Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

jak ruch wpływa na zdrowie

Portfolio, które daje zysk w postaci zdrowego, szczęśliwego, długiego życia? Tak, to możliwe. Możemy to portfolio zbudować sami. To od nas zależy, czy to się uda. Co jest kluczem do zbudowania tego portfolio? Wyjaśnia znany coach i lekarz promujący zdrowy styl życia – Peter Attia.

 

  • Petter Attia zwraca uwagę na konieczność zmiany w myśleniu ludzi w zakresie zdrowia.
  • Jego zdaniem koncentrujemy się na lekarstwach, podczas gdy receptą na szczęśliwe życie są aktywność fizyczna i zdrowie emocjonalne.
  • Przepisem na długowieczność może być zastosowanie zasady Pareto, w 80% za swoje zdrowie jesteśmy odpowiedzialni my sami, poprzez wybory, których dokonujemy.

 

Dalsza część artykułu znajduje się pod materiałem wideo

Reklama

 

Jakie portfolio umożliwi długie, szczęśliwe, zdrowe życie?

Podpowiedział niedawno Peter Attia, będąc gościem podcastu invest Like the Best. Petera Attia to kanadyjsko-amerykański lekarz, znany ze swoich działań na rzecz zwiększenia świadomości zdrowego stylu życia w społeczeństwie. Zdaniem eksperta ludzie koncentrują się wokół tego, aby żyć dłużej, zapominając o tym, aby żyć lepiej, szczególnie dzięki szczęściu i zdrowiu emocjonalnemu. Attia wyjaśnia, że przez lata swojej praktyki lekarskiej zmagał się z przypadłością znaną jako syndrom oszusta. Pojawiało się u niego zjawisko psychologiczne, które objawiało się brakiem wiary we własne osiągnięcia. Nawet pomimo dowodów na własną kompetencję, był przekonany, że nie zasługuje na sukces, który osiągnął, gdyż nie jest wystarczająco dobry w tym, czym się zajmuje. Z tego powodu jego nauka dotycząca długowieczności w dużej mierze opiera się na własnych doświadczeniach.

Zobacz również: Europejska emerytura dla Polaka - OIPE, czyli kolejny sposób oszczędzania bez podatku Belki

 

“Mówiąc o tych rzeczach, jest to o wiele bardziej empiryczne. I myślę, że każdy z nas ma zestaw przekonań na swój temat. Niektóre z nich są zdrowe. Niektóre z nich nie są. Ale wydaje mi się, że z różnych powodów czasami znajdujemy się w miejscach, w których te przekonania są znacznie bardziej niezdrowe, niż zdrowe, lub bardziej złożone, gdzie niektóre przekonania przynoszą dobre rezultaty. Produkują ciężką pracę. Niepewność może spowodować ciężką pracę” - powiedział Attia.

Reklama

 

 

Jak wydłużyć swoje życie? Zasada Pareto we współczesnej medycynie

Aby wyjaśnić konieczność powiązania zdrowia psychicznego z fizycznym, Attia przywołuje przykład dwóch sportowców, którzy odnoszą spore sukcesy w uprawianych dyscyplinach. Pierwszy sportowiec robi to jednak z pasji i miłości, drugi natomiast wyłącznie z punktu widzenia ukarania siebie. Podobne zjawisko występuje zwłaszcza w sportach wytrzymałościowych.

Analogiczną zależność można przełożyć na działania ludzi, którzy podejmują decyzję o rozpoczęciu diety czy wskutek namowy lekarza starają się rozpocząć zdrowe życie. W niektórych przypadkach każdy trening jest okazją do ukarania się bardziej. W przypadku obu sportowców może skończyć się podobnymi wynikami, przy czym mają zupełnie inne środowisko wewnętrzne i to ono często przesądza o ostatecznym wyniku.

Reklama

Ekspert przestrzega, że dążenie do długowieczności nie powinno polegać na wyścigu napędzanym strachem. W wielu przypadkach osoby panicznie się boją, że wkrótce nie będzie ich już na świecie. To obawa przed mechaniką umierania, która czeka każdego człowieka. Długowieczność powinna polegać na rozwiązaniu problemów, które się ma w głębi duszy, ale których nie chciało się naprawić.

