Reklama

Masz ciekawy temat? Napisz do nas

twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Jak bardzo niedowartościowane jest srebro?

  • Jak bardzo niedowartościowane jest srebro?
  • Czy niedowartościowanie jest sygnałem do wzrostu?
  • Co dalej z ceną srebra i kursem złota?

 

Srebro na fali, ale wciąż niedowartościowane

Cena srebra mocno wzrosła w ostatnim czasie. Zakres zwyżki w ciągu ostatnich trzech miesięcy to ponad 43%. 

Cena metalu sięgnęła w poniedziałek i wtorek tymczasowo nawet 32,50 USD za uncję, co jest najwyższym poziomem od 12 lat, bo od 2012 roku.

 

Reklama

Wykres: Cena srebra w USD za uncję TVC:SILVER Chart Image by FXMAG-CHARTTVC:SILVER Chart Image by FXMAG-CHART Źródło: TradingView.

 

Inwestorzy, którzy kupili srebro w pandemicznym dołku w marcu po około 13 USD za uncję mogą cieszyć się obecnie stopą zwrotu na poziomie 150%. Jednak obecne poziomy i tak są niczym w porównaniu z zakresem obserwowanym w 2011 roku, gdy cena metalu była bliska przekroczenia 50 USD za uncję.

Choć srebro mocno podrożało w ostatnich tygodniach, to w odniesieniu do wartości historycznych w relacji do złota wciąż wygląda na niedowartościowane. 

 

Reklama

Wykres: Cena srebra na przestrzeni lat w USD za uncjęŹródło: TradingView.

 

Obecnie stosunek ceny uncji złota do ceny uncji srebra wynosi 76. Oznacza to, że za jeden gram złota kupić można 76 gramów srebra. Tymczasem, jeszcze na początku 2024 roku było to około 90, a w 2023 średnio 83. To wciąż dużo odnosząc obecną wartość do tych z przeszłości.

Stosunek cen złota i srebra spadł już do 10-letniej średniej kroczącej, co można uznać za pierwszy ważny kamień milowy. Kolejnym może być średnia statyczna 20-letnia, która znajduje się blisko dołków z 2017 i 2021 roku. Średnia ta znajduje się przy poziomie 68. - stwierdził Michał Stajniak, wicedyrektor działu analiz XTB,

 

Czytaj również: Rekordowe ceny miedzi. Przegapiłeś okazję? Sprawdź prognozy TYLKO W FXMAG

Reklama

 

Stosunek złota do srebra, znany także jako “Gold/Silver Ratio” to wskaźnik określający, ile uncji srebra można nabyć za jedną uncję złota. To popularna miara używana przez inwestorów do oceny względnej wartości tych dwóch metali szlachetnych. 

Gdy wartość wskaźnika spada, oznacza to, że cena srebra rośnie w stosunku do ceny złota. To często jest interpretowane jako sygnał, że srebro jest bardziej pożądane na rynku. Historycznie, wskaźnik ten przyjmował różne wartości. W czasach starożytnych było to około 15, a nowożytnych nawet 100.

 

Wykres: Wskaźnik ceny uncji srebra do ceny uncji złota (Gold/Silver Ratio) TVC:GOLDSILVER Chart Image by FXMAG-CHARTTVC:GOLDSILVER Chart Image by FXMAG-CHART
Źródło: TradingView.

Reklama

 

Długoterminowa średnia stosunek ceny złota do srebra to około 60:1. Tak wysoki poziom wskaźnika może sugerować, że srebro jest niedowartościowane w porównaniu do złota. To potencjalnie może skłaniać inwestorów do zakupu srebra w oczekiwaniu na wzrost jego ceny. 

Zakładając cenę złota na poziomie 2400 USD, dawałoby to wycenę dla srebra na poziomie 35,3 USD za uncję, czyli ponad 12% implikowanego ruchu z obecnych poziomów. Oznaczałoby to również test lokalnych szczytów z września 2012 roku. - skomentował Michał Stajniak z XTB dla FXMAG.

Dodatkowo, długoterminowa średnia znajduje się na poziomie 53 dla stosunku cenowego, co przy cenie 2400 USD za uncję na złocie, dawałoby wycenę dla srebra w okolicach poziomu 45 USD za uncję. Warto jednak pamiętać, że wzrosty na srebrze wymagają przynajmniej utrzymania wysokich poziomów na złocie, nawet pomimo tego, że popyt na srebro w ponad 50% jest determinowany przez przemysł. Wzrosty na srebrze mogą być też związane z chęcią przejęcia spółki Anglo American przez BHP. Australijska spółka zainteresowana jest przede wszystkim aktywami powiązanymi z miedzią, a wydobycie miedzi często wiąże się również z wydobyciem srebra. - zaznaczył ekspert XTB.

Niedowartościowanie srebra jest tylko pewną sugestią, a nie prognozą, że cena metalu może wzrosnąć. Nie jest to jednak żadna gwarancja zwyżki notowań. Aktywa mogą pozostawać niedowartościowane przez lata, tak jak było zresztą ze srebrem.

Reklama

Cena srebra zależy od wielu zmiennych, takich jak popyt, podaż, polityka monetarna i globalne wydarzenia ekonomiczne.

 

Zobacz również: Rezerwy złota największe od 45 lat! Agresywny plan Glapińskiego. Banki centralne rzuciły się na metal

Czytaj więcej

Artykuły związane z Jak bardzo niedowartościowane jest srebro?