Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

jak zareagowały kursy walut na najnowsze dane makro

W ostatnim czasie opublikowano dane dotyczące stopy bezrobocia w Polsce za lipiec. Na początku sierpnia były znane wstępne szacunki. Analitycy spodziewali się jednak nieco lepszego wyniku.

 

 

Reklama

24 sierpnia w środę o godzinie 10 podano dane dotyczące stopy bezrobocia w Polsce za lipiec.

Stopa bezrobocia w lipcu wyniosła 4,9%, co było zgodne z wcześniejszymi szacunkami. Analitycy spodziewali się natomiast 4,8%. Dla porównania warto wspomnieć, że w czerwcu stopa bezrobocia również wynosiła 4,9%.

GUS poinformował, że w II kwartale 2022 r. osoby bezrobotne stanowiły 2,6 % ludności aktywnej zawodowo w wieku 15-89 lat. Dodał, że bezrobocie zmniejszyło się w porównaniu z poprzednim kwartałem bieżącego roku o 0,5 punktu procentowego.

 

Reklama

Stopa bezrobocia wg Badania Aktywności Ekonomicznej Ludności (BAEL) określa procentowy udział liczby bezrobotnych w liczbie ludności aktywnej zawodowo (pracującej i bezrobotnej). Stopa bezrobocia rejestrowanego i stopa bezrobocia według BAEL różnią się ze względu na przyjętą metodologię. Dane dotyczące bezrobocia rejestrowanego są ograniczone wyłącznie do osób pozostających w ewidencji powiatowych urzędów pracy. Część osób zarejestrowanych jako bezrobotni nie jest zainteresowana podjęciem pracy, a pozostaje w ewidencji urzędów pracy w celu otrzymania zasiłku lub ubezpieczenia. Według BAEL osoby te są uwzględnione jako bierne zawodowo, a nie bezrobotne.

 

Co mówiły wstępne dane?         

Na początku sierpnia Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej podało szacunkowe dane dotyczące bezrobocia w Polsce za lipiec. Wówczas poinformowano, że stopa bezrobocia utrzymała się na poziomie 4,9%, tak jak w poprzednim miesiącu. W porównaniu z analogicznym okresem 2021 r., stopa bezrobocia okazała się niższa o 1 punkt procentowy. Według danych Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej, w lipcu liczba bezrobotnych spadła o 6,5 tys. w porównaniu z poprzednim miesiącem, a w urzędach pracy zarejestrowanych było 811,5 tys. bezrobotnych.

Od początku tego roku stopa bezrobocia systematycznie ulega obniżeniu. W styczniu i lutym wynosiła 5,5%, w marcu spadła do 5,4%, w kwietniu do 5,2%, w maju do 5,1%, a w czerwcu do 4,9%. Jest to najniższy wynik od 32 lat.

Według danych Eurostatu, który ma odmienną metodologię obliczania stopy bezrobocia, Polska jest jednym z krajów o najniższej stopie bezrobocia w Unii Europejskiej.

Reklama

Jednocześnie warto pamiętać, że oficjalna stopa bezrobocia może nie oddawać w pełni skali tego zjawiska. Niektóre osoby niepracujące z różnych względów mogą nie rejestrować się w Urzędzie Pracy. Dotyczy to np. osób, które straciły nadzieję na znalezienie pracy i nie mają motywacji do odwiedzania urzędu lub liczą jedynie na ubezpieczenie zdrowotne. W takiej sytuacji mogą korzystać z ubezpieczenia zdrowotnego innego członka rodziny, nie figurując w statystykach dotyczących bezrobocia.

 

Zobacz także: Spirala płacowo-cenowo stała się faktem!

 

Jak zareagowały kursy walut?

Od rana polski złoty tracił względem pozostałych walut. Na dane o stopie bezrobocia nie widać większej reakcji.  Euro nadal umacnia się względem złotówki. Po godzinie 10 kurs euro do złotego (EUR/PLN) wynosi 4,78. Kurs amerykańskiej waluty też rośnie. W tym momencie a dolara płacimy już 4,8058 PLN.

Wykres kursu dolara do złotego USD/PLNWykres kursu dolara do złotego USD/PLN

Reklama

 

Wykres kursu dolara amerykańskiego do polskiego złotego (USD/PLN)

 

Nie inaczej jest w przypadku franka szwajcarskiego i funta brytyjskiego. W tej chwili frank szwajcarski kosztuje 4,99 PLN. Za funta brytyjskiego płacimy 5,68 PLN.

Czytaj więcej

Artykuły związane z jak zareagowały kursy walut na najnowsze dane makro