Problemem są zatem wszystkie nawyki, które niszczą organizm, zarówno psychicznie, jak i fizycznie. Aby wyjaśnić to zjawisko, Attia odwołuje się do historii medycyny. Okres trwający do połowy XIX w. nazywa Medycyną 1.0., gdy ludność nie potrafiła zinterpretować zjawisk naturalnych i wyciągać istotnych wniosków. Wskutek tego średnia długość życia wynosiła ok. 30 lat, a infekcja oznaczała najczęściej koniec życia. Przełomem było wynalezienie antybiotyków, gdy rozpoczął się okres nazywany Medycyną 2.0. Wówczas ludzie zaczęli objawowo zwalczać schorzenia, co istotnie pozwoliło na wydłużenie życia. W efekcie radzono sobie z tzw. szybką śmiercią.

Zobacz również: Wielki Reset: Nie będziesz miał nic, ale czy będziesz szczęśliwy?

 

 

  grafika numer 1 grafika numer 1

Reklama

Źródło: Our World in Data

 

Obecnie jesteśmy na przełomie Medycyny 2.0. i Medycyny 3.0. Potrafimy leczyć choroby, dobierać lekarstwa i planować terapie. Problemem jest leczenie objawowe, nie umiemy radzić sobie z tzw. wolną śmiercią, a więc chorobami przewlekłymi. W swojej książce autor przedstawia sylwetki stulatków, którzy pokazują, że dążenie do długowieczności jest grą wymagającą wyeliminowania - o ile to możliwe - ryzyka wystąpienia chorób przewlekłych. Pomóc w tym może zmiana nawyków i dążenie do zdrowego stylu życia. To inaczej holistyczne podejście do życia, wymagające zastosowania zasady Pareto. Długowieczność to przede wszystkim ruch i dieta, które odpowiadają za 80% sukcesu. Reszta to pozostałe czynniki.

 

  grafika numer 2 grafika numer 2

Reklama

Źródło: Our World in Data

 

  grafika numer 3 grafika numer 3

Źródło: Our World in Data

 

Holistyczne podejście do zdrowia staje się rewolucją

Reklama

Na podstawie chorób postrzeganych obecnie przez ludzi za najbardziej niebezpieczne, autor wyjaśnia, jak duży wpływ na długowieczność ma holistyczne podejście do zdrowia. Attia przywołuje badania, na podstawie których teoretyczne wyeliminowanie chorób, takich jak rak czy choroby serca, wydłuży życie ogółu zaledwie o 2-3 lata. To zatem wciąż nieistotne zmiany, które nie wpłyną znacząco na ludzkość. Ekspert wskazuje, że społeczeństwo nie rozumie, jak duży wpływ na zdrowie mają aktywności, które wiele osób postrzega jako nudne.

“Ćwiczenia, odżywianie, sen, radzenie sobie ze stresem znowu mają reputację tak nieciekawych. Ludzie zdają sobie sprawę z ich występowania i konieczności wdrożenia, jednak tak naprawdę nie rozumieją, jaką one mają moc“ - powiedział Attia.  

Ekspert zwraca uwagę na 5 rzeczy. To obszary, w których mamy wpływ pod względem wpływu na nasze zdrowie i długość życia:

  • odżywianie,
  • ćwiczenia,
  • sen,
  • farmakologia,
  • hormony i wszystkie narzędzia związane ze zdrowiem emocjonalnym.

 

Warto jednak ponownie odwołać się do zasady Pareto, gdyż zdrowy styl życia jest w rzeczywistości nieproporcjonalnie odpowiedzialny za korzyści. Więc konserwatywnie, 80% tego, co może wpłynąć na długość i jakość życia, nie uzyskamy u lekarza. To ciekawe, że 20% tego równania to wszystko, czego nauczyliśmy się w szkole medycznej.

Zobacz również: Polacy rzucili się na wakacje, mocno korzysta na tym pewna spółka z GPW

 

Przyszłość medycyny to samoświadomość

Reklama

Jednocześnie nie sposób podać jednej uniwersalnej recepty na długowieczność, gdyż to kwestia indywidualna. Jeśli chodzi o szeroko pojęty Zachód, jakość opieki medycznej jest obecnie na całkiem wysokim poziomie w kategorii Medycyny 2.0. Aby przejść do scharakteryzowanego powyżej systemu Medycyny 3.0., należy zwiększyć świadomość, że to ludzie są w dużej mierze odpowiedzialni za swoje zdrowie, poprzez nawyki.

 

 

Zobacz również: Jak zdrowie psychiczne zmienia legislacje?

Czytaj więcej

Artykuły związane z jak ruch wpływa na zdrowie