Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

jaka jest historia Sorosa

George Soros to 92-letni amerykański miliarder, pochodzący z rodziny węgierskich Żydów. Dotychczas przyświecało mu motto: „Lubię zarabiać dużo pieniędzy, a potem wydawać je na szczytne cele”, jednak cele przez niego realizowane często budzą kontrowersje. Sędziwy wiek wymógł na nim finalnie odsunięcie się w cień i przekazanie sukcesji.

  • 92- letni George Soros przekazał w niedziele swoje 25 mld imperium finansowe oraz decyzyjność w sprawie swoich fundacji 37-letniemu synowi Alexowi.
  • Miliarder budzi silną polaryzację – wśród niektórych jest szanowany za swoją dotychczasową filantropijną działalność, przez pozostałych za tą samą działalność jest nienawidzony.
  • Młody Soros prawdopodobnie będzie równie kontrowersyjny co ojciec, ponieważ jest jeszcze bardziej zaangażowany i zdecydowany politycznie.

 

Dalsza część artykułu znajduje się pod materiałem wideo

 

Kim jest demonizowany Soros? 

Reklama

George Soros to amerykański inwestor, filantrop i spekulant walutowy o węgiersko-żydowskim pochodzeniu. Urodził się w 1930 r. w Budapeszcie w rodzinie węgierskich Żydów. W wieku 16 lat uciekł na Zachód gdy Węgry trafiły do tzw. bloku wschodniego de facto znajdującego się pod wpływem ZSRR.

Soros rozpoczął budowę swojego 25 mld imperium od inwestowania w tzw. śmieciowe przedsiębiorstwa oraz na spekulacjach na rynkach walutowych, co pozwoliło mu zbudować ogromną fortunę. Z czasem założył własny fundusz hedgingowy Quantum Fund.

Mimo tego 92-letni miliarder jest głównie znany z swojej działalności filantropijnej i politycznej, mocno demonizowanej przez prawą stronę sceny politycznej. Soros ufundował organizacje takie jak Open Society Foundations (OSF) czy polską Fundację im. Stefana Batorego. Fundacje zrzeszone wokół Sorosa mają na ogół na celu promowanie demokracji, społeczeństwa obywatelskiego, praw człowieka, edukacji oraz pro-rynkowych reform społeczno-ekonomicznych. Te organizacje filantropijne wspierają finansowo różne projekty i inicjatywy, które mają na celu wzmocnienie otwartego społeczeństwa, obronę praw człowieka, walkę z dyskryminacją i nierównościami społecznymi oraz wspieranie wolności słowa i pluralizmu politycznego.

Jego polityczne przekonania są uważane za liberalne, a on sam nigdy nie ukrywał swojego wsparcia dla wielu organizacji i kandydatów politycznych o podobnych mu poglądach. Soros wielokrotnie wspierał finansowo Partię Demokratyczną w USA. Jego wpływ polityczny i działalność filantropijna regularnie spotkają się z kontrowersjami, a Soros stał się przedmiotem wielu teorii spiskowych i ataków ze strony różnych grup i ruchów.

Ostatnio doszło do napięcia między nim a innym miliarderem – Elonem Muskiem, któremu mocno nie spodobała się decyzja funduszu hedgingowego Sorosa który miesiąc temu rozpoczął wyprzedawanie swoich akcji Tesli. CEO Twittera wyraził, za pośrednictwem swojej platformy, niezadowolenie z tej decyzji porównując Sorosa do fikcyjnego antybohatera z uniwersum Marvela, Magneto. Te komentarze skierowane w stronę Sorosa dodatkowo spotęgowały niechęć osób krytycznych wobec 92-letniego inwestora.

Zobacz również: Miał być wolny od fejków i botów, a powoli staje się wolny od... reklamodawców

 

Reklama

 

George przekazuje berło władzy synowi

Rzecznik prasowy Sorosa potwierdził w niedzielę informację dziennikowi The Wall Street Journal dot. przejścia na emeryturę jego pracodawcy. 92 – letni miliarder finansowy zdecydował się przekazać swoje imperium finansowe warte 25 mld USD swojemu  synowi Alexandrowi.

Oprócz ogromnego majątku (wartego przeszło 25 mld USD!) G. Soros przekazał 37- letniemu Alexandrowi pełną decyzyjność w Open Society Foundations. Sam przyznał, że początkowo miał spore wątpliwości względem tego by jego fundacja OSF została przejęta przez jedno z jego pięciorga dzieci. Zauważył jednak, że jego syn dotychczasową działalnością w pełni "zasłużył na to".

Zobacz również: FED przyczynił się do kolapsu SVB? Tak twierdzą znani naukowcy!

 

Młody Soros podobnie jak senior, solą w oku konserwatystów

W tym samym artykule dla The Wall Street Journal w którym ogłoszono „przekazanie berła” nad spuścizną Georga Sorosa, zabrał głos sam Alexander.  Który w wywiadzie dla gazety przyznał, że jest jeszcze "bardziej polityczny" niż swój ojciec. Jednocześnie zapowiedział, że będzie dalej twardo lobbować za partią demokratyczną w USA. Tym samym nie zamierza zaprzestawać wspierania finansowo lewicowych polityków oraz organizacji NGO. „Tak bardzo, jak chciałbym usunąć pieniądze z polityki, tak długo, jak robi to druga strona, my też będziemy musieli to zrobić" - powiedział Alex.

Dodatkowo na ramach dziennika ogłosił, że zamierza poszerzyć priorytety fundacji ojca o prawo do głosowania i aborcji, a także o równość płci. Zarząd OSF wybrał Alexa na swojego przewodniczącego już w grudniu 2022 r. ale dopiero teraz zaczął kierować również działalnością polityczną jako prezes komitetu akcji politycznych Sorosa. Jak donosi dziennik, fundacja przekazuje około 1,5 mld USD rocznie organizacjom wspierającym prawa człowieka na całym świecie i pomagającym budować demokracje.

Reklama

Większa wyrazistość poglądów młodego Sorosa na pewno będzie polaryzować jeszcze bardziej. Konserwatyści oraz zwolennicy teorii spiskowych będą jeszcze bardziej niechętnie patrzeć na młodego Sorosa, im bardziej będzie on finansować agendę przeciwną ich przekonaniom. Z kolei liberałowie i lewicowcy, którzy mają zbliżone poglądy do założeń jego fundacji, mogą interpretować większe zaangażowanie i determinację Alexandra jako szansę, szczególnie jeśli chodzi o finansowanie ich kampanii wyborczych.

Warto także zwrócić uwagę na polski kontekst. Alexander Soros już wcześniej wyrażał sympatię wobec polskiej opozycji skupionej wokół Koalicji Obywatelskiej. W maju ubiegłego roku spotkał się w Nowym Jorku z prezydentem Warszawy, Rafałem Trzaskowskim. Z tego powodu postać Alexandra Sorosa oraz jego majątek prawdopodobnie niejednokrotnie będą poruszane w mediach w trakcie kampanii parlamentarnej w Polsce, gdy ta nabierze już pełnego rozpędu.

Zobacz również: Szczególnie niebezpieczne wydarzenie może mieć katastrofalny wpływ na rynki towarowe

 

Czytaj więcej