Reklama

Masz ciekawy temat? Napisz do nas

twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

jak wymienić walutę online

  • Jak korzystnie wymienić walutę? 
  • Czym jest spread walutowy i jak go obliczyć? 
  • Jak najtaniej płacić za granicą? 
  • Jak uniknąć opłaty za przewalutowanie?
  • Jak płacić za granicą bez przewalutowania?
  • Jaką karta najlepiej płacić za granicą?
  • Czym jest i jak działa karta wielowalutowa?
  • Jak założyć kartę Wielowalutową?
  • Jak zaoszczędzić na wymianie walut?
  • Czy opłaca się wymieniać pieniądze w banku?
  • Co lepsze - kantor stacjonarny czy internetowy? 

 

Sprawdź nasz kalkulator walutowy online

 

[Aktualizacja 1.4.2024]

 

Wymiana walut online - co musisz wiedzieć? Jak obliczane są kursy walut? Czym jest średni kurs?

Reklama

Kursy walut to po prostu ilość danej waluty wyrażonej w innej, a więc relacja jednej waluty do drugiej, np. PLN do EUR. W sytuacji, gdy kurs EUR/PL wynosi 4,2842, oznacza to, że za 1 euro będziemy musieli zapłacić 4,2842 zł, czyli w przybliżeniu 4 złote i 30 groszy. Średni kurs walutowy podawany jest raz dziennie przez Narodowy Bank Polski. To inaczej średnia kursów wszystkich transakcji. 

Aby skrócić proces przeliczania, warto skorzystać z narzędzia, jakim jest kalkulator walutowy

 

Średnie kursy walut - przykładowa tabela, Źródło: NBP 

Reklama

 

Wymiana walut może być kosztowna, dlatego warto wybierać najkorzystniejsze rozwiązania.  Przyjmuje się, że wciąż duża liczba Polaków wymienia pieniądze w kantorach stacjonarnych. Rzeczywiście może to być szybsze, gdy dysponujemy gotówką, gdyż środki w obcej walucie wymieniane są natychmiast. W przypadku posiadania danej kwoty na koncie bankowym wypłacanie, a następnie tradycyjne wymienianie może zajmować sporo czasu, a ponadto być problematyczne przy większych kwotach. Wówczas zdecydowanie lepszym rozwiązaniem jest zdecydowanie się na konwersję walut online za pośrednictwem kantoru internetowego. 

 

Zobacz również: Co dalej z WIRON? Banki lekceważą ten wskaźnik

Czym jest spread walutowy i jak go obliczyć?

Spread walutowy to podstawowe pojęcie przy korzystaniu z kantoru. To inaczej różnica pomiędzy kursem kupna, a sprzedaży. Z perspektywy klienta powinien być traktowany jako dodatkowy koszt, będący marżą właściciela (banku lub kantoru). 

Reklama

W stacjonarnych kantorach można spotkać tablice z informacjami, jak wyceniane są zakup i sprzedaż danej waluty w konkretnym dniu. To właśnie różnica pomiędzy tymi dwoma wielkościami stanowi spread. Co istotne, nie podlega on odgórnym regulacjom, dlatego można spotkać spore rozbieżności w różnych placówkach. Dla klienta najkorzystniejszy jest możliwie niski spread. Oznacza to, że wówczas najmniej traci na konwersji. 

Z racji, że spread jest wartością zmienną, podlega szeregowi różnych czynników. To m.in. wynik stabilności danej waluty, sytuacji politycznej czy popularności. Przyjmuje się, że im waluta jest popularniejsza, a więc częściej używana, tym spread jest niższy. 

Aby obliczyć spread walutowy, należy po prostu odjąć od kursu sprzedaży waluty kurs jej kupna, biorąc pod uwagę 4. miejsca po przecinku. 

 

Reklama

Spread walutowy, Źródło: FXMAG

 

Oprócz spreadu niektóre placówki mogą naliczać również dodatkowe koszty, dlatego warto się upewnić, że nie będą one obowiązywać przy wymianie. 

Wymiana waluty w banku - czy jest opłacalna w 2024 roku? 

