Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Jak wygląda dezinflacja w strefie euro?

Inflacja w strefie euro spada dość szybko. Co mówią na ten temat ekonomiści? Kiedy można spodziewać się pierwszych obniżek stóp procentowych ze strony Europejskiego Banku Centralnego (EBC)?

 

  • Jak wygląda dezinflacja w strefie euro?
  • Jak szybko spada wskaźnik CPI w strefie euro?
  • Kiedy zaczną się obniżki stóp w strefie euro?

 

W listopadzie trzeci miesiąc z rzędu inflacja w strefie euro zaskoczyła pozytywnie, spadając o 0,5 punktu procentowego do najniższego od 28 miesięcy poziomu 2,4%. Spadki były ponownie szeroko zakrojone, miały miejsce w czterech głównych kategoriach.

Reklama

Widać więc zdecydowaną dezinflację w strefie euro. Czy ona się utrzyma? Kiedy możemy spodziewać się cięcia stóp w eurozonie?

 

Zobacz także: Tajni doradcy Glapińskiego. Wyszło na jaw dlaczego NBP nie chce ujawnić ich listy

 

Dezinflacja pędzi po wyboistej drodze

Raport EBC za listopad wzmocnił przekonanie wśród ekonomistów, że trwa proces dość dynamicznej dezinflacji. „Po drodze należy spodziewać się wybojów. Grudzień będzie trudny, ponieważ efekty bazowe stają się mniej pomocne w dezinflacji. Uważamy jednak, że ten wzrost CPI nie potrwa długo, będzie chwilowy” – uważają eksperci Oxford Economics.

Zdaniem ekspertów Oxford Economics, efekty bazowe ulegną odwróceniu na początku przyszłego roku i utrzymają się na stosunkowo wysokim poziomie do lata 2024 roku. „W naszym scenariuszu bazowym efekty bazowe łączą się z ochłodzeniem dynamiki w kluczowych komponentach, aby sprowadzić inflację poniżej 2% w połowie 2024 roku” – mówią eksperci OE.

Reklama

Taki scenariusz jest daleki od wrześniowych prognoz EBC, które przewidywały, że inflacja zasadnicza spadnie do około 3% w IV kwartale 2023 r. i będzie oscylować wokół tego poziomu do 2024 r., po czym pod koniec 2025 r. obniży się do docelowego poziomu 2%. „Ta powolna normalizacja skłoniła kluczowych członków EBC do martwienia się o tzw. ostatnią milę dezinflacji. Jednak uważamy, że trzy miesiące niespodzianek sprawiły, iż prognoza EBC wydaje się nieaktualna” – stwierdzają specjaliści z Oxford Economics.

Wedle ekspertów Oxford Economics, dane makroekonomiczne potwierdzają, że dezinflacja w Europie powinna trwać. Przykłady? Wskaźnik nastrojów gospodarczych w listopadzie pozostał znacznie poniżej swojej długoterminowej średniej, widać także dalsze oznaki ochłodzenia na rynku pracy, oraz słabej dynamiki na akcji kredytowej.

 

Inflacja bazowa w strefie euro

  grafika numer 1 grafika numer 1

Reklama

Źródło: Oxford Economics

 

Prognoza dla inflacji HICP w strefie euro

  grafika numer 2 grafika numer 2

Źródło: Goldman Sachs

Reklama

 

Dynamika inflacji usługowej w strefie euro

  grafika numer 3 grafika numer 3

Źródło: Oxford Economics

  

Stopy w strefie euro będą spadały

Reklama

Wycena rynkowa wskazuje obecnie na taki scenariusz, w którym stopy w strefie euro spadają o 110 pb. w 2024 r., co sprowadziłoby stopę depozytową poniżej 3%. Eksperci Oxford Economics oczekują spadku stopy depozytowej EBC do 2,5% do końca 2024 r. z 4% obecnie.

Analitycy Goldman Sachs przesunęli prognozę pierwszej obniżki stóp procentowych EBC z III kw. 2024 r. na II kwartał. „Inflacja nadal gwałtownie spowalnia, a inflacja zasadnicza i bazowa spadły do odpowiednio 2,4% r/r i 3,6% r/r we wstępnym odczycie za listopad. Co uderzające, szacujemy, że sekwencyjna inflacja bazowa wyniosła jedynie 0,01% m/m w listopadzie, przy niewielkim spadku cen towarów i niewielkim wzroście cen usług. Widzimy szansę na inflację bazową HICP na poziomie 2,3% r/r w połowie 2024 r. (wobec 2,7% r/r poprzednio) i 2,0% r/r na koniec 2024 r. (wobec 2,2% r/r poprzednio)” - stwierdzili.

Ostatnie komentarze rynkowe ze strony EBC potwierdziły postępy w zakresie dezinflacji, ale podkreśliły utrzymujący się wzrost płac. „Spodziewamy się, że nowa projekcja inflacji na 2026 r. wyniesie 2%. Oczekujemy zatem, że przedstawiciele EBC potwierdzą niedługo, iż polityka pieniężna musi pozostać restrykcyjna do czasu, aż Rada Prezesów EBC będzie miała wystarczającą pewność, że inflacja trwale spadnie do 2%” – napisali analitycy Goldman Sachs.

 

Zobacz również: Kurs franka szwajcarskiego: prognozy na 2024 rok. Czy frankowicze mają powody do obaw?

Czytaj więcej

Artykuły związane z Jak wygląda dezinflacja w strefie euro?