Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

jaka inflacja w kwietniu

  • Wskaźnik WPI nie zmienił swojej wartości w ujęciu miesięcznym. 
  • Proinflacyjne czynniki to m.in. wzrost cen surowców. 
  • Niższe oczekiwania inflacyjne konsumentów mogą dodatkowo stymulować popyt.

 

 

Inflacja w Polsce w kwietniu - nowe szacunki

Wskaźnik Przyszłej Inflacji (WPI) opracowany przez Biuro Inwestycji i Cykli Ekonomicznych (BIEC), który wskazuje na kierunek zmian cen towarów i usług w gospodarce nie zmienił swej wartości w stosunku do ubiegłego miesiąca.

 

Zobacz również: Notowania InPost wzrosną o 30% - nowa rekomendacja. Rafał Brzoska podbija Wielką Brytanię

Reklama

 

"O ile presja na przyspieszony wzrost cen płynąca z oczekiwań inflacyjnych konsumentów i przedsiębiorców w ostatnim czasie nieco osłabła, o tyle nasiliło się proinflacyjne oddziaływanie czynników pochodzących z samej gospodarki oraz jej otoczenia" - komentują analitycy BIEC. 

 

Wskaźnik Przyszłej Inflacji BIEC - kwiecień 2024

 grafika numer 1 grafika numer 1

Źródło: Raport BIEC

Reklama

 

Zobacz również: Bitget vs Binance. Co wybrać? Dla kogo które konto? Które konto lepsze?

 

Wśród proinflacyjnych czynników wymienia się przede wszystkim wzrost cen surowców na światowych rynkach. Mowa w szczególności o ropie naftowej i węglu, które wpływają na ceny energii. Jeśli chodzi o samą polską gospodarkę, wzrost inflacji mogą stymulować silna presja popytowa, wynikająca z wysokiej dynamiki wynagrodzeń. To także rekordowy wzrost zaangażowania kredytowego polskich gospodarstw domowych, polityka stymulacji popytu konsumpcyjnego czy nowe pogramy socjalne. 

"Po stronie producentów obserwujemy coraz szybszy wzrost kosztów prowadzenia działalności gospodarczej w efekcie wyższych kosztów pracy, wyższych cen surowców, oraz wyższych kosztów utrzymywania mocy produkcyjnych. Ten wzrost kosztów, przy silnym popycie wewnętrznym przyczynić się może do odwrócenia tendencji do dezinflacji cen producentów (PPI), którą obserwujemy od jesieni 2022 roku, a to z kolei przełożyć na dynamikę CPI" - komentują eksperci BIEC.

 

Zobacz również: Gospodarka Wielkiej Brytanii – PKB i produkcja przemysłowa w lutym. Jak reaguje funt (GBP)?

Reklama

 

Kto planuje podwyżki, a kto obniżki cen?

Jak podaje BIEC, według ostatnich badań oczekiwań inflacyjnych producentów i konsumentów, zarejestrowano kontynuację dotychczasowych tendencji. Obie grupy cieszą się z wolniejszego wzrostu cen, przewidując, że procesy te będą kontynuowane. Spadł odsetek osób, które spodziewały się, że ceny na półkach sklepowych będą wyższe (w ciągu ostatniego miesiąca o 1 pkt proc., a w ciągu ostatniego roku o 2,3 pkt proc.). Ekonomiści uważają, że istotniejsze jest jednak zmniejszenie się odsetka osób prognozujących szybki lub co najmniej taki, jak obecnie wzrost na rzecz osób oczekujących wolniejszego wzrostu. 

"Niższe oczekiwania inflacyjne konsumentów mogą dodatkowo stymulować popyt, zwłaszcza w warunkach szybkiego wzrostu dochodów gospodarstw domowych" - uważają analitycy. 

 

Zobacz również: Bitcoin jak zacząć? Gdzie kupić bitcoina? Jak kupić Bitcoina za polskiego złotego (PLN), dolara (USD) czy euro (EUR)?

Reklama

 

Oczekiwania inflacyjne przedstawicieli przedsiębiorstw produkcyjnych od końca 2023 r. utrzymywały się z kolei na niezmienionym poziomie. To oznacza ok. 13% przewagę firm planujących podwyżki cen nad tymi, które dążą do obniżek. 

"W marcu 24 r. przewaga ta zmniejszyła się o kolejne 3 punkty procentowe, jest również blisko dwukrotnie niższa niż przed rokiem" - dodają ekonomiści BIEC. 

Ekomomiści Polskiego Instytutu Ekonomicznego szacują, że marcowy odczyt inflacji (+1,9% r/r) mógł być najniższym w tym roku. Wkrótce zostaną zdjęte tarcze antyinflacyjne, co będzie skutkować wzrostem. 

"Obecnie dochody przeznaczane są na odbudowę oszczędności - badanie koniunktury konsumenckiej GUS pokazuje rosnącą chęć społeczeństwa do oszczędzania. Spodziewamy się jednak, że to stan przejściowy - pod koniec roku prawdopodobnie zobaczymy wzrost popytu, który wpłynie na podwyżki cen" - uważają analitycy PIE. 

Reklama

 

Zobacz również: Notowania spółek z zapomnianej branży ruszyły w górę

Czytaj więcej

Artykuły związane z jaka inflacja w kwietniu