Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

jak obliczyć realny pkb

Wczorajszy dzień przyniósł zaskoczenie zarówno po stronie PKB za III kwartał jak i listopadowej inflacji. PKB wzrosło o 5,3% r/r (szybki szacunek wskazywał 5,1% r/r, konsensus: 4,8% r/r). Chociaż ten rok dobiega już końca, decydujemy się na lekką rewizję prognoz: w 2021 r. PKB naszym zdaniem wzrośnie o 5,5% r/r, a w 2022 r. nieco gorzej: 4,2% r/r. Inflacja w listopadzie wzrosła o 7,7% r/r (nasza prognoza: 7,6% r/r). Choć być może w tym roku nie uda się przekroczyć 8%, przyszłoroczna inflacja wciąż plasuje się powyżej 6%. W grudniu czekać nas będzie kolejna podwyżka stóp procentowych. Stawiamy na 25pb.

Dziś dzień przemysłowych PMI - poznamy wyniki z Polski (54,1 pkt.), krajów ze strefy euro oraz USA. We wszystkich przypadkach (poza Polską - u nas nie ma publikacji wstępnego odczytu) wstępne wyniki wskazały na poprawę przemysłowych PMI.

Za Oceanem oczekiwać będziemy także Raportu ADP (konsensus: 480 tys., poprzednio: 571 tys.), ISM dla przemysłu (konsensus: 61 pkt., poprzednio: 60,8 pkt.) oraz Beżowej Księgi.

I znów spora niespodzianka w PKB

Wynik PKB za III kwartał ponownie zaskoczył. Ponownie, bo już opublikowany 2 tygodnie temu szybki szacunek był powyżej prognoz konsensusu (5,1% r/r vs 4,8% r/r). Najnowsze dane GUS wskazały na jeszcze szybszy wzrost, czyli 5,3% r/r. To już niemal standard, że późniejsze dane pokazują wyższe tempo wzrostu niż podane wcześniej. Tak działają pro-cykliczne rewizje. Zaskoczenia robią swoje. I choć ten rok już się kończy, to wypada jeszcze trochę podnieść prognozę (5,5% wzrostu PKB jest w zasięgu). Przyszły wypada nieco gorzej: szacujemy 4,2%.

Inflacja coraz bliżej 8%

7,7% przebiło nasze oczekiwania (7,6%). Kompozycja była jednak mniej niepokojąca niż oczekiwaliśmy, z mniejszym "ładunkiem" inflacji bazowej. Jeśli rynek paliw szybko zareaguje na spadki cen ropy naftowej, w tym roku nie zobaczymy 8% inflacji. Jeśli URE podniesie rachunki gospodarstw domowych w zakładanej przez nas skali, apogeum inflacji wypadnie jeszcze w tym roku i jesteśmy bardzo blisko. W grudniu kolejna podwyżka stóp procentowych, jednak obstawiamy, że RPP ma przestrzeń, aby zwolnić i rozciągnąć zacieśnienie w czasie. Optujemy za 25tką.

Reklama

Garść newsów makroekonomicznych

Glapiński (RPP): "Jest przestrzeń do wzrostu stóp procentowych. Nie jest ona nieograniczona, bo nie możemy zdusić gospodarki z powodu możliwego wzrostu bezrobocia" Źródło: wywiad dla Gazety Polskiej, całość dostępna pod tym adresem (bez paywalla).

Gatnar (RPP): "Niedrożny, ze względu na błędy w komunikacji, kanał kursowy osłabia skuteczność oddziaływania na gospodarkę dokonanych już przez RPP podwyżek stóp procentowych. Moim zdaniem, ten cykl należy kontynuować. W następnych dwóch miesiącach RPP powinna zdecydować się na podwyżki po ok. 50 pb każda. Następne zmiany stóp w cyklu będą zależały od sytuacji pandemicznej w kraju oraz sytuacji na rynkach zagranicznych. Uważam, że docelowo, powinny one osiągnąć poziom ok. 2,5-3,0 proc., aby sprowadzić inflację CPI w 2023 roku w okolice górnej granicy odchyleń od celu inflacyjnego. Jednak trzeba pamiętać, że kanał stopy procentowej działa z opóźnieniem, stąd kolejne decyzje RPP powinny uwzględniać aktualne projekcje inflacji ". Źródło: wywiad dla PAP Biznes

Sura (RPP): "Odczyt CPI za XI wzmacnia nastawienie w kierunku zacieśniania polityki pieniężnej, podwyżka stóp w grudniu jest konieczna"

Ancyparowicz (RPP): "Poziom inflacji w listopadzie jest dla mnie zaskoczeniem, nie spodziewałem się tak silnej presji inflacyjnej (...) na razie nie moge tego oceniać, wpływ na inflację miały głównie ceny energii i paliw" Źródło: Reuters

Morawiecki: "Jeżeli w II kw. 2022 r. inflacja nie będzie istotnie spadać, działania rządu w ramach tarczy antyinflacyjnej zostaną rozszerzone na kolejne kwartały (...) Tarcza antyinflacyjna zostaje dzisiaj jeszcze poszerzona. (...) Na pierwsze trzy miesiące 2022 r. obniżamy VAT na ciepło systemowe, sieciowe z 23% na 8%" - powiedział podczas konferencji prasowej Premier. Źródło: PAP Biznes

Reklama

Szacujemy, że ta dodatkowa obniżka VAT obniży inflację w I kwartale 2022 roku 0 0,3pp zaś całoroczny efekt wyniesie -0,1pp.

De Keersmaecker (rzecznik Komisji Europejskiej): "Komisja Europejska zatwierdziła szczepionkę Comirnaty firm Pfizer/BioNTech przeciw Covid-19 dla dzieci w wieku od 5 do 11 lat". Źródło: PAP Biznes

USA: Indeks zaufania amerykańskich konsumentów Conference Board spadł w listopadzie do 109,5 pkt. ze 111,6 pkt. miesiąc wcześniej, po korekcie ze 113,8 pkt.

PKB na plus. Podwyżki cen w kraju nie zwalniają - 1PKB na plus. Podwyżki cen w kraju nie zwalniają - 1

Powell: "Należy rozważyć zakończenie ograniczania zakupów aktywów przez amerykański bank centralny kilka miesięcy wcześniej niż oczekiwano". Źródło: PAP Biznes

Czytaj więcej