Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Jak mają zmienić się przepisy dotyczące wynajmu mieszkania?

Osoby wynajmujące mieszkania powinny przygotować się na szereg zmian. Od przyszłego roku miały obowiązywać nowe przepisy dotyczące fakturowania, co z pewnością wpłynie na regulacje pomiędzy właścicielami a lokatorami. 

 

  • Jak mają zmienić się przepisy dotyczące wynajmu mieszkania?
  • Dlaczego wdrożenie systemu może zostać odroczone?
  • Jak sprawę skomentował minister finansów?
  • Jakie przepisy obowiązują od początku 2024 roku?

 

 

Wynajmujesz mieszkanie? Przygotuj się na te zmiany!

Reklama

Od początku 2025 r. Krajowy System e-Faktur miał być obowiązkowy w przypadku podatników zwolnionych z VAT. Mowa również o osobach wynajmujących nieruchomość. Ministerstwo Finansów przedstawiło projekt rozporządzenia w tej sprawie, jednak ostatnie informacje sugerują, że data może zostać odroczona. 

Osoby wynajmujące nieruchomość w świetle prawa są zwolnione z podatku VAT (tzw. zwolnienie przedmiotowe). Obecnie na osobę udostępniającą odpłatnie swoje mieszkanie nie ciąży żaden obowiązek, tzn. nie trzeba rozliczać VAT-u, a fakturę można wystawić bez numeru NIP. W przyszłości może się to jednak zmienić.  

 

Zobacz również: Ceny mieszkań w dół! Tutaj nieruchomości tanieją

 

Krajowy System e-Faktur przyniesie sporo zmian w tym zakresie. Przede wszystkim zarówno właściciel nieruchomości, jak i najemca będą musieli dysponować numerem NIP. Zmiany w fakturowaniu będą dotyczyć wszystkich faktur, a więc również papierowych czy konsumenckich. 

 

Zobacz również: Czy warto kupić kawalerkę, a może mieszkanie dwupokojowe?

 

Wynajmujący nieruchomości będą potrzebować numeru NIP również z uwagi na otrzymywanie dokumentów od dostawców mediów. Uwarunkowane jest to wymaganiami, które nakładają ten obowiązek. Kwestia nie została jeszcze jednak w pełni uregulowana, gdyż firmy nie mają dostępu do danych, kto jest de facto zwolniony z podatku VAT. Właśnie ta kwestia doczekała się reakcji ministra finansów Andrzeja Domańskiego. 

Reklama

“Wykryliśmy krytyczne błędy, które uniemożliwiają wprowadzenie KSeF w 2024 r.” - uzasadnił decyzję. 

Resort ma opublikować przetarg na wewnętrzny audyt systemu. Jak podano, rząd z systemu nie zrezygnuje, jednak zostanie podana nowa data wprowadzenia.  

Ministerstwo Finansów zalecało posiadanie NIP-u od 1 stycznia przyszłego roku. Dopiero wynik audytu pokaże, czy termin ten wciąż jest aktualny. 

 

Zobacz również: Tam mieszkają sami krezusi. Bogaci dzięki nieruchomościom

 

Opodatkowanie zakupu kilku mieszkań 

Były rząd Mateusza Morawieckiego wprowadził zmiany podatkowe. Od 1 stycznia 2024 r. obowiązują zmiany w podatku od czynności cywilnoprawnych (PCC). Dotychczas funkcjonował w przypadku nabywców nieruchomości na rynku wtórnym. Po zmianach dotyczy nabywców na rynku pierwotnym kupujących 6, 7 i kolejne mieszkanie. Były premier zwracał uwagę na zjawisko skupowania mieszkań z rynku przez nabywców posiadających dostęp do bazy nieruchomości czy fundusze. W wyniku lipcowej nowelizacji pojawił się obowiązek odprowadzenia PCC w wysokości 6%. 

Reklama

“Nowe przepisy mają objąć głównie fundusze kupujące setki mieszkań, ale należy się też przyjrzeć osobom posiadającym 7-8 mieszkań” - mówił w trakcie poprzedniej kadencji Morawiecki. 

Całkowicie zwolnione z podatku PCC są osoby kupujące na rynku pierwotnym pierwsze mieszkanie. 

 

Czytaj więcej

Artykuły związane z Jak mają zmienić się przepisy dotyczące wynajmu mieszkania?