Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Jak piramidować

Jest wiele technik zarządzania kapitałem na rynkach finansowych. Najczęściej wspomina się o dywersyfikacji, czyli o odpowiedzialnym podziale portfela, tak żeby nasze ryzyko nie było zbyt duże. Inaczej sytuacja wygląda gdy chcemy osiągać ponadprzeciętne stopy zwrotu. Niestety zamiast odpowiedniego budowania naszego portfela najczęściej wiąże się to z otwieraniem zbyt dużych pozycji, co kończy się zerowaniem naszego rachunku. Jest jednak jedna technika, która może wpłynąć bardzo pozytywnie na nasze stopy zwrotu. Mowa o piramidowaniu. Dodam na wstępie, że ta technika nie ma nic wspólnego z budowaniem finansowych piramid. 

Na czym polega piramidowanie?

Piramidowanie pozycji to dokładanie kolejnych transakcji do pozycji, które już zarabiają. Można piramidować w różny sposób, ale tutaj skupimy się na tzw. piramidowaniu blokowym. Ten rodzaj piramidowania to dokładanie pozycji o tym samym wolumenie (wielkość pozycji) i co jednakową, z góry określoną odległość (ten sam krok dokładania).

(oczywiście w anglojęzycznej literaturze można znaleźć takie pojęcia jak „Scalling IN” czy „Scalling OUT” nie są to jednak strategie tożsame z piramidowaniem pozycji)

Najprościej piramidowanie przedstawiać będzie poniższy przykład. Rozpatrzmy zatem dokładanie pozycji na parze walutowej funt do dolara GBP/USD. 

Reklama

Kurs pary walutowej GBPUSD 1.2300 (w dniu pisania artykułu)

Piramida Long (pozycji długich, kupna) co 20 pipsów 

Piramida złożona z 4 pozycji prezentować się będzie następująco:

Pierwsza pozycja: Kupno 0.2 lota po 1.2300

Druga pozycja: Kupno 0.2 lota po 1.2320

Reklama

Trzecia pozycja: Kupno 0.2 lota po 1.2340

Czwarta pozycja: Kupno 0.2 lota po 1.2360

Krok dokładania, cały proces budowy piramidy i jej prowadzenia wymaga szczegółowego omówienia. Jak to wygląda w praktyce można zobaczyć na portalu TradingDot. Od 2017 roku opublikowałem bardzo wiele planowanych piramid budowanych w sposób blokowy, które zakończyły się zyskiem. Idee, czyli inaczej pomysły na rozegranie rynku możesz sprawdzić pod tym adresem - https://tradingdot.com/pl/pawel-szwajcarfx/u601

Najważniejszy element piramidowania

Najważniejsze w piramidowaniu zysków jest prowadzenie piramidy. Każda niepilnowana piramida przeradza się po czasie w GRID strat (uśrednianie pozycji stratnych), a do tego nie powinniśmy dopuścić. GRID strat wiąże się z przelewarowaniem rachunku i trzymaniem wielu stratnych pozycji w nadziei, że rynek się odwróci, choć wcale nie musi…. on tylko może to zrobić.

Na czym polega prowadzenie piramidy zysków?

W praktyce polega ona na niedopuszczeniu do GRIDu strat, czyli momentu, gdzie łączna suma otwartych pozycji zaczyna dawać ujemny wynik na całej piramidzie. Znów najłatwiej to przedstawić na przykładzie. Załóżmy, że mamy 5 otwartych pozycji, każda co 25 pipsów, otwartych na parze funt do jena japońskiego GBP/JPY.

Reklama

Long 1 lot po 137.00, Long 1 lot po 137.25……Long 1 lot po 137.50 I Long 1 lot po 137.75 oraz Long 1 lot po 138.00

Średni kurs otwarcia dla tych 5 pozycji to 137.50. Załóżmy, że mamy aktualnie cenę na rynku GBPJPY na poziomie 138.10, czyli łącznie jesteśmy w pięciu pozycjach, każda średnio na 60 pipsowym zysku. Łącznie 300 pipsów na plusie. Następnie cena spada o 50 pips, na poziom 137.60. Nasz zysk topnieje zysk topnieje do zaledwie 50 pipsów (5 pozycji, średnio +10 pipsów na pozycji). Musimy przede wszystkim pilnować, aby piramida nie przerodziła się w uśrednianie pozycji stratnych. Dlatego na poziomie tzw. Break Even (średni ważony poziom wejścia dla wszystkich pozycji) musimy zabezpieczyć pozycje Stop Lossem. To w jaki sposób zrealizujemy ten SL zależy tylko od nas.

Stop loss w naszym przypadku można zrealizować na trzy sposoby:

  1. Postawić SL dla każdej pozycji na poziomie 137.50.
  2. Zamknąć wszystkie pozycje manualnie, czyli ręcznie.
  3. Ustawić krótkie zlecenia oczekujące po 137.50 na sumę wszystkich pozycji, czyli SELL STOP o wielkości 5 lotów otwierany po cenie 137.50.

Co mogłoby się wydarzyć gdyby piramida nie została zabezpieczona?

Kurs GBP/JPY wykazuje dużą zmienność i jeśli cena funta względem jena spadłaby mocniej np. do poziom 135.00 to wykazywali byśmy dużą stratę. Wyliczając to 5 pozycji x 250 pipsów, co daje łącznie 750 pipsów straty. Dlatego trzeba uważać, żeby piramida nie przerodziła się w pozycje stratne. 

