Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Jak inflacja w Polsce prezentuje się na tle inflacji w innych krajach?

Najnowsze dane o inflacji w Unii Europejskiej są lekko optymistyczne. Wskaźnik cen konsumpcyjnych generalnie idzie w dół. Gdzie ze swoją inflacją plasuje się Polska?

 

  • Co się dzieje z inflacją w Europie?
  • Jak wyglądało zachowanie cen w UE w październiku 2023?
  • Jak inflacja w Polsce prezentuje się na tle inflacji w innych krajach?
  • Co napędza wzrost cen w UE?

 

Dalsza część artykułu znajduje się pod materiałem wideo

 

Reklama

 

 

Inflacja w Europie idzie w dół. Wskaźnik HICP w październiku wyniósł 2,9% zamiast 4,3%. Węgrzy mają wciąż najwyższą inflację w Europie, która wynosi 6,9%.

 

Zobacz także: Inflacja w Polsce: wiemy o ile rosną ceny! Tym razem jest zaskoczenie

 

Reklama

 

Gdzie plasuje się Polska ze swoją inflacją

Ceny liczone według HICP w Polsce w październiku 2023 r. wzrosły o 6,3% r/r, wobec 7,7% we wrześniu - podał Eurostat. W ujęciu m/m ceny wzrosły o 0,3%. Z taką inflacją Polska jest 7 od końca w zestawieniu krajów członkowskich UE. Najniższa inflacja jest w Belgii, a konkretnie jest to deflacja -1,7%. Najwyższa stopa HICP jest na Węgrzech: 9,6%.

Przypomnijmy, że 15 listopada dane o CPI za październik zaprezentował Główny Urząd Statystyczny. Inflacja konsumencka wyniosła 6,6% r/r. W ujęciu m/m ceny towarów i usług wzrosły 0,3%.

Wskaźnik HICP to zharmonizowany wskaźnik cen konsumpcyjnych, obliczany według ujednoliconej metodologii Biura Statystycznego Unii Europejskiej. Zgodnie z kryterium inflacyjnym, zawartym w Traktacie z Maastricht, HICP jest podstawą do oceny stabilizacji cen.

Dane uwzględniane we wskaźniku HICP pochodzą z wydatków budżetów gospodarstw domowych oraz z rachunków narodowych, a do CPI tylko z wydatków budżetów domowych.

 

Zobacz także: Gospodarka Wielkiej Brytanii – prognoza dla inflacji, PKB i stóp procentowych na 2024 rok

Reklama

 

Czemu ceny w Unii Europejskiej wciąż rosną

Eurostat podał, że inflacja konsumencka w 20 krajach stosujących euro spadła w październiku do 2,9% r/r z 4,3% we wrześniu, przy wzroście cen o 0,1% m/m.

Widać podwyżki cen w sektorze usług, który jest większą częścią gospodarki strefy euro. Te podwyżki dodały 1,97 pp. do ostatecznej wartości HICP r/r, a droższa żywność, alkohol i tytoń dodały kolejne 1,48 pp.

"W październiku największy wkład w roczną stopę inflacji w strefie euro miały usługi (+1,97 pkt proc.), a następnie żywność, alkohol i tytoń (+1,48 pkt proc.), towary przemysłowe nieenergetyczne (+0,90 pkt proc.) i energia (-1,45 pkt proc.)" – napisał Eurostat.

 

Zobacz również: Inflacja w Czechach - mamy nowe dane! Jak reaguje kurs korony czeskiej (CZK)?

Czytaj więcej

Artykuły związane z Jak inflacja w Polsce prezentuje się na tle inflacji w innych krajach?