Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

jaka inflacja w Szwajcarii w grudniu

Inflacja w Polsce powinna spaść drugi miesiąc z rzędu. Jutrzejszy wstępny odczyt CPI za grudzień 2022 powinien raczej mile zaskoczyć, niż rozczarować.

Jutro o 10:00 publikowany jest wstępny wskaźnik cen towarów i usług konsumpcyjnych dla Polski za grudzień 2022. Jakiego odczytu można się spodziewać?

Przypomnijmy, że w listopadzie wskaźnik CPI w Polsce sięgnął 17,5% r/r – wedle danych GUS. Konsensus prognoz za grudzień zakłada 17,3%. Wskaźnik CPI pokazuje zmiany kosztów utrzymania przeciętnego gospodarstwa domowego poprzez koszyk zakupów i usług.

Zobacz także: Inflacja w grudniu w Polsce 2022. Nowe dane mogą zaskoczyć

 

Reklama

 

Inflacja w Polsce powinna spaść drugi miesiąc z rzędu

Wedle grudniowej ankiety NBP, w której wzięło udział 23 ekonomistów, inflacja CPI w 2023 r. w ujęciu r/r pozostanie na dwucyfrowym poziomie w przedziale pomiędzy 11,7 a 15,3% (przy prognozie centralnej NBP równej 13,6%). W 2024 r. CPI znajdzie się z kolei w przedziale 4,9 - 9,2%, przy prognozie centralnej równej 6,8%. Skoro tak, to najwyższy czas, by w grudniu wskaźnik CPI zaczął wyraźniej spadać.

Analitycy BOŚ Bank przewidują grudniową inflację na poziomie 17,5%, czyli bez zmian wobec poprzedniego miesiąca.

Analitycy PKO BP natomiast przewidują 17,2%. Według nich inflacja CPI w Polsce może utrzymywać się na dwucyfrowym poziomie przez większość nadchodzącego roku.

Ekonomiści mBanku prognozują 17%. Według nich, będzie to zasługa dużych spadków ceny opału oraz niewielkich spadków cen paliw. Gdyby taki odczyt rzeczywiście się pojawił, oznaczałoby to jego spadek drugi miesiąc z rzędu.

 

Reklama

 

Ekonomiści Credit Agricole spodziewają się odczytu 17,3% r/r w grudniu. „Wzrost inflacji bazowej i dynamiki cen żywności został z naddatkiem skompensowany przez niższe tempo wzrostu cen paliw i nośników energii. Nasza prognoza kształtuje się zgodnie z konsensusem, a tym samym jej materializacja będzie neutralna dla kursu złotego i rentowności polskich obligacji” – twierdzą ekonomiści Credit Agricole.

Zobacz również: Kursy euro, dolara, złotego, franka, funta i jena: prognozy dla walut na 2023 rok

 

 grafika numer 1 grafika numer 1

 

Na Zachodzie CPI spada szybciej, niż zakładali ekonomiści

Reklama

Warto nadmienić, że pojawiają się pierwsze jaskółki spadku wskaźnika CPI. Pojawiają się one na rynkach zagranicznych, np. u naszych zachodnich sąsiadów. Przypomnijmy, że wczoraj pojawiły się zaskakujące dane o inflacji w Niemczech. A dziś rano optymistyczne dane z Francji.

Otóż wskaźnik inflacji konsumenckiej (CPI) w RFN w grudniu 2022 r. spadł do 8,6% r/r, z 10% w listopadzie, podał urząd Destatis we wstępnym odczycie. Oczekiwano 9,1%, czyli różnica jest duża. Wiele wskazuje na to, że inflacja w największej gospodarce strefy euro zrobiła szczyt w październiku (10,4%).

Wskaźnik CPI w Niemczech jest tym samym najniższy od sierpnia 2022. Wśród czynników wpływających na spadek cen jest z pewnością wejście w życie inicjatywy rządu RFN mającej na celu obniżenie rachunków za gaz dla gospodarstw domowych.

Dziś rano pokazał się odczyt CPI z Francji. Wyniósł on wstępnie 5,9% r/r, a oczekiwano 6,3%. W listopadzie nad Sekwaną tempo wzrostu cen w ujęciu rok do roku wynosiło 6,2%.

Zobacz również: Inflacja w Niemczech spada i to bardziej od prognoz. Przyczynił się do tego odważny ruch rządu RFN

 

Inflacja CPI we Francji w 2022

  grafika numer 2 grafika numer 2

Reklama

Źródło: Trading Economics

 

Odczyt inflacji za grudzień dla Szwajcarii również zaskoczył lekko pozytywnie. Wyniósł 2,8%, podczas gdy prognoza mówiła o 2,9%. W listopadzie CPI wynosiła 3%.

Wskaźnik CPI poszedł w grudniu w dół również w Turcji. Oczekiwano 66,5% r/r, odczyt był na poziomie 64,3%. Tymczasem jeszcze w listopadzie poziom wskaźnika CPI wynosił 84,4%.

Czytaj więcej