Wymiana walut w kantorze internetowym jest zazwyczaj sporo tańsza od konwersji stacjonarnej. Wynika to m.in. z kosztów prowadzenia działalności. Co więcej, kantory stacjonarne mają ograniczone godziny otwarcia. W przypadku wymiany internetowej, można dokonać wymiany w dowolnej porze. W praktyce pozwala to wybrać najdogodniejszy moment, gdy spread jest możliwie niski. 

Wymiana walut w bankach wiąże się z wysokimi kosztami. Instytucje te oferują zazwyczaj mniej atrakcyjne kursy, odbiegające od stawek rynkowych. Bank może wykorzystywać wysoki spread podczas płatności za granicą. Z tego powodu przed podróżą warto dokonać konwersji. 

Stacjonarna wymiana walut - ile można maksymalnie wymienić w kantorze? Na czym zarabia kantor?

Reklama

Zdecydowana większość kantorów generuje zysk na podstawie różnicy między kursem kupna a sprzedaży danej waluty. Z reguły jednak placówki stacjonarne nie mają ograniczeń, jeśli chodzi o ilość wymienianej waluty. W przypadku egzotycznych walut czynnikiem ograniczającym może być jej niska dostępność, co warto wcześniej sprawdzić. 

Jak wymienić walutę online? Na jakiej zasadzie funkcjonują kantory internetowe? Ile trwa wymiana waluty przez internet? Wymiana walut online - jak to działa?

W większości przypadków wymiana waluty w kantorze online przebiega szybko i sprawnie. Zasada jego działania zbliżona jest do tradycyjnego kantoru, jednak czynności wykonywane są z wykorzystaniem sieci.   

Instytucje online również podlegają regulacjom prawnym z uwagi na przechowywanie danych osobowych czy konwersję środków finansowych. Dlatego prowadzący taką działalność muszą przestrzegać: 

  • Ustawy o swobodzie działalności gospodarczej, 
  • Kodeksu cywilnego, 
  • Przepisów dotyczących ochrony praw osobowych, 
  • Ustawy o przeciwdziałaniu prania brudnych pieniędzy. 

Szczególnie ważny jest ostatni z wymienionych punktów. Ustawa ta warunkuje, że transakcje powyżej kwoty 15 tys. euro muszą być zgłaszane w raportach do  GIIF (Generalnego Inspektora Informacji Finansowej).

Jak działa wymiana walut online? Ile można zaoszczędzić na wymianie online?

Aby móc dokonać konwersji waluty, należy założyć konto w kantorze online. Rejestracja nie zajmuje jednak dłużej niż kilka minut. Istotne dane, jakie trzeba podać to m.in. numer konta walutowego oraz standardowego (złotówkowego). 

Reklama

Po założeniu konta i zalogowaniu się do platformy kantoru online należy wybrać konkretną walutę oraz wysokość kwoty, która będzie wymieniana. Jeśli klient zgadza się wymienić określoną ilość po danym kursie, powinien następnie zaakceptować operację. W znacznej większości przypadków wymiana walut online wymaga przelania pieniędzy w polskiej walucie na konto kantoru. Gdy kantor zatwierdzi operację, w ciągu kilku minut przelewa na konto klienta określoną ilość obcej waluty. Posługując się dedykowanym kontem walutowym, klient może płacić za granicą czy dokonywać zakupów na zagranicznych stronach. 

 

Gdzie najlepiej wymienić euro na złotówki? Jak tanio wymienić dolary na złotówki?

Wymiany walut najlepiej dokonać online, gdyż w praktyce to duża oszczędność czasu i środków. Aby wymienić dolary na złotówki, warto zdecydować się na usługi kantoru internetowego, który krok po kroku przeprowadzi nas po całym procesie. W efekcie konwersja potrwa nie dłużej niż 15 minut. Co więcej, można jej dokonać z dowolnego miejsca, posługując się sprzętem z dostępem do internetu. 

Reklama

Notowania EUR/PLN, Źródło: TradingView 

 

Euro na złotówki najlepiej wymienić w kantorze internetowym. Jest to zdecydowanie najszybszy i najdogodniejszy sposób. 

