 - 1Przegląd wydarzeń ekonomicznych: D.Trump ogłosił start w wyborach prezydenckich 2024 - 1

 

POL:

Inflacja CPI w październiku wyniosła 17,9% r/r, zgodnie z szacunkiem flash (vs 17,2% r/r we wrześniu). W ciągu miesiąca inflację w największym stopniu podbiły ceny żywności, a w mniejszym inflacja bazowa, która wg naszego szacunku wzrosła do 11,1% r/r z 10,7% we wrześniu. Wkład nośników energii był ujemny, a roczna dynamika cen w tej kategorii spadła do 41,6% r/r z 44,3% r/r we wrześniu, głównie za sprawą efektu wysokiej zeszłorocznej bazy. Oczekujemy stabilizacji inflacji do końca roku na obecnych poziomach. Na początku 2023, wraz ze zniesieniem części obniżek stawek VAT, inflacja CPI może wzrosnąć powyżej 20% r/r. Do końca przyszłego roku zakładamy jednak jej spadek w okolice 10% r/r. Więcej na ten temat w Makro Flash: Stare trendy odzieżowe.

Reklama

 

GER:

Indeks ZEW w listopadzie wzrósł drugi miesiąc z rzędu, do -36,7 pkt. z -59,2 w październiku. Miara oczekiwań analityków i inwestorów co do sytuacji w niemieckiej gospodarce poprawiła się, przy mocnym spadku (o 17pp) odsetka respondentów oczekujących pogorszenia. Ocena bieżącej sytuacji poprawiła się o 7,7 pkt do -64,5 pkt, ale pozostaje słaba w warunkach trwającego kryzysu energetycznego oraz obaw o ceny i dostępność surowców w okresie zimowym. Poprawa indeksu ZEW może być związana z poprawą oczekiwań inflacyjnych i coraz bardziej powszechnym przekonaniem, ze inflacja mija szczyt. Ponadto, niskie oceny bieżące sprawiają, że trudno oczekiwać ich dalszego pogorszenia. Historyczne zależności pomiędzy indeksem ZEW i wzrostem PKB Niemiec sugerują, że druga połowa 2023 będzie zapewne lepsza niż bardzo trudny początek.

Przegląd wydarzeń ekonomicznych: D.Trump ogłosił start w wyborach prezydenckich 2024 - 2Przegląd wydarzeń ekonomicznych: D.Trump ogłosił start w wyborach prezydenckich 2024 - 2

Przegląd wydarzeń ekonomicznych: D.Trump ogłosił start w wyborach prezydenckich 2024 - 3Przegląd wydarzeń ekonomicznych: D.Trump ogłosił start w wyborach prezydenckich 2024 - 3

 

UE:

Reklama

Tempo wzrostu PKB strefy euro w 3q22 wyhamowało do 2,1% r/r z 4,3% r/r kwartał wcześniej, a zrewidowane dane potwierdziły wstępny szacunek. W ujęciu q/q PKB strefy euro wzrósł o 0,2% po wzroście o 0,8% w 2q22. Wzrost PKB utrzymała także niemiecka gospodarka (+0,3% q/q). Polska, ze wzrostem PKB o 0,9% q/q plasuje się w czołówce państw, dla których są już dostępne dane za 3q22.

Przegląd wydarzeń ekonomicznych: D.Trump ogłosił start w wyborach prezydenckich 2024 - 4Przegląd wydarzeń ekonomicznych: D.Trump ogłosił start w wyborach prezydenckich 2024 - 4

 

USA:

Inflacja PPI w październiku obniżyła się silniej od oczekiwań, do 8,0% r/r z 8,4% r/r we wrześniu. W ciągu miesiąca ceny uzyskiwane przez producentów wzrosły o 0,2% m/m, podobnie jak we wrześniu, przy czym wzrosły ceny dóbr związanych z energią i żywnościowych, a spadły ceny pozostałych dóbr i usług. Dane sugerują, że procesy inflacyjne w USA odwracają się, a firmy mają coraz większe problemy z przerzucaniem wyższych kosztów na swoich odbiorców.

 

SWE:

Reklama

Inflacja CPI w Szwecji w październiku wzrosła słabiej od oczekiwań, do 10,9% r/r z 10,8% r/r (kons. 11,1%). Preferowana przez Riksbank inflacja CPIF (zakładająca stałą stopę procentową) spadła do 9,3% r/r z 9,7% r/r, w dużej mierze dzięki spadkowi cen energii elektrycznej (o 23,6% m/m), któremu sprzyjała relatywnie wysoka temperatura w październiku oraz niższe ceny gazu w Europie.

 

POL:

W opinii RPP do projektu Ustawy budżetowej na 2023 oceniono, że spowolnienie PKB w 2023 może być silniejsze niż założono w projekcie (spadek dynamiki do 1,7% z 4,6% w 2022 wobec 0,7% w projekcji listopadowej NBP). Według NBP przyczyną głębszego spowolnienia może być oczekiwane silne pogorszenie aktywności w strefie euro oraz zacieśnianie polityki pieniężnej przez główne banki centralne. Bank centralny przewiduje również niższą dynamikę nakładów brutto na środki trwałe, w szczególności sektora prywatnego, ze względu na wysokie ceny surowców oraz obniżone nastroje przedsiębiorców. Projekt zakłada, że inflacja w 2023 obniży się do 9,8% r/r wobec 13,1% r/r w projekcji NBP, która zakłada wygaśnięcie części zmian podatkowych wprowadzonych w ramach Tarczy Antyinflacyjnej. W tym kontekście w opinii podkreślono, że założenia projektu w zakresie przedłużenia Tarczy nie są znane. Co więcej, NBP ocenił jako realistyczną prognozę wzrostu deficytu sektora finansów publicznych w ujęciu ESA do 4,5% PKB w 2023. Jednocześnie deficyt strukturalny pozostanie zbliżony do tegorocznego, co biorąc pod uwagę spadek realnych dochodów do dyspozycji, nie powinno zwiększać presji inflacyjnej.

 

USA:

P.Harker (Philadelphia Fed) oczekuje, że tempo zacieśniania polityki pieniężnej w nadchodzących miesiącach będzie niższe niż dotychczas, aż do osiągnięcia wystarczająco restrykcyjnego poziomu stóp procentowych, który będzie utrzymany przez jakiś czas. Jednocześnie zwrócił uwagę na oznaki schłodzenia gospodarki takie jak spowolnienie wydatków kartowych w Stanach, pogorszenie koniunktury na rynku nieruchomości oraz w przemyśle.

Reklama

 

POL:

H.Wnorowski (RPP) powiedział, że obecnie wszystkie scenariusze dla stóp procentowych w Polsce są możliwe. Dodał także, że widzi możliwość powrotu do podwyżek stóp procentowych, jeśli scenariusz zaprezentowany w projekcji zmaterializuje się. Wyraził również zaskoczenie tym jak bardzo oczekiwania inflacyjne odkotwiczyły się.

 

USA:

D.Trump ogłosił start w wyborach prezydenckich 2024. Część ubiegłotygodniowych sondaży wskazuje, że wyborcy Republikanów wolą, aby kandydatem na prezydenta był gubernator Florydy R.DeSantis. D.Trumpowi nie sprzyja też fakt, że wielu z wspieranych przez niego kandydatów poniosło porażkę w wyborach połówkowych.

Czytaj więcej