Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

jak szukać kontrahentów za granicą

Polska firma robiąca interesy za granicą i rozliczająca się z zagranicznym kontrahentem to już chleb powszedni. Nasi przedsiębiorcy coraz śmielej konkurują z producentami i usługodawcami w całej Europie i poza jej granicami. Często jednak okazuje się, że zagraniczny kontrahent nie jest do końca uczciwy i zamiast ciężko zarobionych euro zostajemy z nieopłaconymi fakturami, od których trzeba przecież zapłacić podatek. Jak w takim razie sprawdzić zagranicznego odbiorcę? Jak przed nawiązaniem współpracy upewnić się, że nie czekają nas przepychanki o należną nam kwotą, usługa zostanie rzetelnie wykonana, a towar nie będzie błąkał się w ciężarówce po bezdrożach Europy?

Wzięliśmy pod lupę pięć najbardziej popularnych wśród polskich przedsiębiorców krajów.

 

Uczciwość po Czesku

U naszych południowych sąsiadów istnieje kilka oficjalnie uznawanych rejestrów gromadzących dane o dłużnikach i niewypłacalnych firmach.

Największe z nich to rejestr bankowy (prowadzony przez Czeski Bank Centralny) i rejestr SOLUS, które nie są dostępne dla zwykłego śmiertelnika i służą głównie do przekazywania informacji, dotyczących niesolidnych kredytobiorców pomiędzy bankami.

Reklama

Ich komercyjnym odpowiednikiem jest baza danych prowadzona, przez prywatne spółki jak: Intrum Justitia, AZ Invest, Real Bohemia, Logicall, Giełda Należności, Dywizja NEFI Bohemia czy DC Group. Łącznie posiadają one ponad 15 tysięcy rekordów o nieuczciwych przedsiębiorcach. Żeby zweryfikować, czy dana firma figuruje w ich bazach, wystarczy skontaktować się z jednym z tych podmiotów i za niewielką opłatą uzyskamy interesujące nas odpowiedzi.

Poza prywatnymi rejestrami istnieją również spisy rządowe: Rejestr Dłużników Niewypłacalnych, ARES, Rejestr Handlowy, Rejestr Upadłościowy i Rejestr egzekucyjny prowadzony przez izbę komorniczą. Dostęp do większości z nich zapewnią nam strony internetowe czeskiego Ministerstwa Finansów.

Jeśli jednak sprawy potoczą się niekorzystnie i staniemy przed koniecznością wyegzekwowania naszej należności, to mamy do dyspozycji trzy sposoby windykacji należności:

  • pozasądowa windykacja należności (mimosoudní vymáhání pohledávek),
  • postępowanie procesowe/ sądowe (soudní řízení),
  • postępowanie egzekucyjne (exekuční/ vykonávací řízení).

 

 

DobryKantor.pl

Czytaj więcej