Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Jak zmieniały się ceny mieszkań w Polsce?

  • Jak mocno spadły ceny nieruchomości w Polsce w tym ważnym sektorze?
  • Co było powodem spadku wartości tych nieruchomości?
  • Jak zmieniały się ceny mieszkań w Polsce?
  • Czy w innych krajach wyceny lokali kształtowały się podobnie?

 

Spadek cen nieruchomości w ważnym sektorze gospodarki

Ceny nieruchomości przemysłowych spadły w Polsce w I kwartale 2024 roku. Lokale w tym segmencie taniały w naszym kraju w relatywnie dużym stopniu na tle reszty Europy.

Rynek nieruchomości przemysłowych w Polsce doznał spadku o 1,5% kwartał do kwartału, wynika z nowego raportu przedstawionego przez firmę Altus Group.

Jednocześnie, ceny mieszkań w Polsce wzrosły dynamicznie według ostatnich danych NBP. W siedmiu największych miastach Polski wzrosły przeciętnie o ponad 19%. Więcej pisaliśmy o tym tutaj: Ceny nieruchomości w Polsce znów wystrzeliły.

Jednak w sektorze nieruchomości przemysłowych w Europie był to skromny spadek o 0,2% w I kwartale 2024 roku w ujęciu kwartalnym, biorąc pod uwagę kraje analizowane przez Altus Group.

Reklama

Spadek cen nieruchomości związanych z przemysłem w Polsce był w europejskiej czołówce. Tylko we Francji ich wyceny spadły w większym stopniu, bo o 2,1% kwartał do kwartału.

Duży spadek wycen nieruchomości przemysłowych obserwowany był również we Włoszech. Tam, zniżkowały one w pierwszych trzech miesiącach 2024 roku o 1% wobec poprzedniego kwartału. Ceny nieruchomości w przemyśle Wielkiej Brytanii również odnotowały kwartalną zniżkę, w tym przypadku o 0,7% kdk, oszacowała firma Altus.

Jednak nie brakowało państw europejskich, gdzie nieruchomości przemysłowe są wyceniane znacznie wyżej. Najmocniej wyceny lokali w tym sektorze wzrosły w Danii, gdzie obserwowany był wzrost o 2,1% kwartał do kwartału.

Choć w Niemczech ceny mieszkań spadały w I kwartale 2024 roku, o czym informowaliśmy zresztą tym artykule (Rynek mieszkaniowy w Niemczech), to nieruchomości przemysłowe zanotowały w tym samym okresie wzrost wyceny o 1,1% kwartał do kwartału.

Wzrost cen nieruchomości przemysłowych o podobną wartość, czyli o 1,1% z kwartału na kwartał, został odnotowany w Holandii. Lokale przemysłowe podrożały również w Szwecji, bo o skromne 0,3%, gdzie też obserwowano przecież korektę cen mieszkań.

 

Reklama

Wykres: Wkład poszczególnych elementów w wyceny nieruchomości przemysłowych w poszczególnych analizowanych krajach w I kwartale 2024 roku. Wartość przy kolumnie oznacza zmianę wyceny kwartał do kwartału.

 grafika numer 1 grafika numer 1

Źródło: Altus Group.

W pierwszych trzech miesiącach roku wartość nieruchomości (w Europie) w sektorze przemysłowym spadła o zaledwie 0,2%. Podczas gdy aktywa przemysłowe nadal doświadczały nadmiernego negatywnego wpływu rosnących stóp kapitalizacji, wzrost czynszów rynkowych o 1,9% stał za pozytywnym wkładem prognozowanych przepływów pieniężnych. Z drugiej strony, większa niż przeciętna korekta stóp kapitalizacji w tym sektorze wynika z faktu, że stopy kapitalizacji spadły bardziej niż w jakimkolwiek innym sektorze w okresie wzrostu po pandemii. - czytamy w najnowszej analizie o rynku nieruchomości komercyjnych przedstawionej przez Altus Group.

 

Zobacz również: Upadłość wielkiego dewelopera nieruchomości z Niemiec coraz bliżej - to śmieć, ocenia znana agencja

 

Według Altus Group, nieruchomości przemysłowe zyskują na wartości przede wszystkim dzięki wyższym czynszom i wzrostowi prognozowanych przepływów pieniężnych.

Reklama

Tymczasem, czynsze w sektorze nieruchomości przemysłowych w I kwartale 2024 roku spadły mocno w Polsce, bo jest to zniżka o 1,9% w pierwszych trzech miesiącach tego roku wobec ostatnich miesięcy zeszłego roku.

W I kwartale 2024 roku wyceny w większej liczbie krajów spadły niż wzrosły ze względu na utrzymujący się spadek rentowności. Warto zauważyć, że czynsze wzrosły we wszystkich krajach z wyjątkiem Polski, gdzie spadły o 1,9% w ujęciu kwartalnym. Na uwagę zasługuje również Dania, gdzie wzrost o 2,9% odwrócił spadek o 1,6% w IV kwartale 2023 roku. - stwierdzili eksperci rynku nieruchomości z Altus Group.

Chociaż absorpcja była nieco ograniczona ze względu na słabą aktywność gospodarczą, obłożenie nieruchomości przemysłowych jest ogólnie stosunkowo wysokie w większości krajów. - dodali eksperci nieruchomości z Altus Group.

 

Czytaj również: Korekta na rynku nieruchomości w USA. Budynek sprzedany 91% taniej po 3 latach od kupna

Czytaj więcej

Artykuły związane z Jak zmieniały się ceny mieszkań w Polsce?