Reklama

Ciekawostka

Stosując głównie piramidowanie zysków można przyjąć, że nasze konto jest warte 2000 pipsów….dlaczego? Jeśli nasza pojedyncza pozycja to 1 lot, handlujemy na parze GBP/USD i stosujemy piramidowanie pozycji to dla 20.000 USD na rachunku to właśnie 1 lot stratny na 2000 pips wygeneruje wartość naszego depozytu 

Jak piramidować pozycje?

Etap pierwszy to poszukiwanie trendowej pary lub takiej, gdzie trend może się pojawić po długiej konsolidacji, a w trakcie ostatniego okresu występowały silne impulsy z małymi korektami. Należy pamiętać, że przez 80% czasu rynek porusza się bokiem, w konsolidacjach, natomiast tylko przez 20% czasu występują trendy, które nadają się do piramidowania.

ETAPY

1. Dość powolny opadający ruch w dół na GBPJPY, wolniejszy niż wcześniejszy ruch wzrostowy. Po takim powolnym ruchu spadkowym można spodziewać się mocnego ruchu wzrostowego z wielu powodów. Między innymi dlatego, że podaż regularnie i powoli daje o sobie znać i sprzedaje każde odbicie, ale w sposób bardzo osowiały. Teraz zadasz sobie pytanie… Co jeśli popyt dojdzie do głosu i ta cała podaż będzie musiała wyjść z pozycji, bo przekroczymy poziom 136.00, czyli lokalny wierzchołek z poniższego wykresu? 

Reklama

Powolny trend spadkowy jest pokazany przy pomocy kanału regresji liniowej, który od początku ruchu spadkowego do obecnego w tamtym momencie, pokazuje nachylenie spadków w czasie, czyli tendencję. Możemy sprawdzić szybkość średniego dziennego spadku ceny w tamtym okresie.

Wykres 1 SzwajcarWykres 1 Szwajcar

Wykres 1. Analiza ruchu spadkowego na parze funt do jena GBP/JPY

2. Następuje mocny impuls w górę. Popyt obudził się nagle i istotnie wyniósł kurs. Za tym skokiem ceny analitycy „po czasie” opisują powody oraz ważne wydarzenie, które na ten ruch wpłynęły. Po prostu miał miejsce tzw. trigger, który zmienił sytuację na rynku i układ sił. Popyt zareagował gwałtownie co widać na wykresie.

Wykres 2 Wykres 2

Reklama

Wykres 2. Na parze funt do jena pojawił się istotny impuls cenowy.

3. Dla piramidowania pozycji najważniejszy jest rynek trendowy z niskimi korektami. Możemy to zmierzyć porównując największą korektę w danym ruchu do wielkości tego ruchu (swingu). Jeśli największa korekta jest mniejsza niż 20% wielkości całego swingu to mamy idealne warunki do piramidowania pozycji. 

Na poniższym 5- minutowym wykresie, gdzie obejmuje on kwotowania z 10 października. Mamy dwie korekty po 42 pipsy i 46 pipsów. Wybieramy tę większą. Cały zakres ruchu to 382 pipsy. Porównujemy największą korektę do wielkości całego swingu, czyli 46/382 i otrzymujemy wynik około 12%. Oznacza to, że największa korekta w tym całym ruchu to tylko 12% tego ruchu, a to już informacja, że można piramidować zyski i na tym ruchu bez przeszkód utrzymałaby się piramida zysków. Rynek nie zawróciłby na tyle mocno, że zniszczyć piramidę, czyli spowodował przejście piramidy zysków w GRID strat, gdzie średnio  ważony wynik ze wszystkich pozycji z zysku zamieniłby się w stratę.

Wykres 3Wykres 3Wykres 3. Wykres funta do jena GBP/JPY na interwale 5 minutowym. Wielkość impulsu vs wielkość korekt

4. Dobranie kroku dokładania kolejnych pozycji.

Reklama

Bardzo ważny temat, o ile nie najważniejszy, bo często decyduje o tym, czy nasza postawiona piramida przetrwa na rynku, gdzie będą korekty. W dobraniu odpowiedniego kroku dokładania chodzi, o to, aby nie było sytuacji, że byle korekta powoduje zawalenia piramidy, bo rynek za mocno się cofnie, a nasze pozycje są za gęsto ustawione. Z drugiej strony, jeśli pozycje są zbyt daleko od siebie to nie wykorzystamy optymalnie całego potencjału piramidy zysków. Bowiem w piramidowaniu zyski rosną geometrycznie, a straty pozostają liniowe.

Jak wyliczyć odpowiedni krok dokładania?

Musimy wziąć pod uwagę trzy ostatnie, największe korekty. W tym przypadku odpowiednio korekty 42 pipsy, 46 pipsów i 41 pipsów. Liczymy ich średnią arytmetyczną, czyli 43 pipsy. Później wyliczamy wartość 80% tej średniej, czyli około 34 pipsów i jest to nasz krok dokładania. Do agresywnego piramidowania można zastosować współczynnik 60% wartości średniej z 3 ostatnich korekt. Jednak wartość optymalna to właśnie 80% tej średniej. Wynika to z tego, że rynek naturalnie tworzy korekty i cofając się jest szansa, że przy 3 pozycjach trafi nam na nasz breakeven. Wielkość kroku dokładania wyliczona na 80% średniej korekty minimalizuje ten problem i oddala możliwość zawalenia piramidy z powodów pojawienia się normalnych rynkowych korekt.

5. Stawiamy siatkę zleceń co dany krok dokładania, ale o tym już w kolejnym 21. wydaniu magazynu Inwestora

Pozdrawiam i życzę zysków

Czytaj więcej

Artykuły związane z Jak piramidować