Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

jak inflacja w niemczech wpływa na gospodarkę

Inflacja producentów u naszych zachodnich sąsiadów hamuje i to dużo mocniej od oczekiwań ekonomistów. Marcowy odczyt wskaźnika PPI w Niemczech jest sporym pozytywnym zaskoczeniem i jednocześnie pierwszym jednocyfrowym odczytem inflacji producentów w skali roku od… czerwca 2021 roku.

 

Na skróty:

  • inflacja producentów w Niemczech w marcu hamowała znacznie mocniej od rynkowych oczekiwań
  • Po raz pierwszy od połowy 2021 roku roczna dynamika wskaźnika PPI osiągnęła jednocyfrową wartość
  • Niemiecki wskaźnik PPI w marcu wyniósł 7,5% w ujęciu rocznym oraz -2,6% w porównaniu do lutego
  • Dane wpisują się w scenariusz dezinflacji w niemieckiej gospodarce, co potwierdzają również inne odczyty dynamiki cen
  • Więcej ważnych informacji znajdziesz na stronie głównej FXMAG

 

Dalsza część artykułu znajduje się pod materiałem wideo

Reklama

 

Zaskakująca dezinflacja producentów w Niemczech

W czwartek niemiecki Destatis opublikował dane na temat marcowej inflacji producentów w Niemczech. Odczyty okazały się zauważalnie niższe od oczekiwań analityków - wskaźnik PPI w marcu wyniósł 7,5% w ujęciu rocznym oraz -2,6% w porównaniu do lutego. Konsensus rynkowy wprawdzie zakładał znaczące wyhamowanie niemieckiej inflacji producentów, oczekiwano jednak sporo wyższych odczytów na poziomie 9,9% w skali roku oraz -0,4% w ujęciu miesięcznym.

Dla porównania: w lutym inflacja PPI w Niemczech wyniosła aż 15,8% w skali roku oraz spadała w tempie 0,3% w porównaniu do stycznia.

Marcowy odczyt inflacji producentów jest szóstym z rzędu wpisującym się w mocny trend spadkowy, po dynamicznych wzrostach wskaźnika PPI w zeszłym roku i jednocześnie pierwszym jednocyfrowym odczytem inflacji producentów w Niemczech w skali roku od czerwca 2021 roku.

Zeszłoroczny szczyt inflacji producentów w Niemczech, będący jednocześnie historycznym maksimum danych PPI, wyniósł 45,8% w skali roku i utrzymał się w sierpniu i we wrześniu. W kolejnych miesiącach nastąpił gwałtowny spadek wskaźnika PPI w skali roku - w październiku zeszłego roku było to już 34,5%, w listopadzie 28,2%, w grudniu 21,6%, w styczniu 17,8%, zaś w lutym inflacja producentów wyhamowała do 15,8% w skali roku.

CZYTAJ RÓWNIEŻ: Ceny na tym wielkim rynku tąpnęły! Niektóre źródła twierdzą, że to dopiero początek problemów 

 

Reklama

Inflacja producencka jest tym wskaźnikiem dynamiki cen, który wyprzedza trendy dostrzegalne w późniejszym czasie chociażby w inflacji konsumenckiej i tym bardziej w inflacji bazowej (z wyłączeniem cen energii i żywności). W największym możliwym uproszczeniu można powiedzieć, że inflacja PPI pokazuje nam jakie są ceny w fabrykach, co dopiero z pewnym opóźnieniem wpłynie na ceny w sklepach, czyli inflację konsumencką.

W kolejnych miesiącach może dojść w Niemczech do sytuacji, w której odczyty inflacji producentów będą niższe od inflacji konsumenckiej (już w marcu były niższe od inflacji HICP), co będzie kolejnym sygnałem postępującej dezinflacji.

Osłabiającą się dynamikę wzrostu cen w Niemczech widać też w pozostałych odczytach - wczoraj Eurostat opublikował finalne dane na temat inflacji zharmonizowanej w strefie euro i całej UE. Wynika z nich, że w Niemczech inflacja HICP w marcu wyniosła 7,8% w skali roku, co jest spadkiem w porównaniu do 9,3% r/r w lutym.

Podobny trend widać również w przypadku inflacji konsumenckiej (wskaźnika CPI) - w marcu wyniósł on w Niemczech 7,4% w skali roku i 0,8% w porównaniu do poprzedniego miesiąca. Dla porównania, zarówno w styczniu, jak i w lutym inflacja konsumencka u naszych zachodnich sąsiadów wyniosła 8,7% w skali roku.

CZYTAJ RÓWNIEŻ: Inflacja w strefie euro nie odpuszcza - padł kolejny historyczny rekord 

Czytaj więcej

Artykuły związane z jak inflacja w niemczech wpływa na gospodarkę