Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Jaka jest inflacja na dzień dzisiejszy?

Główny Urząd Statystyczny opublikował finalne dane na temat październikowej inflacji w Polsce. Szczegółowe odczyty pokazują co wpłynęło na niższy od oczekiwań odczyt dynamiki cen za ubiegły miesiąc, choć jednocześnie wyższy niż w szacunkowych danych.

 

Na skróty:

  • GUS pokazał finalne dane na temat inflacji w październiku
  • Odczyty zostały nieznacznie zrewidowane w górę w porównaniu do szybkiego szacunku GUS
  • Więcej ważnych informacji znajdziesz na stronie głównej FXMAG

 

Reklama

 

Wg finalnych danych GUS październikowa inflacja w Polsce wyniosła 6,6 proc. w skali roku oraz 0,3 proc. w ujęciu miesięcznym, co oznacza że dane niemal pokryły się z wcześniejszymi szacunkami - zostały zrewidowane w górę o 0,1 pkt. proc. Tym samym jest to najniższy odczyt dynamiki cen w ujęciu rocznym od ponad 2 lat - ostatni raz niższa inflacja była notowana we wrześniu 2021 roku. Październikowy odczyt jest również ósmym z rzędu spadkowym odczytem dynamiki cen w skal roku. Mocny spadek dynamiki cen wynikał przede wszystkim z z bardzo wysokiej bazy statystycznej z zeszłego roku. W październiku 2022 roku dynamika cen wyniosła bowiem aż 17,9 proc. w skali roku (wobec 17,2 proc. r/r we wrześniu 2022).

Spory spadek zanotowały również ceny paliw, które potaniały o 14,4 proc. w ujęciu rocznym oraz aż o 4,2 proc. w porównaniu do września. W dużej mierze jest to efekt przedwyborczego „cudu na Orlenie”

 

CZYTAJ RÓWNIEŻ: PKB Polski - znamy najnowsze dane! Polska gospodarka przestała balansować na granicy recesji

Reklama

 

Warto przypomnieć, że we wrześniu dynamika cen konsumpcyjnych wyniosła 8,2 proc. w skali roku oraz zanotowała spadek o 0,4 proc. w porównaniu do sierpnia. Był to siódmy z rzędu spadkowy odczyt inflacji w Polsce (jeśli chodzi o dynamikę cen w skali roku) i wówczas jednocześnie pierwszy od ponad półtora roku, w którym ceny rosły w jednocyfrowym tempie rok do roku.

We wrześniu żywność i napoje bezalkoholowe we wrześniu zanotowały wzrost o 10,4 proc. w skali roku i jednocześnie potaniały o 0,4 proc. wobec sierpnia. Koszty użytkowania mieszkania lub domu (w tym nośniki energii) zanotowały wzrost o 9,5 proc. w skali roku oraz spadek o 0,2 proc. m/m.

Paliwa do prywatnych środków transportu zanotowały spadek o 7 proc. w skali roku oraz o 3,1 proc. w porównaniu do sierpnia. Najmocniej taniał olej napędowy, którego ceny w skali roku spadły aż o 16,2 proc.

 

CZYTAJ RÓWNIEŻ: NBP pokazał projekcję inflacji i PKB - wiadomo już dlaczego stopy pozostały bez zmian

Czytaj więcej

Artykuły związane z Jaka jest inflacja na dzień dzisiejszy?