Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

jak będzie się zmieniał kurs srebra

Srebro może okazać się tegorocznym przebojem inwestycyjnym. To kruszec zdecydowanie mniej popularny od złota, jednak analitycy prognozują dynamiczny wzrost notowań wspierany niższą podażą. 

 

  • Popyt na srebro (XAG) osiągnął rekordowy poziom w 2022 r. z uwagi na postępującą transformację energetyczną.  
  • W tym roku cena za uncję może wynieść nawet 30 USD – prognozuje Citigroup. 
  • Wzrost notowań będzie wspierany lepszymi perspektywami dla chińskiej gospodarki. 

 

Kiedy zmiana nastrojów na srebrze?

Według prognozy Citigroup, cena srebra wzrośnie do 30 USD za uncję. Obecnie kształtuje się na poziomie 23,50 USD, co oznacza, że możliwy będzie skok o ok. 28%. 

Reklama

Aktualnie biały kruszec jest w fazie spadku. Tylko w maju cena obniżyła się o ok. 7%, po dwumiesięcznych wzrostach wynoszących 20%. Spadek zatem może być jedynie tymczasowy. O poziomie cen ma przesądzić wzmożony popyt oraz statyczna podaż. 

 

Notowania srebra (USD/oz)

Źródło: Trading View 

Reklama

 

Według analityków Citigroup, wzrost ma nastąpić nawet wobec słabszej kondycji gospodarczej USA czy w obliczu stagnacji na rynkach Azji. 

 

“Uważamy, że niedawne osłabienie cen stwarza okazję do silnych zakupów, ponawiając nasze wezwanie do ceny 30 USD za uncję srebra w ciągu najbliższych 6-12 miesięcy gdy USA będą mierzyć się z kolejnymi przeszkodami gospodarczymi, a wzrost na rynkach wschodnich będzie zagrożony stagnacją” - komentują analitycy. 

 

Reklama

Srebro historycznie podążało za cenami złota, co widać na poniższym wykresie. W tym roku ma być podobnie, tym bardziej że prognozy dla żółtego kruszcu są jeszcze bardziej obiecujące. Ekonomiści Citi spodziewają się osłabienia dolara, co będzie sprzyjać wzrostowi na rynkach surowcowych.

 

Zobacz również: Era złotego kruszcu dopiero nadejdzie! Słynna instytucja finansowa prognozuje wzrost cen złota do 4800 USD za uncję w 2030 r.

 

Notowania srebra i złota (USD/oz)

Reklama

Źródło: Trading View 

 

Analitycy Schiffgold zwracają uwagę na szeroki spread pomiędzy złotem a srebrem. Historyczne ujęcie dowodzi, że różnice zawsze się wyrównywały na korzyść srebra. 

 

Reklama

Źródło: Schiffgold 

 

Zobacz również: Polska skupuje złoto na potęgę! Lepiej dmuchać na zimne, mówi Glapiński

 

Dodatkowym wsparciem dla srebra ma być poprawa sytuacji gospodarczej w Chinach. Ekonomiści Citigroup skłaniają się ku stopniowemu odzyskiwaniu sił, szczególnie w kontekście popytu, który ma wzrosnąć w II połowie roku wskutek wprowadzonych przez bank centralny środków łagodzących.  

Richard Snow, analityk DailyFX przewiduje, że długoterminowy trend wzrostowy zostanie utrzymany. W perspektywie krótkoterminowej mówi o mieszanym nastawieniu wynikającym z możliwości umocnienia się dolara. 

 

Zobacz również: Deficyt tego metalu jest najwyższy od lat 70.! Znani analitycy oczekują sporego wzrostu notowań

 

Srebro jest kluczowe dla transformacji energetycznej 

Reklama

Przemysł odpowiada obecnie za ok. połowę światowego popytu. Oczekuje się jednak, że w kolejnych latach transformacji energetycznej wolumen ten będzie się zwiększał. Jak wskazuje Michael Maharrey, analityk Schiffgold, z badań naukowców z Uniwersytetu Południowej Walii, do 2027 r. o 20% wzrośnie popyt na srebro w przedsiębiorstwach zajmujących się produkcją paneli fotowoltaicznych. Do 2050 r. będzie to natomiast 85-98%. 

 

Na rynku surowcowym pojawiają się poważne problemy z podażą srebra. Wzmożony globalny popyt doprowadził do zeszłorocznego deficytu na poziomie 237,7 mln uncji. To drugi z rzędu roczny niedobór w skali globalnej, który silnie uderzył w rynki i spowodował wzrost cen. Silver Institute nazwał go historycznym, ponieważ jest symbolem zachodzących przemian w gospodarce światowej. 

 

Co więcej, o wzroście ceny XAG może przesądzić fakt, że skumulowane niedobory z ostatnich 24 miesięcy są w stanie zrównoważyć nadwyżki z 11 lat. Biorąc pod uwagę obecną sytuację rynkową, obecnie może być idealny czas na nabycie kruszcu. 

Czytaj więcej

Artykuły związane z jak będzie się zmieniał kurs srebra