 

Reklama

Zobacz również: Polacy pokochali tę technologię - pokazują dane NBP

Jak płacić za granicą, aby zaoszczędzić? O czym warto wiedzieć, wymieniając walutę?

Aby jak najwięcej zaoszczędzić na płaceniu za granicą, warto jeszcze przed wyjazdem z kraju dokonać przewalutowania, decydując się na najatrakcyjniejszą ofertę. Wymieniając walutę, warto mieć świadomość, że kursy podlegają ciągłym zmianom, które powinny wpływać na stawki oferowane przez kantory. Co do zasady, w placówkach online kursy są częściej aktualizowane. 

Jak najtaniej wymienić walutę w 2024 roku? 

Korzystając z usług internetowego kantoru, należy sprawdzić, czy posiada on zezwolenie na prowadzenie działalności od Komisji Nadzoru Finansowego. Co istotne, operacja wymiany walut przeprowadzana jest zarówno przez klientów indywidualnych oraz biznesowych. Kantory online nie tylko pozwalają na tanią wymianę walut, ale również dysponują szerszą ofertą niż placówki stacjonarne. To dobre rozwiązanie dla osób, które chcą kupić mniej popularną walutę, która w polskich stacjonarnych kantorach bywa rzadko spotykana. 

FAQ

Kiedy warto założyć konto walutowe? Czy lepsze konto w dolarach czy euro?

Czy można uniknąć opłaty za przewalutowanie? Odpowiedzią na to pytanie jest konto walutowe, które można założyć w zdecydowanej większości banków. Pozwala ono na prowadzenie rachunku w określonej walucie i jest to szczególnie opłacalne dla osób, które pobierają pensję w walucie innej niż polski złoty.

Reklama

Zobacz również: Ranking kont dla młodych styczeń 2024. Najlepsze konto dla młodych

Konto walutowe chroni przed wysokimi kosztami przewalutowania. Nie ma jednak jednej odpowiedzi na pytanie, czy lepsze będzie konto w dolarach czy euro. Wszystko zależy od tego, której waluty używamy częściej. Czynnik ten może być zależny od miejsca pracy, podróży czy wydatków.

Konto walutowe w banku może płatne lub bezpłatne. Często obowiązują również promocje, pozwalające zaoszczędzić na prowadzeniu rachunku.

 

 

Karty wielowalutowe - czym są i jak działają?

Reklama

Karta wielowalutowa (lub multiwalutowa) umożliwia na płacenie w kilku walutach, bez ponoszenia dodatkowych kosztów związanych z przewalutowaniem. Zazwyczaj to po prostu karta debetowa, która uwzględnia kilka kont, gdzie przechowywane są oszczędności w kilku walutach. 

Jej działanie jest zbliżone do tradycyjnej karty. Można płacić nią w sklepie lub wypłacać przy jej pomocy środki z bankomatów. System jest tak skonstruowany, że pobiera środki z odpowiedniego konta, dlatego nie trzeba się martwić, że np. regulując rachunek w euro, pobierze sumę w funtach, naliczając dodatkowe opłaty. 

Karta wielowalutowa - zasada działania, Źródło: mBank 

Gdzie kupić najtaniej euro? Co zrobić z obcą walutą po powrocie do kraju?

Euro najtaniej kupić w kantorze internetowym, jeśli dysponujemy kontem walutowym. To jedna z najpopularniejszych walut na świecie, dlatego spread jest stosunkowo niski. 

Reklama

Co zrobić, gdy po powrocie do kraju pozostanie spora suma pieniędzy w obcej walucie? Można zdecydować się na pozostawienie jej na kolejny wyjazd. Jeśli kwota jest znacząca, a opłaty niskie, warto wpłacić na konto walutowe. Można zdecydować się również na ponowne przewalutowanie na PLN, w zależności od potrzeb. 

 

Zobacz również: Ranking lokat 6 miesięcznych na styczeń 2024. Który bank oferuje najlepsze lokaty na okres 6 miesięcy w styczniu 2024? Sprawdzamy najlepsze oferty, najwyższe oprocentowania

 

 

Reklama

Dowiedz się więcej o rynku tutaj: 

Czytaj więcej