Reklama

Masz ciekawy temat? Napisz do nas

twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

jak Fitch ocenia sytuację Polski

  • We wtorek światło dzienne ujrzała nowa analiza agencji ratingowej Fitch
  • Spór polityczny na linii prezydent-rząd przekroczył oczekiwania analityków instytucji
  • Niektóre aspekty raportu są źle interpretowane, oceniają eksperci

 

Agencja Fitch myli się w sprawie Polski, uważają eksperci

Fitch, globalna agencja ratingowa, wydała nowy komentarz wobec działań Polskich najważniejszych instytucji. W opublikowanym komunikacie analitycy instytucji oceniają, że eskalacja napięć politycznych w Polsce zwiększyła ryzyko dla skuteczności rządu. 

 

Reklama

 

Według ekonomistów Fitch, może skomplikować to wysiłki na rzecz konsolidacji fiskalnej, opóźnić otrzymanie funduszy unijnych i negatywnie wpłynąć na nastroje rynkowe, “zwłaszcza jeśli podważy to stabilność i funkcjonowanie kluczowych instytucji”.

Tymczasem, wydaje się, że w kwestii możliwych opóźnień w dysponowaniu funduszami unijnymi jest zupełnie przeciwnie. Na ten punkt w komunikacie Fitch zwrócili uwagę znani polscy ekonomiści i eksperci gospodarczy:

“Nie pojmuję jak analitycy Fitch mogli tak ocenić sytuację. Napięcia polityczne zmniejszą tempo pozyskiwania środków UE? Raczej zwiększą. Polityka obniża skuteczność rządu? Gdzie dowód?” - skomentował na platformie X (dawniej Twitter) Piotr Kuczyński, znany ekspert ekonomiczny i analityk DI Xelion.

 

Zobacz także: Giełdowy gigant pokazał rekordowe wyniki. Potężny wzrost notowań

Reklama

 

 

Na sprawę zwrócili uwagę również eksperci z serwisu finansowego Macronext:

Reklama

“Opóźnić otrzymanie funduszy unijnych? Analityk Fitch chyba przespał ostatnie 2 miesiące, bo wygląda na to, że jest zupełnie odwrotnie” - czytamy we wpisie ekonomistów Macronext na platformie X.

 

 

Czytaj również: Gospodarka Polski liderem UE - wieszczą eksperci. Dane mówią co innego

 

Starcia polityczne pod lupą Fitch

Reklama

Agencja ratingowa Fitch zajmuje się oceną zdolności kredytowej rządów i państw zapewniając inwestorom analizy ryzyka. Jej głównym celem jest dostarczanie niezależnych opinii. Tak relacjonuje ona w ostatnim komunikacie sytuację wewnętrzną w Polsce:

"Od czasu powrotu premiera Donalda Tuska na urząd w grudniu ubiegłego roku doszło do szeregu starć między nowym rządem koalicyjnym a opozycyjną partią Prawo i Sprawiedliwość (PiS) i jej sojusznikami, w tym prezydentem Andrzejem Dudą. Punkty zapalne obejmowały reformę polskich mediów państwowych, aresztowanie dwóch posłów PiS, którzy zostali następnie ułaskawieni przez prezydenta oraz odwołanie szefa Prokuratury Krajowej" - czytamy w raporcie agencji Fitch.

"Fitch przewidywał, że przekazanie władzy po ośmiu latach rządów PiS przyniesie wyzwania, gdy 10 listopada 2023 roku potwierdziliśmy rating suwerenny Polski na poziomie ‘A-’ ze stabilną perspektywą, zwracając uwagę na ryzyko, że napięcia między instytucjami państwowymi mogą utrudnić skuteczność rządzenia nowej administracji” - dodano.

Poziom i częstotliwość konfrontacji politycznych między zwaśnionymi stronami miał przekroczyć oczekiwania agencji Fitch. Według ekspertów, tak duży stopień konfliktu może wpływać na realizowanie rządowej polityki. Agencja przewiduje, że napięcia pozostaną podwyższone. Niewykluczony jest nawet scenariusz ponownych wyborów:

"Uważamy, że taki scenariusz jest mało prawdopodobny i nie spodziewamy się istotnie odmiennego wyniku, ale kolejna kampania wyborcza jeszcze bardziej skomplikowałaby perspektywy konsolidacji fiskalnej i opóźniłaby postępy w osiąganiu kamieni milowych niezbędnych do wypłaty środków z unijnego Funduszu Odbudowy i Odporności" - stwierdzili analitycy Fitch. - "Przedłużające się napięcia mogą również zaważyć na nastrojach rynkowych, które od grudnia były odporne na wydarzenia polityczne" 

Reklama

"Powrót do władzy prounijnego Donalda Tuska (...) poprawił perspektywy wypłat w ramach RRF(...). Postępy w przeglądach RRF stanowią kluczowe testy polityczne, a podwyższone napięcia polityczne zwiększają ryzyko opóźnień w kolejnych wypłatach" - dodano.

 

Zobacz również: Polaków czekają masowe remonty. Nowe przepisy UE

Czytaj więcej

Artykuły związane z jak Fitch ocenia sytuację Polski